MALATYA’DA, BARAJ GÖLÜ VE GÖLETLERDEN 1 TITREM YARARSIZ TOPLANDI

MALATYA’dahi, Akarsu Şeş Arama ve Istirdat dalgıçları, kentteki 5 baraj gölü ve mesire alanındaki bir gölette günahsızlık çalışması yaptı. Dalgıçlar, girdikleri baraj gölü ve gölette; lastik, pet şişe ve içki şişe ilkin görünmek üzere bir nice atılan malzemeyi temizledi. Dalgıçların yaptığı çalışmalarda akarsu altlarıdnan kısaca 1 titrem yararsız ve atık gereç çıkarıldı.

Kentte, bulunan baraj gölleri ve mesire alanlarında mevcut göletlere şekil Büyükşehir Belediyesi Su Şeş Arama ve Istirdat dalgıçları kovanlık yaptı. 8 dalgıç Karakaya, Sultansuyu, Sopa, Medik ve Çelik barajına ile Orduzu Pınarbaşı mesire alanındaki gölete daldı. Hele mesire alanlarının bulunduğu noktalarda saffet fail dalgıçlar gördükleri manzara karşısında yadırgatıcı oldu. Lastikten, pet şişeden pencere şişeye birçok atık malzeme bundan sonra. Göl dibinden yaklaşık 1 ton yararsız ve atılan materyal çıkarıldı. Kısaca 2 saat süresince göletlerin dibinde saflık işleyen dalgıç ekiplerinin değme hafta tıpkısı göl dibi temizliği yapacakları öğrenildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Ofis Başkanı Mustafa Katipoğlu, Akarsu Altı Taharri ve Kurtarma ekiplerinin göletlerde saffet çalışması yaptıklarını belirterek, “Suyun altındaki çöpleri, poşetleri, plastik atıkları topladılar. Bunu biz seçkin ahit sürekli halde yapmaktayız. Bu garip atıklar adam sağlığına, suda zihayat canlılar açısından çok nazik tehlikeler sunma etmekte. Balıklar bunları ağızotu zannedip yiyebiliyorlar. Içki yolları tıkanabiliyor ve ölebiliyorlar veya midelerinde tokluk hissi oluşup ölebiliyorlar. Kuşlar bile tekrar kıyıda olduğu ahit çöpleri kayıt tıpkısı husus zannedip, yiyerek onlarda dahi tokluk hissi oluşturup, ölebiliyorlar. Bunların bir nice zararı var. Özellikle kıyıdaki çöplerin adam sağlığına iri tehditleri var. Bulaşan hastalıklar meydana gelebiliyor, ayrımlı emraz oluşuyor. Hele çöplerin, atıkların doğayı tecezzi etmesi onlarca sene, yüzyıllarca sene alabiliyor. Eş, bire bir poşet birçok yüz yılda kendisini imha edebiliyor veya tıpkısı plastik şişe 400 yılda-500 yılda bulunmayan oluyor. Hem tabiat açısından hem birlikte ekolojik belde açısından hem bile kayırıcı sağlığı açısından iri tehlikeler bildirme etmekte. Biz hemşerilerimizden istirham ediyoruz; lütfen atıklarımızı atmayalım, o atıkları çöplüklere atalım. Çöpleri attıkça neymiş suda ‘imha oluyormuş’ kabil düşünüyor ama öyle benzeri eseme bulunmayan. Banko hem sağlığımız için hem dahi suda cıvıl cıvıl canlılar amacıyla nazik tıpkı hınç en ediyor. Bu nedenle vatandaşlarımız bu konularda hassasiyet göstermelerini istiyorum” dedi.Share: