Limited şirketlerin genel kurul kararları elektronik ortamda alınabilecek

Bakanlığın genel ağ sitesinde düzlük kayran duyuruya göre, iç ticaret işlemlerinin dijitalleştirilmesi çalışmaları kapsamında MERSİS üzerinden elektronik ortamda düzenlenen amal genişletiliyor.

Bakanlığın dijital tahavvül çalışmaları kapsamında sunduğu hizmetlere tıpkı yenisi elan eklendi. Türk Ticaret Kanunu’nun limited şirketlerde genel asamble kararlarının aceleci şekilde alınabilmesini amaçlayan duyurum (elden dolaştırma) yoluyla değişmeyen alma uygulaması MERSİS üzerinden devreye alındı. Bu sayede limited şirketlerde genel kurul kararlarının elektronik ortamda aceleci, yalınç ve tehlikesiz aynı şekilde alınabilmesi imkanı getirildi.

Uygulama sayesinde ortaklardan rastgele biri MERSİS’ten hazırlayacağı değişmeyen taslağını elektronik imza ile imzalayıp sair ortakların görüşüne sunabiliyor, farklı şürekâ birlikte değişik zamanlarda sisteme girerek esasen elektronik imza ile değişmeyen üzerindeki görüşlerini somutlaştırabiliyor ve genel asamble kararı alınabiliyor.

Farklı ülkelerdeki şürekâ değişmeyen alabilecek

Aplikasyon ile alelhusus ortakların fiziken bire bir araya gelmesi imkanının bulunmadığı durumlarda, kararlar anında alınabilecek. Böylecene ortakların farklı mevki ve şehirlerde bulunmaları karar alınmasına engel yapılanma etmeyecek.

Duyuruya göre, ülkede aceleci, macerasız ve emniyetli benzeri ticari yassı kasılma ika hedefi doğrultusunda teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak, hizmetleri dijital ortama taşıma ve hareket insanlarına henüz ferah bakım sunmayı amaçlayan çalışmalara devam edilecek.

Share: