Malatya’da “Hukuk Kliniği” açıldı

Konfedere Uluslar Mülteciler Efdal Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince ölçülü “Türkiye’bile Sığınmacı, Sığınmacı ve Arızi Esirgeme Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’de “Ahbaplık Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Türkiye’nin sığınmacılara müteveccih hizmetleriyle gür aynı imtihan verdiğini belirtti.

AK Öğür Eşkâl Karar Umumi Heyet Üyesi ve Malatya Saylav Öznur Inmeli da Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle tamlık dünyaya gür yeknesak olduğunu aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Bugün dünya göçmenleri yemeden içmeden konuşuyor. yüklenmek adına Konfedere Uluslar’in çok makro adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Bugün Akdeniz’de, Ege’birlikte botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin benzeri misil henüz hatırlaması gerekiyor.”

Hayat Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Geçim Sağkan bile proje kapsamında bu yıl 32 ilde 4 bin 500’ün üstünde ihtiyaç sahibi mülteciye adli müzaheret desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci elektrik alanında ise zaman burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Hukuk Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan ahbaplık kliniklerimizle hukuki brifing, farkındalık ilave ve meslektaşlarımıza müteveccih bilgi ve deneyim paylaşımı ve ayrımsız hizmetler yürütmekteyiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkürname

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Hususiyet Kliniği’ni Malatya’üstelik açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı çalışmalar için teşekkür fail Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın genişlik büyük mülteci nüfusuna karı sahipliği eden ülke kendisine uluslararası camiadan üstelik denge paylaşımı noktasında gerekli desteği görmelidir. Mürekkep Milletler Mülteciler Faziletkâr Komiserliği yerine uluslararası camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı arsıulusal siper ve şümullü içtimai ahenk programı ile yarattığı ayırt için Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Komutan Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Saygınlık Demez’in birlikte konuşmasının arkası sıra Malatya Ülfet Kliniği’nin açılışı yapıldı.Share: