Kınık Höyük’te Demir Çağı’na ilişkin yerleşme alanları ve mülevven çömlekler bulundu

Niğde’nin Altunhisar ilçesine sınırlanmış Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük’te Demir Çağı’na ait evler, sokaklar ve renkli çömlekler bulundu.

Kazı Heyeti Başkanı ve Floransa Üniversitesi Tarih, Coğrafya, Kazı Bilimi ve Danışma Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yat Limanı Pucci, AA muhabirine, bu yıl kazıların kısaca tıpkısı ay evvel başladığını ve dört farklı üniversiteden üç ayrı ekiple çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Akropolis’teki çalışmaların kutsi düzlük ve merkez plaza üstünde devam ettiğini belirten İtalyan arkeolog Pucci, bazı kısımlarında bile Demir Çağı tabakalarında çalıştıklarını anlattı.

Pucci, Akropolis’in uğur duvarlarını kazdıkları benzeri alanın bulunduğunu ve hor şehirde bile yerli yaşamın elbette olduğunu araştırdıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Burada evler var, oradaki yaşam tarzını araştırıyoruz. Hor şehirde bu odaların ayrımsız tanesinde çok sayıda renkli çömlekçilik ve kaplar bulundu. Onların restorasyonu bitmeme ediyor. Tıpkı zamanda uğur duvarının birlikte keşfedilmesinin çalışmaları bitmeme ediyor. Yapı üretimi üzere beğenilen ve aşındırmak hazırlanması üzere kullanılan objeler ve yegâne da fibula bucak iğnesi bulundu. Burada mevcut kumkuma tipolojileri ve objelere göre nahiye Itidalli Demir Çağı’na tarihleniyor. Bu da kötü yukarı milattan evvel 9. ve 8. yüzyıla tarihleniyor.”

Demir Çağı’nda yukarıdaki belen kısmında hile alanlarının bulunduğunu, buranın nazik surlar marifetiyle çevrelendiğini dile getiren Pucci, zir şehirde birlikte domestik halkın yaşadığı tabir etti.

“Bura Çıpa Çağı standartları için mehabetli bire bir kent”

Pucci, tepedeki alanın Helenistik Dönem’bile çıktı dini bir merkez olarak kullanıldığına bel ederek, “İnsanlar dini aktivitelerini akdetmek için geliyor buraya. Yerli dirim alanı henüz epey. Bura Çıpa Çağı standartları için yüce aynı kent. Büyük ihtimalle bu toprak için eke bir dini dalan. Yukarıdaki idare ve aşağıdaki hayat alanlarının boyutuna bakarak burasının Çipo Çağı’nda yetişkin ayrımsız tarz olduğunu söyleyebiliyoruz.” dedi.

Bölgenin Çipo Çağı öncesinde Ilımlı Bronz Çağı ve Er Bronz Çağı’nda dahi önemli olduğuna dayalı fikirlerinin bulunduğuna dikkati çekici Pucci, bu seviyelerin elan aşağıda kaldığını, bunu gözetmek üzere biraz elan zamana ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.

Share: