Mahir aşçılar sınavla belirlendi

Denizli’birlikte 3 hafta boyunca toplamda 115 saat aşçılık eğitimi alan kursiyerler için sınav düzenlendi. 40 dakikada Türk ve acun mutfağından ayrımlı yemekleri eden kursiyerler, aşçılık belgesi almaya hak kazandı.

Denizli’üstelik aşevi adayları Türk ve dünya mutfağından 40 dakikada yaptıkları kemirmek çeşitleriyle sınava girdi. Milli Yetişek Müdürlüğüne vabeste ağırşak hatim yarkurul üyelerine sunum fail kursiyerlerden 18’i sınavı kazanarak aşçılık belgesi almaya türe kazandı. Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü denetiminde aşçılık tahsis etmek isteyenler yahut işyeri tahsis etmek isteyenler amacıyla özel Sıra Açar ve Çığır Kursu çatısı altında, mutfak danışmanı Garaz Ulutürk, gözetiminde üç hafta toplam 115 saat aşçılık eğitimi verildi. Eğitimi başarıyla tümler 18 kursiyer amacıyla kılgılı aşındırmak yapma yarışması düzenlendi. 18 kursiyer 40 dakikada Türk ve acun mutfağından farklı yemekleri yaparak Uca Çipo başkanlığındaki ağırşak tekmil komite üyelerine lokma tatlısı yaptı. Kemirmek yapılışı, haz, sepileme, hijyen ve görsellik kategorilerinde nokta kayran kursiyerlerden 18’i sınavı başarıyla geçerek aksiyon yeri açım ve hareket bulmada kullanabilecekleri aşçılık belgesi almaya hak kazandı.

Eğitimi ve sınavı başarıyla bitiren 18 kursiyer için önümüzdeki günlerde sertifika töreni düzenlenecek. Kursiyerlere eğitim veren mutfak danışmanı Tasavvur Ulutürk, 4. Düzem aşçılık ağırşak ikmal sınavının başarıyla yapıldığını söyledi. Aşçılık mesleğinin sonuç yıllarda çokça çok ilgi görmeye başladığını anlatan Uğur Ulutürk, “Yapılan sınavda kudretli kendisine belge almaya doğruluk kazanan kursiyerler bu vesaik ile işyeri açılış ve amme kurumu sınavlarına aşevi mesleğinde iltihak hakkı üzere birçok toplumsal hukuk elde ederek, hisse senedi kontrol ve iş başvuranında öne çıkar ayla geliyorlar. Kursiyerlerimiz üç hafta toplamda 115 saat süren tıpkısı yetişek programını tamamlayarak sınava duhul hakkı kazandı. Türk ve acun mutfaklarından temel bilgilerle yoğun bu eğitimi bitiren kursiyerler amacıyla uygulamalı sınavda yapıldı. Sınavı 18 kursiyerimiz kazandı. Vesika almaya doğruluk kazandı. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek törenle kursiyerlerimize belgelerini dahi teslim edeceğiz” dedi. – DENİZLİ

Share: