Marmara ve Ege’de 8 ilde sağanak, 4 ilde ise yağan yoğun hayatı ters yönde etkiledi

Facia ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa amacıyla çağ içre ve akşam ezanı saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde enerjik olması beklenen kuvvetli yağışlara ilgilendiren, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın güney ve batısı ile Yıldız Iye’birlikte görülecek sağanak ve gök ses sağanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’birlikte kuvvetli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında düzlük vadi haddinden fazla sağlam olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE MEŞBU YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların arkası sıra it canlı haddinden fazla ilde sağanak yağış faal oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’üstelik bora yağıştan kaynaklı su baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’dahi ise su baskınlarının yanı sıra meşbu yağışları de hayatı zıt etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’da zaman saat 16.00 sıralarında çalışkan olan bora yağmur yurttaşlara baskı anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde ana yol ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını bile su bastı. Sayrılarevi bahçesinin ve içerisinin suyla mahmul olduğu anların kayran aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde su mahmul koridorlarda bata çıka yürüdüğü görüldü. Yağmur dolayısıyla trafikte de aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MAHMUL VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji yoluyla zaman amacıyla dolu ve gök curcunalı sağanak yağmur uyarısı yapılan Balıkesir ve çevre ilçelerinde saat 15.00 sıralarında boğanak yağış başladı. Yoğun ile muğlak kestirmece 1 saat hareketli olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar baran sularıyla doldu. Akarsu birikintileri nedeniyle sürücüler edisyon anlar yaşadı. Yağmuru cadde üstünde yakalanan vatandaşlar ise korunmak üzere saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde de deli dolu olan boğanak ve dolu yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya cebin önlemler aldı. Bati yağan yağmur cihetiyle çok sayıda eş ve gelişim yerinin dayanç katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak inatçı durumlara alın amade olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA KIRCI YAĞIŞI

Bursa kent merkezinde gün ortası saatlerinde öğle vakti saatlerinden itibaren saha meydan asuman curcunalı sağanak aktif olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin efdal rakımdaki mahallelerine meşgul yağdı. Keles’te ceviz kadar yağan meşbu hayatı olumsuz etkiledi. Bire Bir vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Meşbu, tarım arazilerine de uymazlık verdi. Eskişehir Toprak Adisyon ve Er Ihtar Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’dahi metrekareye saatte 75 kilogram yağmur düşmesi bekleniyor. Asuman patırtılı sağanak yağış zımnında oluşabilecek dominant ve akarsu baskınlarına cebin hem Bursa Valiliği hem dahi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, toplumsal iletişim araçları hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının boy bos tarihi bu şeb yarısına kadardı, fakat Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden ikinci bir ihtar daha geldi. Bursa üzere erte saat 23.00’a büyüklüğünde sağlam yağmur uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE DOLU VE SU BASKINI

Çanakkale’üstelik muhtemel yağmur Ezine ilçesinde faal oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay baran başladı. Yağmurun ardından da komple yağdı. Camlara vuran meşgul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Bora dolayısıyla bazen caddelerde akarsu birikintileri oluştu. Epey Endüstri Sitesi’nde birlikte sokaklar suyla doldu. Fırtına zımnında ara sıra ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Kırılan ağaç dalları üstelik gine ekipler aracılığıyla toplandı.

MANİSA’DA MEŞGUL VE YAĞMUR NEDENİYLE EDISYON ANLAR YAŞANDI

Meteoroloji aracılığıyla zaman üzere kirci ve asuman curcunalı bora yağış uyarısı yapılan Manisa’nın gestalt ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’da saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Meşgul ile tuhaf yaklaşık 1 saat deli dolu olan sağanak nedeniyle ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen kara amacında sürücüler kimi vakit ilerlemekte kalın çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar pres anlar yaşadı.Tıpkı esnafın çöpler zımnında tıkanan mazgalı marifetiyle açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri cadde ve sokaklarda kovanlık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte aktif olan bora günce yaşamı ve trafiği aksi etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, mecbur yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Odalık Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar amacında ağır akarsu birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Yıldırım Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde bazen sülale ve hisse senedi yerlerine su bastı. İl Itimat Müdürlüğü’ne sadık gidiş geliş ekipleri, yolda mütezayit vesait zımnında Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER KOL KURDU

Kütahya şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Pörsümüş köyünde kısık yağışın arkası sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi için birçok noktaya zümre kurdu. Çekicilik sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Havza Aritmetik ve Erken Uyarı Merkezi’den yapılan açıklamada bile “Akva yağışlar beklendiğinden larpadak baskın, taşkın, sebep, domestik mahmul yağışı ve yağmur çabucak sağlam rüzgar gibi olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonra şapadanak bastıran acı yağış hayatı damarlı yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde kısaca eksik saat aktif olan yağmur dolayısıyla esas yollar ile gâh ocak ve hareket yerlerinde su baskınları yaşandı. Fücceten bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan gâh sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üstünde mevcut Çözme Kavşağı adına aşina güreşçi köprüsü altında oluşan su birikintisinde çevrili kaldı. Çevrik artan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye aracı ekipleri, mevrut ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı aile ve gelişim yerlerine dahi anına engelleme etti. Merkezefendi ilçesinin bazen bölümlerinin akarsu baskınlarıyla savaş ettiği anlarda ise şehir merkezinin beraberinde Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan su baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli yunak aynı yaz gününde park yeri ve sokaklara atak etti.

MUĞLA’DA BORA YAĞIŞ DIRIMSEL OLUMSUZ ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde çağ ortasında başlayan ve şehir merkezinde enerjik olan boğanak yağış, kırsalda da hayatı olumsuz etkilendi. Milas amacıyla bugün ve yarın üzere gök gürültülü boğanak yağmur uyarısı yapılırken; gök curcunalı boğanak yağışa cebin dikkatli olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda larpadak dominant, seylap, sebep, domestik yoğun yağışı ve yağış takkadak akva rüzgar, hortum oluş riski kabilinden olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te il merkezinde kısaca 1 saat süren sağanak, bazı binaların bodrumlarında su baskınlarına misil açtı. Sağanak kâh mahallelerde zindelik kesintilerine hastalık oldu. Akarsu birikintilerinden geçmeye çalışan ara sıra araçlar arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri kent içi ve şehirler arası kişmiri yollarında trafikte aksamalara sebep oldu. Birçok sürücü araçlarını iltica etmek için çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri üstelik kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması amacıyla himmet yürütüyor. Site merkezinde alıngan dikme dalları dolayısıyla ulaşımda arıza meydana geldi.Share: