MARDİN’DEKİ KAZADA ŞEHİT OLAN POLİSİ MEMURU, MEMLEKETİNE UĞURLANDI

MARDİN’in Derik ilçesinde, 2 TIR’ın neden olduğu ve 20 kişinin öldüğü, 26 kişinin de yaralandığı kazada şehit olan polis güçleri memuru Yahya Reşit’in (33) cenazesi, planlı törenin arkası sıra toprağa varmak üzere memleketi Çanakkale’ye gönderildi.

Kaymakamlık, geçmiş saat 17.00 sıralarında, Derik’in Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan akaryakıt istasyonu yakınında meydana geldi. Sürücüsünün ismi öğrenilemeyen matbu gebe TIR, freni boşalınca 2 araca çarptıktan bilahare devrildi. İhbar konusunda kaymakamlık namına sağlık, itfaiye aracı, jandarma ve polis ekipleri irsal edildi. Çevredekiler birlikte kaymakamlık yerinde toplanarak ekiplerin çalışmasını takip etti. Kazayla ait görevliler çalışmalarını sürdürürken, saat 17.30 sıralarında ise sürücüsünün ismi öğrenilemeyen matbua iki canlı eksantrik TIR, çabukça kalabalığın arasına daldı. Kaymakamlık yerinde bulunanlar, panik ve içtinap etmek içinde kaçışmaya çalışırken TIR, apartmana çarparak durdu. Duygusal pazarının yaşandığı kaza yerine çokça sayıda sağlık, polis güçleri ve itfaiye ekipleri ekibi gönderme edildi. Kazada 20 güç hayatını kaybetti, 26 dirilik de yaralandı. Yaralıların tedavileri, kentteki türlü hastanelerde sürerken, defa ise katışıksızlık çalışmalarının peşi sıra yeniden trafiğe açıldı.

İlk kazaya müdahale edenler beyninde mevcut ve martir olan polis güçleri memuru Yahya Olmuş amacıyla Mardin’de uğurlama töreni düzenlendi. Şehit polis güçleri memuru Ergin’in Türk bayrağına sarılı tabutu, Mardin Havalimanı’na getirildi. Törene Itimat Umumi Müdürü Mehmet Denizköpüğü, Ilbay Yardımcısı Birkan Tatlısöz, İl Itimat Müdürü Mahmut Sıkıntı, 70’inci Mekanize Yaya Sancak Komutanı Sancak Hüccet Aktaş ve şehidin ailesi ile faaliyet arkadaşları katıldı. Törende şehidin saf geçmişinin okunmasının arkası sıra İl Müftüsü Yüksek Hayri Polat, yakarış etti. Şehidin eşi ve fariza arkadaşları, merasim sırasında gözyaşı döktü. Törenin peşi sıra şehit polisin cenazesi, silah arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa konularak Çanakkale’ye gönderildi.Share: