Koy İşbirliği Konseyi dışişleri bakanları, hububat koridoru anlaşmasından memnun

Haliç İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanları toplantısında, İstanbul’da imzalanan hububat koridoru anlaşmasından duyulan sevinme anlatım edildi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’üstelik planlı 153. Dönme Körfez Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın serencam bildirisi yayımlandı.

Bildiride, özellikle tahıl koridoru anlaşması atılmak amacıyla Mescid-i Aksa’ya müteveccih ihlaller, İran ile çekirdeksel müzakerat, Libya, Irak, Sudan ve Yemen konularına meydan verildi.

Bildiride, “BM ve Türkiye’nin nezdinde, Rusya ve Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden yeniden ihracatının yapılmasına ilişkin 22 Temmuz’bile İstanbul’üstelik imzalanan anlaşmadan sevinme duyulmuştur.” denildi.

Rusya ile Ukrayna ortada mütareke amacıyla düzenlenen arabuluculuk çabalarının desteklendiği tamlanan bildiride, anlaşmazlığın danışmalar ve diyalogla giderilmesi çabalarından mahsus memnuniyet ifade edildi.

Bildiride, 12 Temmuz’birlikte BM Düzenlilik Konseyi kararıyla Türkiye’den Suriye’ye insani müzaheret ulaştırılması mekanizmasının süresinin 6 kamer daha uzatılması kararının önemi vurgulandı.

Kudüs’teki Mescid-i Aksa’evet planlı baskınlar ile İsrail engelleme kuvvetlerinin Günindi Şeria ve Gazze’ye yönelik saldırılarının kınandığı bildiride, İran’ın Haliç ülkelerinin içişlerine müdahale etmemesi, KİK ülkelerinin birlikte İran’ın çekirdeksel müzakerelerine katılması gerektiği belirtildi.

Körfez Dışişleri Bakanları, bildiride, Libya’daki taraflara ateşkesi korumaları çağrısında bulunurken, yıllardır süren çekişmenin sona ermesi ve iktidarın el değiştirmesi amacıyla riyaset ve parlamento seçimlerinin yapılmasını desteklediklerini kaydetti.

Irak ve Sudan’ın toprak bütünlüğünün korunmasının önemine belen edilerek, Lübnan’daki taraflara birlikte riyaset seçimleri amacıyla anayasaya mecbur kalınması çağrısı yapıldı.

Bildiride, Nil suları ve Etiyopya’daki Hedasi Barajı’na ilişkin, “Sudan ve Mısır’ın akarsu güvenliği, Zenci ulusal güvenliğinin benzeri parçasıdır. söz konusu iki ülkenin Nil sularındaki haklarına beis verecek tıpkısı uygulama evet dahi emek akseptans edilemez.” ifadeleri kullanıldı.

Yemen’deki duruma de değinilen bildiride, Yemen krizinin politik çözümü üzere BM ve ESIR vasıtasıyla ortaya konulan çabanın ve Husilerin kışkırtıcı uygulamalarına cebin azimli bir formalist takınılmasının desteklendiği vurgulandı.

Toplantıya katılan KİK dışişleri bakanları, Riyad’de mevcut Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kazakistan ve Kırgızistan dışişleri bakanlarıyla da benzeri araya geldi.

Ilımlı Asya ülkeleri dışişleri bakanları ile yapılacak toplantının gelecek sene Özbekistan’ın başkenti Semerkant’ta düzenlenmesine karar verildi.

Share: