KTÜ’lü Turan, okula gitmeyi reddeden çocuklar üzere velilere önerilerde bulundu Açıklaması

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Çocuk Akil Baliğ Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Akademisyen Batur Turan, Yavru ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniğine başvuran çocukların yüzde 5’inde meslek reddi durumunu gördüklerini bildirdi.

Turan, yaptığı kayıtlı açıklamada, okulların açılmasıyla terbiye hayatına başlamakta takı çekici çocuklarda görülen meslek reddinin yüce aynı sorun yerine ortaya çıktığını belirtti.

Meslek reddinin alelhusus beş ve ortaokul dönemindeki çocukların kestirmece yüzde 1’ini etkilediğini vurgulayan Turan, Yavru ve Akil Baliğ Psikiyatrisi Polikliniğine başvuran çocukların yüzdelik 5’inde ekol reddi durumunun görüldüğünü aktardı.

Turan, meslek reddinin dirençli ve detaylı sürekli olduğunda, çocuğun birey ve akademik gelişimini tehlikeye atabileceğini ve yetişkinlikte ara sıra can kuşu sağlığı bozukluklarına kat açabileceğine dikkati çekti.

Okul reddinin, okuldan kaçma ve okulu tevdi üzere gayrı sorunlardan farklı olduğunun altını çizen Turan, “Çocuğun okula gitme ihtimalini düşünüp buna alın tıpkı sıkıntı duyması, ebeveynlerin bu soruna cebin farkındalığının olmaması ve bu nedenle çocukta makro sav davranışlarının görülmesi ile kendini göstermektedir. Çocuğun verdiği tepkiler ve birey kendisine huzursuzluğu alelumum alttaki yatan elem ile ilişkili olabilmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Turan, bu durumu belirli bir oranda zaman zaman gördüklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Pandemi sonrası çocukların mufassal süre evde kalması ve pandemi zımnında bire bir devir süregelen online eğitimden sonradan pratiğimizde bu durumu elan sıklıkla görmeye başladık. Alelumum okulun evvel yıllarında henüz kalın gördüğümüz bu buut, pandemi sonrası dönemde ilkokulun sonuç yılları antrparantez ortaokul yıllarında da karşımıza çıkmaya başladı. Keza yapılan çalışmalar Kovid-19 pandemisi sonrası çocukların okula gitmeyi çürütmek ile ait kaygılarında artış olduğunu gösterdi.”

Ekol personeli ile iş birliği heybetli

Bu çocuklarda çeşitli anksiyete belirtileri gözlendiğine dikkati çekici Turan, belirtilerin devir boyu tahavvül göstermekle alay malay okula gitme baskısı ortadan kalktığında evet bile hafta sonları ve tatillerde kaygıya dair çokça bir iki bulgu görülebildiğini aktardı.

Turan, kimi vakit ekol devam ederken meslek reddi sergileyen çocukların herhangi bir korkuları yokmuş kabilinden görünebildiğini fakat ertesi dönüş ekol zamanı geldiğinde bulguların tekrarladığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Çocukların yaşadıkları bu sorun, kendisini davranışsal, akademik, fizyolojik ve ruhsal yerine gösterebilmektedir. Davranışsal düzeyde, okula gitmeyi reddetmeye sınırlı eğlencesiz hâller, yataktan çıkmama, okul üzere hazırlanmayı iade ve okula geldiğinde servisten yahut arabadan inmeyi reddetme kabilinden bulgular görülebilir. Okuldan daim şikayetçi kalkışmak, sızlanmak, değişik şekillerde nâr nöbetleri antrparantez okula gitmesi üstüne bastırık uygulandığında okuldan kaçmakla gözdağı ika ve kendine engel ödeme davranışları görülebilir. Içtinap Etmek ile ilişkili fizyolojik âraz ortada us ağrısı, mide bulantısı, gaseyan, esas ağrısı, terleme, edim, kesif idrara ayazlık, sarrafiye dönmesi, boğaz ağrısı sık görülür. İlkokul çağında bu durumun altında bundan sonra ayrılık kaygısı düzlük alabilirken sonraki yıllarda koca anksiyete bozukluğu, içtimai yılgı, özgül yılgı ve depresif bozukluk, ayrıca pandemiden sonradan tutturuk kompülsif bozukluk vadi alabilir.”

Okul reddinin çok mütenevvi semptomlarla ortaya çıkabildiğini ve alttaki yatan nedenin değişik olabildiğini tamlayan Turan, bu nedenle yavru ve ergen psikiyatri hekimi eliyle er dönemde çabucak istimara yapılmasının sunu yetişkin basamaklardan biri olduğuna dikkati çekti.

Turan, ebeveynlerin bu kabil şikayetleri olan çocukları üzere kesinkes okulla teşrikimesai zarfında debi ederek aynı hekimden arzulu bindi almaları gerektiğini belirterek, “Çocuklarla dert ile kelle etme yöntemleri, ebeveynlerle sorun durumlar ile mir ika yöntemleri ve okul personeli ile iş birliği içre çalışma haddinden fazla önemlidir. İlaç tedavileri bile mukavim vakalarda ve alttaki yatan diğer psikopatolojilere vabeste namına güvenle kullanılabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: