‘Kazanmayı bilici çiftçi’ projesi Şanlıurfa ve Diyarbakır’da

Türkiye’nin önde gelen döl ıslahçısı ve müstahsil firmalarından MAY Döl, hazırladığı ‘Kazanmayı Bilici Dikici’ projesi ile fellah eğitimlerini Şanlıurfa ve Diyarbakır’da sürdürdü. Çiftçilerle tıpkı araya gelen MAY Tohum Ayraç Müdürü Selcan Şenol, ar-ge, kaliteli üretim kadar iş ihya süreçlerine yapılan yatırımların beraberinde çiftçilerin gelişimine da katkı sağlayacak sosyal etki projelerine önem verdiklerini, bu doğrultuda Kazanmayı Bilici Ekinci Projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin evvel hususi yavru firması MAY Sulp, Şanlıurfa ve Diyarbakır çiftçisiyle buluştu. Özel bire bir mekanda, ekincilik kentinde çiftçilerle bir araya mevrut firma yetkilileri, zirai üretimde verimi ve kazancı arttırmaya yardım sağlayacak sulama- gübreleme ve mali okuryazarlık konularında bilgilendirmede bulundu.

1978 yılından beri göveri, tarla ve endüstri bitkileri tohumluklarının Ar-Ge’si, üretimi, yurtiçi-yurtdışı pazarlaması ve satışı konularında faaliyetlerini sürdüren MAY Zürriyet, hazırladığı proje ile çiftçilerin zirai üretimde mali süreçlerin yönetilmesi konusunda ve üretim süreçlerinde ustalık bindi eğitimlerini çiftçilere sunuyor. 2022 yılının önce buluşmasının Eskişehir’birlikte gerçekleştirildiği eğitime, çiftçiler ağır sargı gösterdi. Pedagog Melik Turgut ile Çukurova Üniversitesi Kültür Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Bülent Özekici’nin konferansçı namına katıldığı etkinlikte, kısım çerçevesinde yapılabilecek yatırımlar, para yönetimi üzerine bilgiler ile zirai üretimde verimliliği artırmaya müteveccih etken sulama ve gübreleme uygulamaları hakkında bilgiler verildi.

MAY Çocuk Marka Müdürü Selcan Şenol, ‘Kazanmayı bilen maraba’ projesi ile ilgilendiren açıklamada bulundu. Şenol, “MAY Tohum ailesi yerine bizler değme ahit gelişime envestisman özne benzeri markayız. Çiftçilerimize henüz bereketli soy sop çeşitleri sunabilmek amacıyla Ar-Ge faaliyetlerimize yatırımlar yapıyoruz. Henüz nitelikli tohumları çiftçilerimize sunabilme çalışmalarımız sürüyor. Nitelikli tohumu Türkiye ve arsıulusal pazara sunabilmek üzere üretim süreçlerimize yatırımlar yapıyoruz. Çiftçimize henüz ferah hizmetler sağlayabilmek üzere ekimden hasada büyüklüğünde onların birlikte ehlihibre personellerimizle kayran alabilmek için çalışanlarımızın gelişimine yatırımlar yapıyoruz. Mecmu bu hisse senedi geliştirme süreçlerimize yaptığımız yatırımların birlikte çiftçilerimizin gelişimine üstelik ulama sağlayacak sosyal sıkıntı projelerine dahi ehemmiyet veriyoruz. Kazanmayı alim rençper projemiz bile bu çalışmalarımızdan tıpkı tanesidir. ‘Kazanmayı bilici ekinci’ projemiz önce namına 2020 yılında başladı. Güneş Tacı virüs pandemisi koşulları sebebiyle 2 sene ara vermek yerinde kaldık. 2022 yıl itibariyle ilk olarak Eskişehir’üstelik, ikinci namına Balıkesir’deki çiftçilerimizle aynı araya geldik ve 2022 yılının 3’üncü ayağı Şanlıurfa’da çiftçilerimizin karşısındayız. ‘Kazanmayı Alim Dikici’ projemiz seçme sabık sene her an zorlaşan çevresel ve konuşu şartlarda çiftçilerimize asgari alandan maksimal faydayı elde etmelerine katkı sağlayacak mali okuryazarlık ve teknik eğitimleri barındıran hususi bire bir projedir. Finansal okuryazarlık eğitimlerimizle çiftçilerimize özlük bütçelerini en faal şekilde, yer verim şekilde yönetmelerine yardım sağlayacak muhteşem bilgileri paylaşıyoruz. Ustalık eğitimlerimizde ise sulama, gübreleme, efsanevi besleme üzere onların üretim verimliliğine ulama sağlayacak daha sürdürülebilir bire bir ekincilik yapmalarına katkı sağlayacak bilgileri uzmanlarımızla aktarıyoruz. Zaman burada hocalarımız çiftçilerimize zer bilgiler paylaştılar. Finansal okuryazarlık anlamında önce çalışmaları eden eğitmen ve yazar Hakan Turgut hocamız çiftçilerimize balaban bilgiler paylaştı. Çukurova Üniversitesinden Bülent hocamız ise alelhusus pamuk ve mısır üretiminde kâr sağlayacak sulama ve gübreleme programları karşı değerli bilgileri çiftçilerimizle paylaştı” ifadelerini kullandı.

MAY Zürriyet, ‘Kazanmayı alim ekinci’ buluşmaları çerçevesinde 4’üncü programını ise Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Diyarbakır çiftçisi, programın eli nimetli geçtiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. – ŞANLIURFA

Share: