Konutta kira artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meyra Palace Otel’birlikte düzenlenen “Telif Hediye Töreni ve Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, yeni icar düzenlemesini açıkladı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Adalet Bakanlığı namına beraber mücahede yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, Türkiye Büyük Kavim Meclisi (TBMM) Türe Komisyonunda bugün Borçlar Kanunu’na geçici bap eklenmesinin bahis konusu olacağını belirtti.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Yaptığımız faaliyet sonucunda konut kiraları itibarıyla 1 Orak Ayı 2023’e büyüklüğünde yenilenecek icar sözleşmelerinde ayrımsız eski icar yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların uygulanan olduğuna dair benzeri eğreti egemenlik Düyun Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek. AK Fırka grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylece göz kiralarında benzeri sene süreyle bir esbak yılın icar bedelinin yüzdelik 25’ini geçmeyecek şekilde çoğalma yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üstünde yapılacak artışların uygulanan olmadığı münhal ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken eğreti olmasına hele ehemmiyet verdik. Geçici bir aranjman. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna fek vermeden ikisinin üstelik galiba bir fedakarlıkta aynı noktada durmasına bile ilgi gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

Kira artış oranı Tüketici Denk Endeksi’nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması temel alınarak belirleniyordu. Icar artım oranı Haziran kocaoğlan üzere yüzdelik 39.33 olmuştu.

Icar düzenlemesi familya sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

Haziran kocaoğlan kira remiks oranı galiba oldu

 

Share: