KÖLE hane piyasası resesyonda

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Her şeyi özetleyen cümleyle koparmak yeryüzü iyisi: ESIR basamak piyasası resesyonda. 2011 yılında başlayan yükseliş döngüsünün zaman itibariyle serencam bulduğunu anlatmak konut piyasasına dayalı verilerin dahi kanıtladığı benzeri uzanım. Evet bundan sonra göz piyasasını neler bekliyor?

Fortune’dan Lance Lambert’ın haberine bakarak, MEMLUK’birlikte Haziran ayı verileri mutlak ev inşaatı sayısının 982 bin adına gerçekleştiğini söylüyor. Bu rakam 2022 yılı Gücük Ay ayından bu yana yüzdelik 19 ve yıllık bazda ise yüzdelik 16 düşüş anlamına geliyor. Bu uzanım dram ayrımsız düşüşe belen etmese üstelik inşaatçıların kesintiye gittiğini göstermesi bakımından manidar. Tarihsel yerine bakıldığında de ev piyasasında amal damarı bozuk gitmeye başladığında mecmu olarak bu gerçekleşir: İnşaatçıların birbirleriyle rekabet ettiği bulunan ev sayısı artmaya başladığında, inşaatçılar yatırımlarında kesintiye gitmeye başlar.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, ESIR merkezli John Burns Real Estate Consulting Araştırma Başkanı Rick Palacios Jr. “Piyasadaki kasırga geride kaldı. Rastgele ev piyasasında olduğu kadar KUL basamak piyasasında de yüksek fiyatlandırmaların benzeri bölümü izansız verilmeye başladı” diyor.

Eskimemiş sülale inşaatı sayısı serian düşüyor

Satın alınabilir mevcut karı sayısındaki artışın imdi da sürmesi bekleniyor. Bu format eskimemiş sülale inşaatı sayısını anında düşürecek. Hane piyasasından bu sükûnet bir eksantrik deyişle daralan bire bir bölük piyasası anlamına geliyor. Daralan tıpkısı piyasanın da yer azından bölgesel bazda fiyatları hor çekilmesi çok beklenir görünüyor.

Palacios, küçük bile bugüne kadar berenarı yunak ve enerjik olan bir nice pazarın hem 2023 yılı hem üstelik 2024 yılı amacıyla bedel indirimlerine girdiğini söylüyor. Buna Phoenix, Nashville, West Palm Beach, Las Vegas ve Austin gibi oldukça enerjik pazarları üstelik dahil eden Palacios, Boise kabilinden ara sıra bölgelerde ise aile fiyatlarının Meyan ayından itibaren yıllık bazda negatife da düşebileceğini belirtiyor.

İnşaat şirketleri şimdiden alelhusus gâh bölgelerde yıpranmamış göz yapmamaya karar vermiş durumda. Bu buut hele ara sıra bölgelerde konut piyasasında bire bir çöküş anlamına gelebilr.

Palacios’a göre inşaat şirketleri şimdiden alelhusus gâh bölgelerde kullanılmamış basamak yapmamaya değişmeyen vermiş durumdalar. Palacaios, bunun üstelik hele bazen bölgelerde bölük piyasasında benzeri çöküş anlamına geleceğinin altını çiziyor. Baharat aylarında kalan tutu oranlarıyla ev piyasasında başlayan düzelti Palacios’a bakarak benzeri durgunluğa dönüştü dahi.

Orantılı dağılmıyor

MEMLUK göz piyasasında yaşanan sükûnet hemencek değme bölgeyi vurmuş olsa dahi, bu noktada tıpkı orantısızlık bilge. Alelhusus Dağ eyaletleri, Mağrip kıyısı ve Güneybatı bölgeleri özellikle koyulmak amacıyla kıyıların iri darbe aldığı bölük piyasasında envanter seviyeleri farklılık gösterebiliyor. Buna bakarak, serencam altı ayda ev stoku Denver’üstelik yüzdelik 247 artarken, Pittsburgh’da bu cesamet yüzde 18’dahi kaldı. Denver’ın haddinden fazla gerisinde sıfır Austin’da bu oran yüzde 220, Coloradeo Springs’te yüzdelik 195, Stockton, Kaliforniya’üstelik yüzdelik 175 ve Boise’dahi yüzdelik 161 namına gerçekleşti.

Olur bu bilgiler tamam namına ne kavrama geliyor? Saydığımız bu piyasalar bire bir zamanda ÇAKER’deki genişlik kızıl basamak piyasaları namına akseptans ediliyor. Pandemi süreciyle başlayan göz patlaması sonuç iki senebile şiddetlenirken sunma açısından ilişkin olan bu pazarların çoğunda sülale fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşandı. Boise’dahi eş fiyatları serencam iki yılda yüzde 53 oranında artma gösterdi. Bu kapsam sülale fiyatlarını, piyasadaki ekonomik temellerin tarihsel anlamda destekleyebileceğinin çokça ama haddinden fazla üzerine taşıdı. Bu veriler Moody’s Analytics’mağara de Boise’ı ülkenin ‘ekstrem değerli veriş’ sınıfına karışma etmesine da öğün açtı.

Ocak fiyatlarında averaj yüzde 5’lik düşüş

ABD merkezli envestisman, marifet analizi ve danışmanlık şirketi Moody’s Analytics, Boise ve Austin kadar ‘ekstrem zer’ basamak piyasalarında familya fiyatlarının bir yıl içre yüzdelik 5 ila yüzdelik 10 aralığında ayar kaybetmesini bekliyor. Moody’s Analytics’in ulusal bazda hane fiyatlarındaki almanak artım tahmini ise yüzdelik 0. Ancak bu şartlar sükûnet yaşanmadığı takdirde uygulanan. Olasılı ayrımsız resesyonda Moody’s Analytics tahminlerini baş döndürücü kızıl ev piyasalarında kayran kayran ev fiyatları üzere yüzde 15 ila yüzdelik 20’lik aynı düşüş şeklinde rötuşlu ediyor. Millî bazda ise tahminini yüzde 5’lik bire bir düşüş olarak güncelliyor.

Yatırımcıların payı balaban

Austin ve Phoenix kabilinden enerjik piyasalarda yaşanan daralmanın benzeri eksantrik nedeni da yatırımcılar. Yatırımcılar serencam iki yılda KUL bölük piyasasına resmen atak etti. Airbnb aile sahipleri, çocuksuz anne babalardan oluşan yatırımcılar gibi epey oyuncuların yanı sıra Blackstone gibi kurumsal yatırımcılar ve Zillow ve iBuyer gibi oyuncular dahi MEMLUK göz piyasasına serencam iki yılda şişman ayrımsız methal yaptı. En sevdikleri bölgeler ise hele Acı eyaletleri, Gün Batısı kıyısı bölgesi ve Güneybatı-Güneydoğu bölgeleri boyunca uzanan hamam hane pazarları oldu. Ancak bu etkin pazarlarda başlayan daralma, ayrımsız yatırımcıların piyasadan koşarak kaçmasına sebep oldu.

Yatırımcılar bazen derinti halinde akım ederler. Gayrimenkul yatırımı şayet gösterişli aynı yatırım değilse, bu durumun karı satışları üstünde balaban ve acul tıpkısı etkisi olacak ve bir nice yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecek.

Phoenix merkezli hür gayrimenkul analisti John Wake, “Yatırımcılar kimi vakit sürü halinde hareket ederler. Phoenix’te taşınmazlar yatırımı eğer 2022 yılında artık azametli benzeri envestisman değilse, bu durumun ev satışları üzerinde büyük ve hızlı benzeri etkisi olacak ve bir nice yatırımcı yatırımlarını satmaya değişmeyen verecektir” diyor.

FED’mağara istediği oldu

2022 yılının başlarında akçasal genişlemeden yani ara kazanç alımından parasal sıkılaştırmaya yani arbitraj satışına sabık FED’in bu hamlesi mali piyasalarda 10 almanak Hazne ve tutu oranlarını yukarı itti. FED’in istediği de yekpare namına buydu. Mortgage oranları yükselirse faziletli enflasyona yol açan ve pandemiyle başlayan konut patlaması dahi sönecekti. kara haber ise FED’in kâin oranları da hala bağan bulması.

Talep düşmeye devam edecek

Palacios’a göre, FED’mağara bölük piyasasını sıfırlaması haddizatında ocak fiyatlarında düşüş anlamına geliyor. FED bunu ayan şekilde dile getirmese bile Palacios’a bakarak bunun böyle olacağını dizge öngörebiliyor. Palacios, FED’in azimli duruşu sonrası basamak piyasasında yaşanan bu daralmanın aynı sükûnet amacıyla birlik benzeri deva sunduğu görüşünde.

Tarihsel yerine bakıldığında birlikte boyut bire bir bugünkü kadar seyrediyor: FED kaynaklı durgunluklar göz piyasası terbiyesiz duyarlı sektörlerde başlıyor. İpotek oranlarındaki ansız yükseliş derhâl henüz bir iki familya satılmasına sefer açıyor. Ardından piyasada mevcut satılık ev sayısı çabukça yükseliyor ve yapım şirketleri küçülmeye başlıyor. Bunun arkası sıra ise hem emtialara hem üstelik dayanıklı mallara yönelik irade düşüyor. Şakirt yönelik kamu bu hamleler FED’in erdemli enflasyonla mücadelesinde düşündürücü olsa dahi bu durumun işten çıkarmaların artmasına sebep olmak gibi hırçın tarafları dahi bulunuyor.

Çin’deki göz krizi siyasileri zora sokabilir

 

Basamak piyasası soğudukça kiralar düşüyor

 

Ecnebi yatırımcılar hane piyasasına et kafalı dönüyor

 

2023 yılında ev piyasasını neler bekliyor?

 

Share: