Konya Büyükşehir Belediye Reisi Altay, Malazgirt Zaferi dolayısıyla mülahaza yayımladı

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Meram İbrahim Altay, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü zımnında mülahaza yayımladı.

Başkan Altay, mesajında 26 Ağustos 1071 günü, Türk ordularının Malazgirt Ovası’nda eşine az rastlanır bire bir boy yazdığını belirtti.

Mesajının devamında Selçuki Sultanı Alparslan komutasındaki askerlerin, sadece benzeri muharebe kazanmakla kalmayıp, Türk milletinin yüzlerce yıllık hürriyet sevdasını tarihin en balaban zaferlerinden biriyle taçlandırdığını rapor fail Altay şunları kaydetti:

“Anadolu Selçuklu Devleti’ne, Osmanlı İmparatorluğu’na ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne sabah yeli kaynağı olan ve seçme dokuz canlı durumda bizlere kılavuzluk eden kişizade ruh, bundan 951 sene ilk Malazgirt Zaferi’yle sahn bulmuştur. Fatih Melik Mehmet’e gemileri karadan yürüten, Kanuni Hükümdar Süleyman’a Avrupa’nın kalbinde fetihler yaptıran, Çanakkale’yi cihanın yer yaşayan devletlerine geçilmez kılan, Halas Savaşı’nda ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ şuurunu yüreklere kazıyan ve 15 Temmuz’da ulus düşmanlarına Türkiye’yi yurt fail azim ve yerleşme, Malazgirt’te yeşeren soylu ruhun eseridir. Bugün Türk milletinin beher ferdi bu ruhu yüreğinde taşımakta ve ülkemiz bu akide yardımıyla yarınlara emin adımlarla ilerlemektedir. Bin yıla andıran bire bir süredir Küçük Asya’da hüküm süren türe, sulh ve hoşgörü anlayışını tesis fail nazik başbuğ Sultan Alparslan’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Eke fetihlerin kapısı olan Malazgirt Zaferi’mizin 951. yıl dönümünü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

Share: