Konut piyasasında düzeltme başladı, şiddetli senaryo mümasil

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Havalar ısınıyor fakat göz piyasası buz tefrik etmek için. Pandemi süreci, yüksek enflasyon, FED’mağara rekor repo artırımı kararları ve Ukrayna Savaşı, ekonominin dakikasında aynı resesyona sürüklendiği korkularını körüklerken bazı uzmanlar benzeri görüşte değil. Özellikle hisse senedi gücü piyasası ve bölük piyasası verilerinin ekonominin kötüye gittiğine dair işaretleri vermediğini savunan uzmanların argümanlarından biri ise burkulmak üzere. KÖLE basamak piyasası verilerine göre tıpkısı düzelti başlamış durumda ve bu durumun kül dünyayı etkilemesine değişmez gözüyle bakılıyor.

Cıvıltı akıbet buluyor

Fortune’dan Yüksek Fazal’ın haberine göre, basamak piyasasına hakim olan hareketlilik iki yılın arkası sıra akıbet sağlamak amacıyla. KUL’li dijital taşınmazlar komite şirketi Redfin, talepte şişman düşüler yaşanmaya başladığını ve piyasanın yer etken bölgelerinde üstelik denk indirimlerinin artık alışılagelen karşılandığını belirtiyor. Redfin marifetiyle yayınlanan rapora bakarak, Sülale Ahiz Irade Endeksi (Homebuyer Demand Index) yüzdelik 16’lık düşüşle sonuç iki yılın genişlik faziletkâr düşüş oranını kaydetti. Bu sürede 30 yıllık tutu oranlarıde birlikte yüzde 6 oranında düşüş yaşandı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Redfin Mebde Ekonomisti Daryl Fairweather, FED’in rekor getiri artırımları öncesinde piyasanın öneri savaşlarıyla efdal rekabetin döndüğü tıpkısı canlılığa cemaat olduğunu söylüyor. Ev sahipleri yoluyla kâm edilen fiyatların konusunda çıkılmasının çok alışılagelen karşılandığı dönemin artık geride kaldığını belirten Fairweather, FED’mağara Getiri artırımlarının peşi sıra piyasanın canlılığını acilen kaybettiğinin altını çiziyor. Ayrımsız evin ayrımsız sene önceye kıyasla yüzdelik 30 daha pahalı olduğunu belirten Fairweather, bunun talebi az çok yavaşlattığını belirtiyor.

Nema oranları yükseldikçe inşaat sektörü eskimemiş projeler üzere elan efdal oranlarda borçlanmaktan kaçınacak, bu üstelik bölük piyasasındaki güveni sarsacak ve insanların şehir dışına çıkmalarına bozukluk olacak.

Düzelti yaşanıyor

Kriz 2008 yılı ölçüsünde olmasa birlikte derinleşme ihtimali az çok erdemli. ESIR’üstelik basamak piyasasının arz sıcak olduğu Sacramento ve Austin kabil bölgelerde fiyatların acilen düştüğü gözleniyor. Evlerin yüzde 40’ından fazlasının fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Fairweather, bunun bire bir düzeltme olduğu görüşünde. Ancak fiyatlardaki bu düşüşün ne kadar süreceği ve ufukta alıcılar amacıyla aynı rahatlama olup olmayacağı ise belgisiz.

Çokça sayıda eskimemiş bölük yapılmalı

Fairweather, fiyatlardaki düşüşün hangi kadar süreceğiyle ilgili namına, “Genel ekonomi belirsizlikler içeriyor. Bu değişkenliğin ömrü, ÇAKER bölük piyasasının 2023 yılındaki performansını belirleyecek” diyor. Piyasanın toparlanacağını ancak ondan önceki bugüne kıyasla daha çığlık olacağını belirten Fairweather, getiri oranları yükseldikçe inşaat sektörünün bakir projeler için daha efdal oranlarda borçlanmaktan kaçınacağını, bunu  birlikte konut piyasasındaki güveni sarsacağını ve insanların site dışına çıkmalarına bozukluk olacağını söylüyor. Fairweather, göz piyasasının geleceğine olumlu bakabilmek için, ÇAKER’bile bereketli miktarda ev yapımı gerçekleştirilen 1960’lı yıllara eş tıpkı iklime dümbelek dönülmesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere’de göz piyasası çöküyor mu?

 

BENDE’da bekleyen basamak satışlarında şaşırtı

 

Mütebeddil konut yüreklilik sisteminden kim elbette etkilenecek?

 

Share: