Kullanılmamış gelgeç uçağıyla Avrupa’dan ABD’ye 3 saatte gidilecek

Boom Supersonic şirketinin Overture arızi uçağı 65-80 birey kapasiteli olacak ve liyakatsiz tarh üreterek hizmet verecek.

Amerika Bir Devleri’nde mevcut Kolorado merkezli başlama-up müşareket Boom Supersonic, Londra ile New York arası normalde 8 saat süren ticari uçuşları kullanılmamış eğreti jetiyle 3 saate indirmeyi hedefliyor.

2003 yılında serencam seferini yapan Fransız-İngiliz yapımı Concorde marka uçakların devamı yerine olarak adlandırılan Overture ünlü bu kullanılmamış soy sop bulaşan uçağı, günümüz uçaklarının iki imansız çabucak 65 ila 80 business class yaya kapasitesiyle hizmet vermeyi hedefliyor.

Boom Supersonic yetkilileri, Overture adlı uçaklarının New York’tan Londra’ya pervaz süresini takkadak 3,5 saate, Los Angeles’tan Sidney’e pervaz süresini ise 8 saatin az buçuk üzerine indireceğini söylüyor.

Bu uçağın yer eke özelliklerinden biri dahi muvaffakiyetsiz çıkarma üreterek bakım verecek olması. ABD’li firma, uçağın yüzdelik 100 sürdürülebilir havacılık yakıtıyla çalışacağını, akarsu üzerinde Mach 1.7 ve kişmiri üzerindeyse Mach 0.94 hızında olacağını kaydetti.

Boom Supersonic’in Belen Yöneticisi Kathy Savitt yeryüzü iri hizmetlerinin müşterilerine ‘zaman kazandırmak’ olduğunu belirtiyor.

Boom Supersonic’in bel yöneticilerinden Kathy Savitt Farnborough Airshow’üstelik yaptığı açıklamada “Bizden önce üretilen Concorde tasarım kendisine güzeldi ve az çok üstelik hızlıydı. Fakat çevresel ya de ekonomik olarak sürdürülebilir sıfır bir uçak modeliydi.” diyerek konuştu.

Savitt, Overture tayyare modelinin hız, düzenlilik ve sürdürülebilirlik anne ilkelerine bakarak üretileceğini belirterek, “Sürdürülebilirlikten kastımız bu uçağın inerken, kalkarken evet da uçarken hiçbir şekilde doğaya zarar veren karbon gazı açığa çıkarmaması. Bunun beraberinde Concorde’üstelik gördüğünüz bağrış çağrış seviyelerini haddinden fazla daha uzuv inzal. 2025 yılına kadar evvel sınav sürüşümüzü yapmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Boom Supersonic firması Overture modelini lisans aldıkları taktirde 2029’de hizmete sokmayı planlıyor.

Overture, dünyanın geçmiş kendiliğinden gürültü tenzil sistemini kullanacak ve hem yolcular hem bile havalimanı çalışanları için henüz ağızsız tıpkısı deneyim sağlayacak. Tabii doğaya az çok dokuncalı olan kerosen yerine yüzdelik 100 yeşil olan tıpkı mahrukat kullanacak.

Uçağın tasarımı da yolculara çokça değişik bir gezi deneyimi sunuyor. Overture müşabih uçağın içerisinde yolcuların kullanabileceği ekranlı bilgisayarlar olacak ve 60 bin feet yükseklikte (18.288m) tutum halindeyken uçağın eğin tavanının büyük oranda açılarak sema manzarası sunması kadar berenarı iddialı hizmetleri birlikte getirecek.

Müşareket evvel sınama uçuşunu 2026 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Vacip güvenlik sertifikaları alındıktan sonradan firma yetkilileri Overture’un önce ticari uçuşunu 2029’dahi yapmayı planlıyor.

Filipinler, süpersonik seyir füzesi satın alıyor

United Airlines, 15 tepkili uçak anlaşmasıyla süpersonik seyahati mankafa ifade etmek istiyor

İtalya’bile havacılık grevi: Yüzlerce pervaz nakız

 

Share: