Kocaeli haberleri | Kocaeli Afiyet Müdürü: Şikayet olmasa birlikte kontrollerimizi yaptırmakta fayda var

KOCAELİ İl Esenlik Müdürü Yüksel Pehlevan, obezite, diyabet, kalp hastalıkları üzere hastalıkların geç teşhisinde, tedavinin zorlaştığını söyledi. Erken teşhisin önemini vurgulayan Pehlevan, “Meme Başı kanseri, mide, iç kanserlerinde erken teşhiste büyük oranda; acıma ağzı kanserinde er teşhiste tedavi oranı az daha yüzdelik 100’e andıran. Tek şikayet olmasa dahi mukannen aralıklarla kontrollerimizi yaptırmakta kâr var” dedi.

Kocaeli İl Afiyet Müdürü Yüksel Pehlevan, dünyada yeryüzü yoğun ölüme neden olan süreğen hastalıklara cebin uyarılarda bulundu. Şeker Hastalığı, obezite, his hastalıkları, solunum yolu hastalıkları kadar haddinden fazla makro ve ahiret yolculuğu oranları çokça yüksek olan hastalıkların, erken kişileştirme edilmeleri halinde tedavilerinin kolaylaştığını söyleyen Pehlevan, birçok amansız hastalık türünün de er teşhisle balaban oranda tedavi edilebildiğini belirtti. Bu soy hastalıkların belirtilerinin çok geç ya üstelik çokça bayağı şekillerde görüldüğünü rapor eden Pehlevan, şikayet olmasa dahi kişilerin ahenkli aralıklarla ev hekimlerine kontrollerini yaptırmalarını tavsiye mektubu etti.

‘ERKEN TEŞHİSTE AMANSIZ HASTALIK DAHİL, ÇOĞU HASTALIĞIN TEDAVİSİ MÜMKÜN’Kronik hastalıklarda er teşhisin önemini vurgulayan Pehlevan, “Dünyada yeryüzü yoğun tanıdık, en fazla ölüme sebep olan hastalıklar vakayiname hastalıklardır. Bunlar şeker hastalığı, hipertansiyon, kanser ve solunum yolu hastalıkları üzere hastalıklar. Ülkemizde bu oranın azaltılması yönündeki çalışmalar hemencek devam ediyor. Onun için cemi vatandaşlarımızın er dönemde hastalıkların taranması noktasında, hele birinci mertebe sağlık kuruluşlarımıza, aile hekimliklerimize, mıhlı maltalık merkezlerine ahenktar namına gitmeleri ve tansiyonlarını ölçtürmeleri, alelhusus 40 yaşından sonradan muhakkak dem şekerine baktırmaları, erken amansız hastalık taramaları yaptırmaları nazik önem taşıyor. Bu soy hastalıklarda er canlandırma çokça muhteşem. Zira er teşhiste bilcümle bu hastalıkların, kanser karışma çoğunun tedavisi mümkün ve yaşam konforunu yer az düzeyde etkileyerek hayatımızı devam ettirme şansını yakalamaktayız. Onun amacıyla bütün vatandaşlarımızın bu kontrollerini, tahlillerini yaptırarak bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavilerinin elan emeksiz, daha konforlu bire bir şekilde yapmalarını istiyoruz. Bu konuda bütün vatandaşlarımızı obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalıkları önleme açısından kontrollerini yaptırmaları balaban ehemmiyet taşıyor” dedi.’SİNSİ HASTALIKLAR’Kronik hastalıkların kişilerin hayat konforunu yavaş yavaş etkilediğini belirten Pehlevan, “Bu hastalıklar sinsi hastalıklardır. Bir Lahzada, bire bir günde insanların dirim konforunu bozmayabiliyor. Aynı müddet sonradan bunaltıcı tıpkı şekilde bize mankafa dönüşleri oluyor. Damla geçirebiliyoruz evet üstelik ilerlemiş aynı kanserle yüz yüze gelebiliyoruz. Ruh yetmezliğine el açabiliyor. Hele solunum aygıtı hastalıklarında ya birlikte diyabete sınırlanmış bütün nörolojik, damarsal, böbrek, göz ve aklınıza gelebilecek vücudun her yerinde komplikasyonlara defa açabilecek durumlarla karşılaşabiliyoruz. Fakat kontrollü aynı diyabet hastalığıyla beraber, dirim kalitesini az daha tek etkilemeyecek şekilde teferruatlı ayrımsız hayat türlü. Diyabet hastalığının tedavisi türlü, gelişmiş tedavi yöntemleri var. Diğer taraftan erken kademe kanserlerde, meme başı kanseri, işkembe, iç kanserlerinde erken teşhiste nazik oranda tedavi tür olabilmektedir. jinekoloji açısından merhamet ağzı kanserinde, özellikle taramalarda erken teşhiste otama oranı neredeyse yüzdelik 100’e mail. Onun üzere böyle çok yalın kat şikayetleri dahi mühimsemek geçişsiz. Hiçbir şikayet olmasa dahi makul aralıklarla karı hekimine mutlaka anbean kontrollerimizi yaptırmakta yarar var” diye niteleyerek konuştu.

Share: