Kocaeli’nin lansman çadırı Ahlat’ta bent görüyor

Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde başladı. Etkinliklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birlikte benzeri tanıtım çadırı açtı. Kocaeli’nin hars ve tarihinin tanıtıldığı çadırı çokça sayıda yurttaş musahabe ederek, site ile ait vukuf aldı.

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları, 1071 Hükümdar Alparslan Yabani Armut Otağı’nın kurulduğu Çarho mevkisindeki budun bahçesinde başladı. Otağ içinde 50 çerge meydan alıyor. Bu çadırlarda katılımcı iller sergilik açarak kentlerini tanıtmaya başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de 1071 Malazgirt Zaferi’nin 951. yılında Hükümdar Alparslan Otağı’ndaki yerini aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan çadırda Kocaeli’nin ekin ve tarihinin yanı sıra, kente özgü kül zenginlikler tanıtılıyor. Karamürsel sepeti, Kandıra bezi, Gölcük çaput bebekleri gibi ürünlerin sergilendiği çadırda, ziyaretçilere pişmaniye, ayva cezeryesi ve Çenesuyu izaz ediliyor. Çadırda antrparantez Kocaeli’ye has evcil kıyafetler ile firez yayınları yer alıyor. İsteyen vatandaşlara Kocaeli Hars Rehberi veriliyor.

Kocaeli kültür çadırında yeryüzü çok ilgiyi ise Hereke halı oluşum tezgahı çekiyor. Tezgahı inceleyici vatandaşlar genişlik evire çevire ipek halıların dokunduğu bu nostaljik bilinçlilik ile andaç fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmiyor. – KOCAELİ

Share: