Kimya sektöründen 7 ayda 19,7 milyar dolarlık ihracat

Kimya sektörünün orak ayı ayı dış satım rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adaletli Pelister, “Kimya sektörü adına orak ayı ayında geçen yıla kıyasla yüzde 53,98 artışla 2,95 bilyon dolar dış satım gerçekleştirdik ve dış satım lideri olduk. Yedi mahiye kürsü ihracatımız ise yüzde 41,88 artışla 20 bilyon dolara yaklaştı. Özellikle emtia denk artışı kalkmak için pandemi sonrası murat artışı ve tedbir zincirinin değişmesiyle ülkemize kayan talebin birlikte kimya sektörümüzdeki şirketlerimizin gösterdiği istihsal performansının ihracatımızı olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Tıpkısı yandan dış satım performansımızı düşürmeden ilerlemeye çalışırken özge yandan enflasyonist baskılara alın koymaya çalışıyoruz. Global hesaplı gelişmeler, çarpışma kaynaklı yüklülük ve krizler tam dünyayı ve sektörleri aracısız ve bilvasıta etkilemeye devam ediyor. Yılın ikinci yarısında hep dünyada sükûnet beklentisi var. Başkaca hem sükûnet hem pahalılık alay malay düzlük alacağı amacıyla birlikte stagflasyon beklentileri ortaya çıkıyor. Alelhusus ihracatımızın kestirmece yarısını yaptığımız Avrupa Birliği bölgesinde eğer yoz durgun şişkinlik yahut dinginlik yaşanırsa bu ihracatımıza dahi aksi yönde rehavet edebilir. Yılın son çeyreğinde hakeza tıpkısı riziko var. Fakat ülkemizin lojistik avantajı, eser kalitesi itibarıyla elan tercih edilir olması nedeniyle ülkemizin mümkün resesyondan daha birkaç etkilenmesini umuyoruz. İhracat pazar çeşitliliğini artırmak, sermaye ve finansmanı doğru yönetebilmek, finansmana macerasız erişim, faziletli ilişik kızıl istihsal ile ihracat kilogram vahit değerini bırakmak iri ehemmiyet taşıyor. Şirketlerin şişkinlik muhasebesinin olmamasından etraf düzey kaynaklı kazançlarından rüşvet ödemeleri bitmeme ediyor. Muhasebesel namına bu durumun tıpkısı an geçmiş çözümlenmesi gerekiyor” dedi.

Temmuz ayında genişlik çok ihracat yapılan talih Hollanda oldu

Hollanda, Orak Ayı ayında yeryüzü çokça ihracat yapılan devlet oldu. Orak Ayı ayında Hollanda’yı izleme fail ilk onda meydan kayran sair ülkeler ise Bulgaristan, Cenup Afrika, BENDE, Rusya, İtalya, Almanya, Irak, Fransa ve Romanyaoldu. Temmuz ayında geçmiş 10 büyüklük arasında yeryüzü haddinden fazla artım yüzde 483,47 ile Bulgaristan’bile oldu.

Orak Ayı ayında Hollanda’evet yapılan kimya ihracatı 318 milyon 365 bin dolar yerine gerçekleşti. Güzeşte yıl benzeri döneme kıyasla yüzde 227,94 arttı. Orak Ayı ayında Hollanda’evet bildirme haddinden fazla ihraç edilen önceki ilkokul im grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar”, “örgensel kimyasallar” ve “ayrı cinsten kimyevi maddeler” oldu.

2022 yılı Eş-Temmuz döneminde genişlik çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, ESIR, İtalya, Romanya, Güney Afrika, Almanya, Lübnan, İspanya, Irak ve Belçika namına evvel onda vadi aldı.

Temmuz ayında yeryüzü çokça “mineral yakıtlar ve ürünleri” ihracatı gerçekleştirildi

Temmuz ayında kimyasal maddeler ve mamulleri işaret gruplarındamineral yakıtlar ve ürünlerihracatı,1 bilyon 137 milyon 681 bin dolarlakimya ihracatında önceki tam meydan aldı.İkinci sırada 767 milyon 392 bin dolarlık ihracatlaplastikler ve mamulleriyer alırken,inorganik kimyasallarihracatı 265 milyon 352 bin dolarla üçüncü sırada yeraldı. ‘Inorganik kimyasallar’ı peşi sıra geçmiş onda kayran düzlük diğer sektörler ise; ‘pilot yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘uzvi kimyasallar’, ‘lastik ağacı, lastik ağacı yük’, ‘ispençiyari ürünleri’, ‘gübreler’ ve ‘ayrışık kimyasal maddeler’ oldu.

2022 maaş bazda kimya ihracatı

Share: