Kümese giren esas ayı ve yavrusu tavukları telef etti

Kümese giren asıl kocaoğlan ve yavrusu tavukları temizlik etti

RİZE – Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde aynı kümese giren anne ve yavru kocaoğlan 9 köken tavuk ve 1 horozu temizlik etti.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde tevakkuf eden Yüksek Cevahirci, geçtiğimiz haftasonu eşiyle alay malay Çamlıhemşin ilçesi Dereci köyündeki evlerine gitti. Hafta sonu evlerine sâdır koşa herhangi bir ahit kendileri gelince öten horozu duymayınca bire bir inatçılık olduğunu ayırt etti. Kuyumcu kümesin etrafına ördüğü tel örgülerin parçalandığını görerek içeriye girince birlikte ızdırap manzarayla karşılaştı. 9 tavuğu ve 1 horozu parçalanmış halde gören Kuyumcu elan öncesinden taktırdığı müşteri kayıtlarını izleyince şoke oldu. 1 asıl kocaoğlan ve yavrusunun kümese girerek tahminî 2 saat boyuncu durduğunu gören Cevahirci, ayıların benzeri henüz gelmemesi üzere duruk voltajlı tıpkı mekanizma kurdu.

“İnsan gelse insanı de parçalayacak”

Ali Cevahirci, köyde komşularından 7 kişinin da bu kök zararların olduğunu belirterek “Benim önceleri yumurtalarım kayboluyordu. Bundan ekolojik ortam bile kümese almaç koydum. Geçtiğimiz hafta aksata günü hanımla köye gittiğimiz ant normalde horoz bizi tanıyıp ötüyordu ama ötmedi. Eşim horozun ötmediğini taharri etmemi söyledi. Baktığım da kocaman tıpkı mapus, teli yırtıp geçiyorlar ve 9 şerha tavuğumu ve 1 horozumu öldürme ediyor. Ne hayvanın girdiğini düşünüyorum sonradan arkadaşlarıma sorduğumda tilkidir diyorlar. Kameraya baktığımda ise 2 ayı girmiş ve tahminî 2 saat içeride kalmışlar. Mahallenin bütün içi, yani herif gelse insanı bile parçalayacak. Normalde ayılar bu büyüklüğünde aşağıya inmiyordu. Müddeiumumi ayrımsız ağabeyimize sordum. Bu görüntüyle gidersem mağduriyetimizi gidereceğimizi söyledi. Benim tavuklarım cinstiler. Ortalama fiyatları 2 bin 500 civarlarındaydı. Çabucak benim değil. 7 kişinin henüz tavuklarını boğuyorlar. Bu ahval 1 buçuk ay içerisinde oluyor. Ayılar tekrardan gelecek” şeklinde konuştu.

Share: