Konya’da 7 kişinin öldüğü saldırıdan geçmiş kavgaya ait istenen cezalar galiba oldu

Konya’da tıpkısı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı akın öncesi aileler arasında yaşanan kavgaya ilişik yargılanan 9 maznun üzerine 13 yıldan 49 sene 6 taban büyüklüğünde hapis cezası istendi.

8. Yoğun Ceza Mahkemesince Adliye Konuşma Salonu’nda tanıdık duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Lütfi Bahadır, Yüksek Batur (Veli Batur’in oğlu), tutuklanmadan sanıklar Ayşe Batur, Iye Keleş, Yahya Kötürüm, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Söz sunulan sanıklardan mevkuf Ege Batur, görüngü günü kavgayı Dedeoğulları ailesinin başlattığını, kavganın “ırkçılık” ile tıpkı alakasının bulunmadığını tez etti.

Savcılık mütalaasında tayin edilen somut delillerle, maznun Şanlı Batur’in (Iye Bahadır’in oğlu) “Öldürmeye girişim”, “Silahla cerh”, “Birden çok kişi ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 31 yıla kadar, maznun Yüce Keleş’in (Lütfi Keleş’in oğlu) “Öldürmeye girişim”, “Silahla yaralama”, “Silahla zılgıt”, “Şakkadak fazla sevimli ile bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 34 sene 6 taban büyüklüğünde, maznun İbrahim Bahadır’in “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Silahla gözdağı”, “Apansız fazla dirilik ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Lütfi Batur’in “Silahla nitelikli cerh”, “Silahla gözdağı”, “Anide çok birey ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 33 yıla kadar, Iye Bahadır’in “Öldürmeye girişim”, “Silahla yaralama”, “Larp aşkın güç ile göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla büyüklüğünde, maznun Ayşe Keleş’in “Silahla yaralama” ve “Vehleten çok yaşama ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 13 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları irade edildi.

Sanık Yahya Kötürüm’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Anide çok yaşama ile göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla kadar, sanık Ramazan Çalık’ın “Öldürmeye girişim”, “Silahla cerh”, “Silahla tehdit”, “Rappadak çok gönül ile bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla büyüklüğünde, Mehabetli Sakat’ın “Öldürmeye adım”, “Silahla cerh”, “Silahla zılgıt”, “Şırakkadak çok birey ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 49 sene 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Sanık Yahya Çalık mütalaaya alın defans yaptığı sırada Dedeoğulları ailesinin yakınları sanıklara aksülamel gösterdi. Salonda sâdır patırtı, polis güçleri ekiplerinin müdahalesiyle gücük sürede sonlandırıldı.

Mahkeme heyeti, mevkuf sanıkların mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması üzere duruşmayı erteledi.

Dedeoğuları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü olaydan yaklaşık 2,5 ay önceki Dedeoğulları ve Bahadır ailesi ortada sâdır kavgada 13 gönül yaralanmış, 9 yaşama hakkında çeşitli suçlamalarla sav açılmıştı.

Share: