Küresel ekonominin eskimemiş gerçeği: Vurgun büyüme ve düşük başıboşluk

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Acun ekonomisi efdal enflasyonla uğraş ederken kazançlı büyümeden feragat ediyor. Durgunlaşan iktisat hastalıklı nema yaratsa birlikte hareket gücü piyasalarındaki flama bitmeme ediyor. Ekonomistler bu durumun artık tarihî aynı esas adına akseptans edilmesi gerektiğini düşünüyor. Uzmanlar göre bu durumun iki temel nedeni bulunuyor: Yaşlanan insan ve görece bağan barhana.

The Wall Street Journal’dan Tom Fairless ve Megumi Fujikawa’nın haberine bakarak, Berlin’den Tokyo’ya kadar ümranlı ekonomilerde nema yavaşlıyor ya dahi negatife dönüyor ancak hareket gücü piyasaları tarihsel kendisine sıcaklığını korumaya devam ediyor. Iktisadi üretim Haziran ayına kadar olan üç maaş sürede daralmasına karşın Orak Ayı ayında maaşlı müteharrik sayısının noksan milyondan aşkın arttığı ve aylakçılık oranlarının pandemi öncesi arz bağan düzem olan yüzdelik 3,5’a düştüğü MEMLUK’birlikte, hareket gücü piyasasındaki alaz gündemin esas maddesini oluşturuyor. İrdelenmesi gereken ise benzeri durumun dünyanın rastgele durumunda ortaya çıkıyor oluşu.

İşsizlik düşüyor, iştirakçi kıtlığı üretimi engelliyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Almanya’dahi büyüme Haziran ayına kadar olan üç mahiye sürede durdu ve erke kaynakları kurudukça devlet ekonomisi yakın tarihli bire bir resesyonla karşı karşıya durumda. Fakat aylaklık oranı son 40 yılın yer bağan seviyesine mümasil seyrediyor ve şirketlerin neredeyse yarısı işçi sıkıntısının üretimi engellediğini düşünüyor. İşsizlik rakamları vakit kaybetmeden Almanya’üstelik değil, Euro bölgesinin tamamında rekor düzeyde bağan seyrediyor. Bakir Zelanda ekonomisi yılın önce üç ayında küçülse de aylakçılık oranı yüzdelik 3,3 ile onlarca almanak sürecin yer bağan seviyesinde kalmaya bitmeme ediyor.

Bu uzanım, MEMLUK’de ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde hesaplı büyümenin hızlandığı ancak işsizliğin üzücü boyutta erdemli kaldığı 2008 konuşu krizinden bilahare teşhis edilen ‘avarelik ve toparlanma’nın bütün tersi tıpkı duruma işaret ediyor.

İngiltere ekonomisi işsizlikte artım bekliyor

Kâin ikilemin tafsilatlı süreceğinin tıpkısı garantisi elbette bulunmuyor. Dalan bankaları efdal enflasyonu dizginlemek üzere faiz oranlarını artırmaya bitmeme ediyor ve bunun üstelik zamanla hareket gücü talebini azaltamaya nöbet açacağı öngörülüyor. İngiltere Hat Bankası politika faizini yarım yamalak nokta artırarak yüzdelik 1,75’e yükseltiyor ve işsizliği pandemi öncesi bağan kur olan yüzdelik 3,8’den yüzdelik 5,5’e çıkaracak mufassal ayrımsız durgunluk dönemi öngörüyor.

Yeniden dahi düşük büyümeyi önce deneyimleyen Japonya örneğine göre önümüzdeki yıllarda haddinden fazla bağan başıboşluk verileriyle mülaki olmak olası görünüyor. Japonya’da otuz yıl süresince büyüme sayı farkı yüzde 0,8 civarında seyrediyor ve bazen yıllar düşük kâh yıllardaysa aksi gelirken aylaklık oranı hiçbir ahit yüzdelik 5,5’mağara konusunda çıkmıyor. Japonya’da işsizlik oranı 2010 yılından beri ise tartılı şekilde düşüyor ve zaman yüzdelik 2,6 seviyesinde seyrediyor. Bu azamet, pandemi öncesi yeryüzü düşük düzem olan yüzdelik 2,2’ye az çok andıran tıpkı fehamet olarak göze çarpıyor.

Yaşlanan özlük ve düşük kafile

Ekonomistler bunun nedeninin pandemi sırasında başka gelişmiş ekonomilerde henüz açıkça kuzuluk gelen yaşlanan zat ve bağıl bağan kafile oranı nedeniyle ortaya sâdır gümüşgöz gelişim gücü piyasası olduğunu söylüyor.

Pandemiden önceki yıllarda Japonya epey çocuklu ailelerin çalışmasını kolaylaştırmak, bağıl buğulanmış çalışanları işte burulmak ve muhacir çalışanları üzerindeki kısıtlamaları dökmek üzere yabancı öğrencilerin haftada 28 saat çalışmasına izin yüklemek kabilinden adımlar atmıştı. Ancak bu önlemler etkisini gösterirken araya pandemi süreci girdi ve Japonya sınırlarını çoğu yeni işçiye durdurmak durumunda kaldı.

Tokyo’bile bire bir işletme sahibi olan Masaya Konno, müteharrik sıkıntısı zımnında güzeşte ay Japon tarzı hizmet veren barını geçici namına durdurmak zorunda kaldığını belirtiyor. Ücretini saatte 1.300 yene (yaklaşık 10 dolar) çıkardıktan bilahare birlikte, ki bu tıpkısı sene eski ücretlerin 100 ila 200 yen konusunda balya geliyor, tekrar dahi yeterli müteharrik bulamadığını söylüyor. Mösyö Konno, “İşçi sıkıntısının üstesinden gelemiyoruz” diyor.

Okun Yasası uyarınca, potansiyelin altında gerçekleşen üretimde yaşanan yüzdelik 1’lik ayrımsız düşüşün işsizlikte nakıs puanlık benzeri artışa illet olacağı akseptans ediliyor.

Okun Yasası ve istisnası

İşsizlik ve nema, ilk kez 1962 yılında Yale Üniversitesi’nden Ekonomist Arthur Melvin Okun’un adını haiz ve Okun Yasası namına bildik öngörülebilir ayrımsız ilişkiyi gösteriyor. MEMLUK’de, Okun Yasası gereğince, potansiyelin altında gerçekleşen üretimde yaşanan yüzdelik 1’lik benzeri düşüşün işsizlikte yarım yamalak puanlık aynı artışa neden olacağı akseptans ediliyor. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi Tutum Porfesörü Laurence Ball, bu ilişkinin saat başına iştirakçi çıktısı ve aksiyon gücü büyümesi gibi faktörlere kapalı yerine değişebileceğini söylüyor. Bu bakışa göre, henüz birkaç etkin ve hareket arayan varsa nema hastalıklı olsa dahi hareket gücü piyasası kısmık kalabiliyor.

Kıytırık da 2020 yılından bu yana ESIR’bile gelişim gücü tahminî muallel milyon azalırken, bir dönemde Almanya’birlikte 350 bin, Birleşik Krallık’ta dahi yaklaşık 550 bin azalma gözlendi.

ABD’ye almanak muhacir girişi 2015-2016 yıllarında ayrımsız milyondan fazla iken, 2020-2021 yıllarında kısaca çeyrek altın milyona kadar geriledi.

Pandemiyle birlikte barhana yavaşladı

Hükümetler Kovid-19 ve türevlerini dışarıda ağrımak amacıyla ülkeye girişleri kısıtladıkça gelişmiş ekonomilerde dahi barhana yavaşlıyor. Hükümet verilerine bakarak Eskimemiş Zelanda’evet say vizesi ile gelen hayat sayısı 2019 yılı Haziran ayında kestirmece 240 bin kişiyken, 2021 yılı Haziran ayında ise takkadak 5 bin hayatye düştü. MEMLUK’ye göçte yaşanan yavaşlama ise Trump yönetiminin hem yasadışı hem da yasal göçmenleri engellemek için ayrımsız kol politikaya başvurduğu 2017 yılında başladı. BENDE Koca Sayım Bürosu verilerine bakarak, BENDE’ye yıllık muhacir girişi 2015-2016 yıllarında benzeri milyondan aşkın iken, 2020-2021 yıllarında ise kestirmece çeyrek milyona kadar geriledi. Bu süreçte, nemli işçileri da Kovid-19’a yakalanmamak üzere aksiyon gücünden ayrıldı; gâh tüvana yetişkinler ise çocuklarına ve değişik karı üyelerine kaçmak için çalışmayı bıraktı.

2020 yılından bu yana MEMLUK’birlikte gelişim gücü yaklaşık kalık milyon azalırken, tıpkısı dönemde Almanya’da 350 bin, Bir Krallık’ta de yaklaşık 550 bin eksilme gözlendi.

Aşılar gelişim gücüne dönüşü hızlandırıyor

Zaman gelinen noktada ise aşıların Kovid’den kaynaklı bunaltıcı hastalık ve ölüm riskini azalttığına dair işaretlerle alay malay işçilerin iş gücüne kavrayışsız döndükleri gözleniyor. Göç de yeniden başlıyor. Yeni Zelanda’da mücahede vizesi ile gelenlerin sayısı Haziran ayında neredeyse 5 bine yükseldi. Bu gelişmeler, işsizliğin hesaplı çıktıdaki değişikliklere henüz aşkın yanıt vermeye başlayacağı anlamına geliyor.

KÖLE’üstelik nemli koca işe dönmeyi bibi düşünmüyor

Ancak diğer kuvvetler bunu engelleyebilir. KUL’üstelik nemli insanlar daha işe dönmeyi düşünmüyor. 65 yaş ve üzerindeki çalışanların iş gücüne katılım oranı 2020 yılı başlarında tanıdık yüzde 26 seviyesinden yüzde 23’e düşmüş durumda. Çarçabuk yaşlanan Almanya ve İtalya’nın önümüzdeki on yılda tekaütlük dolayısıyla milyonlarca işçi kaybetmesi bekleniyor. Bu bile gelişim gücü sıkıntısının bitmeme edeceğini gösteriyor.

Euro Bölgesi’nde aylaklık değişmedi

 

Brezilya’bile işsizlik 7 yılın sunma bağan seviyesinde

 

ESIR’üstelik avarelik maaşı başvuruları 4 hafta sonraları geriledi

 

İngiltere’dahi işsizlik yüzde 3,8

 

KUL’dahi ekincilik dışı istihdam verileri açıklandı

 

Share: