Kullanılmamış yurttaşlık bedeli basamak talebinde kitle değiştirdi

Türkiye’den emlak alarak vatandaş olma bedeli 13 Haziran itibariyle 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi. Limitin artmasıyla halihazırda mir adetlerinde hafif ayrımsız düşüş yaşanırken, dirimlik anlamında tıpkı düşüşün beklenmediği belirtildi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak istinas döneminden kısa benzeri müddet sonradan satışların baştan artışa geçeceği öngörülüyor. Düzenlemenin eş kayran kitlede uymazlık yarattığı de anlatım ediliyor. Mavera yandan uygulamanın şita namına yabancıya yurt satışının genişlik etkili olduğu dönemde yapılması ise eleştirildi.

Seçkin 50 bin dolarlık çoğalma fark yaratıyor

Artış sonrası segmentasyon farklılığını hissetmeye başladıklarını belirten Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Melik Bucak, “Vatandaşlık ve ikametgah programlarında seçme 50 bin dolar bütçe artışı ile almaç kalifikasyonunda mübayenet gözlemlenir. Ülkemizde fiyat 150 bin dolar arttığı için almaç segmentasyonunda ve kalifikasyonunda farklılıklar bekliyoruz. Yeni bütçe düzenlemesi ile elan kalifiye yabancı yatırımcı profili ile karşılaşmayı umuyoruz. Bu ecnebi yatırımcı kitlesinin değişik amaçlarla envestisman yapmasını böylece hele gelişim gayeli yatırımlarda Türkiye’nin keşfedilmesini bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Hakan Yer, değişikliğin fiyatlar üzerindeki etkisi karşı dahi konuştu. Yurt fiyatlarındaki yükselmenin, temelde bildirme ve arzu arasındaki dingildeklik ve emtia fiyatlarındaki yükselişin inşaat maliyetlerine yansıması gibi bir nice değişik sebebe dayandığını kaydeden Yer, “Bu yüzden bütçenin düzenlenerek 400 bin dolara çıkarılmasının taşınmazlar fiyatlarında yükselişe amil olmasını beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Düzenleme öncesi piyasanın çokça faal olduğunu söyleyen Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, “Ancak sonrasında hissedilir tıpkısı düşüş oldu. Adet bazında düşüş yaşanacağını amma gücük sürede toparlanma olacağını düşünüyoruz” dedi. Burada özellikle İranlıların namına Rusların devreye girmesinin çalışkan olacağını nâkil Ergüven, “Rakamın 400 bin dolara çıkması Rusları sağlam etkilemez. Doğrusu 250 bin dolarlık bey döneminde Ruslara yapılan satışlar 400 bin dolar seviyesindeydi. Farklı ülkelerde üstelik devreye girecek. Suudi Arabistan’la işle düzeliyor. Orada çok kümeli ayrımsız talep var. Henüz Ukraynalılar henüz devreye girmedi. Onlar de devir girecek. Adetsel bazda ihtimal benzeri düşüş olsa bile derece anlamında sakat rakamları tekrar yakalarız” dedi. Ergüven, düzenlemeyle alay malay peş gelir grubunun dahi eş almaya geleceğini söyledi.

“Yurttaşlık amacıyla bankaya para yatırma dahi öne çıkabilir”

Vatandaşlığın 250 bin dolar olmasıyla serencam 3 yılda gayrimenkulde kırıcı tıpkısı zindelik olduğunu belirten yurt uzmanı Rodi Kayım, “Özellikle İran, Irak, Afganistan ve Yemenliler bildirme çokça yer çokça vatandaşlık alanlar oldu. Rastgele ne büyüklüğünde Rusya birinci görünse üstelik Antalya Akdeniz ibik şeridinde pasaport adına önceki 4’te değişik ülkeler var” dedi. 400 bin dolara çıkmasının etkisinin önümüzdeki günlerde elan da netleşeceğini kaydeden Kayım “Şu an 400 bin dolarlık irade beş altı üstelik olsa görünüyor. İlk aylarda psikolojik etkiyle düşük seyreder ama önümüzdeki süreçte toparlayıp eskisi kadar vahim olmasa dahi devam eder” yorumunu yaptı. Kayım, oranın yükselmesiyle farklı almaşık olan 500 bin doları bankaya yatırıp 3 yıl sonraları de parasını idraksiz alarak pasaport sahibi olma yönteminin dahi öne çıkabileceğini dile getirdi.

BDDK’dan konut kredilerine ilgili kullanılmamış değişmeyen

 

Türk halkı ocak alana yurttaşlık verilmesini istemiyor

 

Yurttaşlık amacıyla BES’e yatırım yapana cesamet katkısı verilmeyecek

 

Yurttaşlık yasası değişti, gayrimenkulcüler tamim istedi

 

Vatandaşlık kabul etmek talip yabancıların ‘basamak fiyatı hilesi’ engellendi

 

50 bin dolarlık ocak bile yurttaşlık amacıyla satılıyor

 

Share: