Malatya’da Kötü Tarlalarını Yoğun Vurdu. Iye Ağbaba: “Devletin Bu Zararı Mutlaka Karşılaması Gerekiyor”

Malatya’nın Doğanşehir ilçesindeki kötü tarlaları doludan kötülük gördü. Esrar tarlalarında inceleme işleyen CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba, “Esrar, ağız ağıza bulunmayan ergin durumda. Yüzlerce dönüm alanda ekili olan tütün, doludan zarar görerek yok oldu. Tıpkısı hasar tespitinin yapılması lazım. Devletin bu zararı mutlak karşılaması gerekiyor. Devletin çiftçiye destek olması geçişsiz. Esrar, buradaki yok yoksul fukaranın yer koca sözleşme ve dirimlik kaynağı. O nedenle devletin pekâlâ tütün üreticisinin beraberinde olması geçişsiz” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Iye Ağbaba, Doğanşehir’e mecbur Kurucaova mahallesinde doludan zarar gören duman tarlalarında incelemelerde bulundu ve çiftçilerin sorunlarını dinledi.

DEVLETİN BU ZARARI KATEGORIK KARŞILAMASI GEREKİYOR”

Ege Ağbaba, “Cumartesi günü meydana mevrut kırcı yağışında Kurucaova’dan Erkenek’e büyüklüğünde yüzlerce dönüm kötü hasar gördü. Tütün, ağız ağıza yok reşit durumda. Yüzlerce dönüm alanda mezru olan duman, doludan zarar görerek bulunmayan oldu. Bununla ilgilendiren İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile görüşeceğim. Bir hasar tespitinin yapılması geçişsiz. Devletin bu zararı muhakkak karşılaması gerekiyor. Devletin çiftçiye bindi olması geçişsiz. Kötü, buradaki geda fukaranın yer muhteşem kavil ve sağlık kaynağı. O nedenle devletin kesinlikle yaman üreticisinin beraberinde olması geçişsiz” dedi.

Ağbaba, ürünleri doludan etkilenen çiftçilerinin print durumda kaldığını belirterek, “Burada yoksul fukaranın zararının mehabet eliyle karşılanmasını kâm edeceğiz. Konunun takipçisi olacağız. Çiftçilerimize önceki olsun dileklerimizi iletiyoruz” diyerek konuştu.

“TÜTÜNDEN VAZGEÇTİK, BU İKTİDAR BAŞIMIZDAN GİTSİN”

Çiftçiler ise Ağbaba’ya sorunlarıyla ilgilendikleri amacıyla teşekkürname ederek, “İnşallah bu konunun takipçisi olursunuz. Çiftçinin vacip desteği alması üzere elinizden geleni yapacağınıza inanıyoruz. Vekilimiz varsa Ege Ağbaba’dır. Diğerleri gelip bizi sormuyor. Nerede tıpkısı mağdur varsa bıçkın yürekli vekilimiz onların birlikte olmuştur” dediler.

Tıpkı üretici ise milletin yumruk durumda olduğunu ifade ederek, “Tütünlerin sulamasında kullandığımız hortumların topunu geçen sene 550 liraya aldım, bu sene bin 355 teklik. 240 TL’ye aldığımız tezek, bu sene 950 TL. Süt geçen yıl 6,45 TL idi, bu yıl 30 TL. Ulus temas şeyini tütüne bağladı, o de böyle oldu. Budun zor durumda, çıktı bıçak kemiğe dayandı. Tütünden bile seçme şeyden üstelik vazgeçtik, bu kuvvet değişsin, başımızdan gitsin” dedi.

“ADAMLAR SULTANLIK SÜRÜYOR, BİZDEN HABERLERİ NAMEVCUT”

Aynı eksantrik rençper ise tek barışma kaynaklarının yaman olduğunu belirterek şunları söyledi:

“gençler, tütünden ati paraya bakıyor. Yavru buna bakıyor ki okula gitsin. Kız buna bakıyor ki çeyizini yapsın, eş olsun. Ben buna bakıyorum ki çoluk çocuğumun ekmeğini çıkarayım. Sıhhatli olsun şevket, 1 liraya kullandığımız elektriği 10 katına çıkarttı. Adamlar sultanlik sürüyor. Gölgede oturuyorlar, hiçbir sıkıntıları namevcut. Onlara bakarak temas özdek güllük gülistanlık. Ayrımsız gelsin, Erkenek’i taharri etsinler. Gelsin incelesinler, kararı üstelik kendileri versinler.”

“ESRAR ÜRETİCİSİNİ IRI FİRMALARIN ALTINDA EZDİRMEYECEĞİZ”

Iye Ağbaba, henüz sonraları üreticilerle bir araya geldi. Üreticilerin dava ve isteklerini dinleyen Ağbaba, “Hasat dönemine akıllıca Kurucaova ve Erkenek’te meşbu afeti yaşanmış. Gözümüzle de gördük, mahmul vuran yerlerde tütün kalmamış. İlgililere bunu ileteceğiz. Zararın karşılanması üzerine elimizden geleni yapacağız” dedi.

Ağbaba, çiftçinin tütüne çocuğu kabilinden baktığını ve iri ayrımsız ilgi gösterdiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Kötü üreticisi, sabah 04: 00’te kalkıp zaman boyu tütünle ilgileniyor. Bu bakım 7-8 ay boyunca bitmeme ediyor. Cemi hasat dönemine akla yatkın bunun yaşanması keder. Bu insanların tütünden apayrı tıpkısı geliri yok. Önceki olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tütünle haddinden fazla ilgilenip, uğraşıyoruz. 2017’üstelik önceki yaman yasaklandığında, üreticilerin desteğiyle ve bizim TBMM’de dile getirmemizle satma yasakları ertelenmişti. Üretim azade ama satışla ilişik kısıtlamalar var. Tümce bilsin kim fellah, genişlik aşkın 5-10 dönüm ekebiliyor. Adıyaman’dahi tıpkı dönümde çoluk çocuğunun geçimini sağlıyor. Bizim taahhütlerimizden birisi; tütünle ilgili hep yasakları kaldıracağız. Yaman üreticisini balaban firmaların altında ezdirmeyeceğiz. İnsanlar, öz doğdukları topraklarda ilk teşrin yapıp yaşıyorlar. Devletten iş, YEMEK istemiyorlar. O nedenle bu durumla sonuna büyüklüğünde ilgileneceğiz.”

“SULAMA SUYUNDAKİ ELEKTRİK MALİYETİ ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKÜYOR”

Çiftçilerin hayatiyet, motorin, matbu ve derman borçlarının olduğunu dile getiren Ağbaba, “Maraba tohum, sonradan onu satıp borçlarını ödeyecek. Borçsuz kimse bulunmayan. Bunların bile ertelenmesi geçişsiz. Esas sorun aynı dahi sulamada. 33 bin lira fatura mevrut, bunları bile gündeme yayımlamak lazım. Sulama suyundaki cıvıltı maliyeti çiftçinin belini büküyor” dedi.Share: