Kom Bank davasında konuşan Mehmet Ziyalı: “Müşareket üzerine mukayyet 70 vasıta satılarak mağdurların temel mülk zararı giderilebilir”

Çiftlik Bank davasında konuşan Mehmet Vazıh: “Ortaklık konusunda kayıtlı 70 araç satılarak mağdurların asıl mal zararı giderilebilir”

İSTANBUL – Çiftlik Bank davası sanığı ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Vazıh ve ağabeyi Fatih Okumuş’ın de aralarında bulunduğu 20 sanığın 4 ayrı ülkü çerçevesinde yargılanmasına devam edildi. Mehmet Aydın duruşmada, “Temas konuşmamda kar ve zarar olacağını belirttim” dedi. Duruşmaya SEGBİS ile katılan ayrımsız müştekinin sanıklar Mehmet Kültürlü ve Fatih Münevver üzere “İdam edilsinler” demesi üzerine tutuklu sanık Fatih Münevver, “Sen idam edil” dedi. Duruşmada mevkuf sanıklar Mehmet Münevver ve Fatih Vazıh’ın mevkufiyet halinin devamına karar verildi.

Çiftlik Bank davasında tutuklanan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Münevver ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın 4 ayrı sevgili çerçevesinde yargılanmasına bitmeme edildi. Rum 6. Tehlikeli Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmaya, mevkuf sanıklar Mehmet Münevver ve ağabeyi Fatih Aydın SEGBİS ile bağlanırken, bazı tutuksuz sanıklar ile maznun avukatları salonda hazır bulundu. Mavera yandan, duruşmaya SEGBİS ile katılan ayrımsız müştekinin sanık Mehmet ve Fatih Entelektüel üzere “İdam edilsinler” demesi konusunda tutuklu maznun Fatih Aydın, “Sen ölüm cezası edil” dedi.

“Ego kimseyi kandırmadım”

Duruşmada hezel verilen tutuklu maznun Mehmet Aydın, “Ego yanımda çalıştırdığım işçisinden yönetim kurulu başkanına büyüklüğünde tek kimseye yasa dışı talimat vermedim. Değme konuşmamda kar ve uymazlık olabileceğini söyledim. Katılımcılar de bu riski göz önüne aldılar. Huzurunuzda bulunan matbuat mensuplarının etkisi ile değil adaletli karar verilerek, boşaltma edilmemi rica ediyorum. Ben şirketlerimde tahminî 200 personele aksiyon imkanı sağladım. Ego kimseyi kandırmadım. Herhangi Bir konuşmamda kar ve engel olacağını belirttim. Ben inanmadığım tek hayale kimseyi inandırmadım. Yatırımcılar birlikte bu riski hücre aldılar. Ben masumum. Adalete olan güvenim ve inancım tamlık. Tahliyemi irade ediyorum” ifadelerini kullandı.

“70 tane miftah satılarak, mağdurların anne mülk zararı giderilebilir”

Sözlerine devam fail Işıklı, “Halen ortaklık üstüne mukayyet 70 tane anahtar satılarak mağdurların anne para zararı giderilebilir. Kayyumlar vasıtasıyla satılarak, mağdurların zararlarının giderilmesini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“Şirketin eş şirketi olmadığı beyan edilerek içeriye alınmıyorduk”

Mevkuf maznun Fatih Ziyalı dahi, “Hazırlanan raporlar lehimedir. Dinlenen sanık beyanlarında şirketlerde becerikli olmadığım kilitsiz küreksiz bildirme edilmiştir. Ego kardeşimin birlikte besin kolisi iptal etmek amacıyla çalıştım. Şirketlerde idarecilik veya imza yetkisine ehil değildim. Annem ve babamla gelişigüzel kardeşimi görüşme ettiğimizde da Çarpışma Dayanıklı ve asayiş eliyle şirketin sülale şirketi olmadığı bildirme edilerek içeriye alınmıyorduk. Tahliyemi temenni ediyorum” diye konuştu.

Şikayetçi olduğunu belirten sızlanan L.İ., “İnternetten bilge oldum. Zararım 20-25 bin TL civarındadır. Ben evvel mal yatırdım, benzeri kısmını ansız aldım ve kalın kafalı aldığım kısmı gine yatırdım. Kesin rakamı bilmiyorum” dedi.

Müşteki E.B., “Teşrinisani ayında 4 bin 400 TL yatırdım. Beyaz Zehir Show ve TV’de yer kayran yayınlardan etkilendim” dedi.

“İsterseniz bugün çıkartın, benim için ülkü bulunmayan”

Mevkuf olduğu üzere duruşmaya SEGBİS ile katılan müşteki, “İstanbul İl Itimat Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımdan öğrendim. 20 bin TL yatırdım, 6 bin TL aldım. Onlar de benim üzere mahkum. Paramı öderlerse uzlaşırım. İsterseniz bugün çıkartın, benim için ülkü bulunmayan. 10 bin liramı verdikten bilahare benim için sav namevcut” dedi.

Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıklar Mehmet Ziyalı ve Fatih Entelektüel’ın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verirken, ehlivukuf raporunun dönüşünün beklenmesine hükmetti.

Çiftlik Bank’a ilişik açılan 4 ayrı davada, sistemin kurucusu Mehmet Vazıh ile ağabeyi Fatih Ziyalı’ın üstelik aralarında bulunduğu 20 sanığın, “yanlışlık çalışmak üzere örgüt ihdas ve diyet”, “enformatik sistemlerini anahtar adına bürümek aracılığıyla nitelikli dolandırıcılık” ve “ticari şirketlerin faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 4 bin 559 kişiyi mağdur ettikleri gerekçesiyle 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyor.Share: