Manisa’da Yır Hikmet’in “Kadınlarımız” şiiri için klip çekildi

Nazım Hikmet’in “Kurtuluş Savaşı Destanı” adlı kitabında kayran kayran “Kadınlarımız” ünlü şiiri üzere Manisa’nın Kula ilçesinde klip çekildi.

Sandal Mahallesi’nde çekimleri tamamlanan ve yönetmenliğini Nebil Özgentük’ün üstlendiği yapımda Salih Kalyon, Briz Cumbul ve Onur Akın fiyaka aldı.

Yapımla ilişkin gazetecilere bilgi veren Özgentürk, Kula’nın Halas Savaşı’nda haddinden fazla hususi tıpkısı yere topluluk olduğunu bildiğini belirterek, “Yüzyıllık savaşlara, acılara, zaferlere ve barışlara görüntü ergin tıpkı kentimiz. Safranbolu, Kula bunlar Anadolu’nun sunu güzel ve özgün bölgeleri.” dedi.

Özgentürk, Manzume Hikmet’in Halas Savaşı Destanı eserinin Türkiye’nin halas destanını anlatan arz ferah metinlerden biri olduğunu belirterek, “Kadınlarımız” şiirinin da Türk kadınını haddinden fazla bereketli anlattığına inandığını tabir etti.

Özgentürk, şöyle konuştu:

“Kadınlarımız, bu destanda bile belirtildiği gibi cepheye arada sırada mühimmat, kimi zaman kayıt götürürler. Şiir, cephede savaşan Kuvayımilliye güçlerine rastgele tür desteği veren kadınları alışılmadık betimleme etmiştir. Kadınlarımıza dair yazılmış yer bereketli şiirlerden biridir. Tığ bunu, yarı sinema tadında, dönemi bile değerlendirerek gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sanıyorum 4 evet de 5 dakikalık benzeri süresi olacak. Ego buna gücük film de diyorum, koşma-klip de diyorum, Şiir’a utanmak de diyorum, yeryüzü ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve nöbet arkadaşlarına 2023’te Cumhuriyetin 100. yılına girerken benzeri istinkâf etmek diyorum.”

Aktör Salih Kalyon üstelik klipte cila almaktan nazik sağlık aldığını anlatarak, “Eş hakları dünyada bir nice ülkede yokken Atatürk’ümüz kadına latif ve seçilme hakkını verdi. O bakımdan bu şiir haddinden fazla eke. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gene hatırlatmakta kâr var.” ifadelerini kullandı.

Çekimleri tamamlanan klibin 8 Mart 2023’birlikte yayınlanması planlanıyor.

Share: