Kaybedenler kulübü: Avrupa ve Rusya

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Rusya’nın Küçük Ay ayında Ukrayna’evet müdahalesiyle başlayan proses berenarı sancılı geçiyor. NATO şemsiyesi altında kırıcı yaptırım hamleleriyle siyaset üreten Avrupa’evet gaz arzını keserek yanıt veren Rusya, çatışmanın basit niteliksiz sona ermeyeceğinin işaretlerini veriyor. Avrupa’nın bu süreçten zararlı çıktığı stabil. Koskocaman olan bekçi ise Rusya’nın Avrupa’dan üstelik keskin durumda olması.

Insider’dan Huileng Tan’ın haberine bakarak, Yale Üniversitesi eliyle yapılan analizde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Avrupa’ya doğal gaz tedarikini yavaşlatmasının, mal devi Rusya’yı birlikte dağ benzeri bastırık altına soktuğu tabir ediliyor.

Yüzde 40 tabi

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Yale Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları mümasil günlü analiz, “Rusya-Ukrayna Savaşı’nın toptan emtia fiyatları üzerindeki alarm veren menfi etkisine ilgili süregiden koskocaman kanının bilakis, Rusya’ya yapılan mal ihracatının Rusya’nın dünyanın köylü kalanına yaptığı mal ihracatından haddinden fazla elan mehabetli olduğunu ortaya koyuyor.

Avrupa, ocakta yemeğini olgunlaştırmak ve cıvıltı santrallerini tutuşturmak kabil doğal gaz ihtiyaçlarının yüzde 40’ı üzere Rusya’evet tabi durumda. Rusya ise yaptırımlarla ilişik zorluklara atıfta bulunarak Avrupa’evet doğal gaz akışını azalttığı amacıyla bire bir kış krizinin fitilini ateşleyen oyuncu konumunu üstleniyor.

Ukrayna’yı işgalinden bu yana Avrupa’ya gaz tedarikini yavaşlatması, emtia devi Rusya’yı da kötü tıpkı gravite altına sokuyor.

Arz haddinden fazla zararı Zalim ekonomisi görecek

Proses motamot böyle olsa da, Yale Üniversitesi araştırmacıları, uzun vadede doğal gaz tedbir zincirlerinin değişmesiyle alay malay bu süreçten en çok uymazlık görecek olanın Moskof ekonomisi olduğunu savunuyor. Bunun nedeni ise Avrupa Birliği’nin Rusya’dan gerçekleştirdiği petrol ithalatının az daha tamamını bu yılın sonuna kadar sona erdirmeyi kabul etmesi ve Ağustos ayı ortasından itibaren birlikte kömür ithalatını keseceğini açıklaması. Almanya ve İtalya karışma girmek amacıyla Avrupa ülkeleri da Rus gazına olan bağımlılıklarını sonlandırmaya çabalıyor.

Rusya’nın ihracat geliri iri ölçüde emtialardan geliyor. Araştırmacılar, “Bu dış satım gelirleri, bir nice yıl, Rusya’nın toplam hükümet bütçesinin yarısından fazlasını oluşturuyordu ve anlaşılan bu oranın demincek çok elan üst çıkması bekleniyor” tespitinde bulunuyor. Yale School of Management’tan Müderris Jeffrey Sonnenfeld’in liderlik ettiği araştırma, Zalim ekonomisinin şümullü uluslararası yaptırımlardan sarsıldığını ortaya koyuyor. Bu analiz, yer yağı ve doğal gaz endüstrisinde elde ettiği nazik kazançlar yardımıyla Acımasız ekonomisinin cenk atmosferine beklenenden elan ongun dayandığını gösteren belirgi ve araştırmaların bilakis benzeri burun sergiliyor olması bakımından ehemmiyet taşıyor.

Asyalı alıcılar fason masasında

Putin, Acımasız enerjisini satmak için yüzünü doğuya dönüyor fakat alıcılar beklenenden daha bitli parça yapıyor. Rusya Azamet Başkanı Putin, Avrupa’evet yapılan düşük erke satışlarının etkisini kesmek için Rusya’nın Asya pazarı başta tevessül etmek amacıyla değişik pazarlara erke ihtiyacını heveslendirme ediyor ancak bunu yaparken düşük fiyatları da paylaşmak zorunda kalıyor.

Gün Batısı’dan dışlanması, Rusya’nın Çin, Hindistan ve ayrıksı nazik mal ihracatçılarıyla mail bağlarını ayakta markajcı karşılık bilincinin sarsılmasına ve bu nedenle üstelik alıcılarla meşveret ederken eş olduğu zihayat eli kaybetmesine sebep oldu.

Yale Üniversitesi ekibi, “Garp’dan dışlanması, Rusya’nın Çin, Hindistan ve diğer şişman emtia ihracatçılarıyla mail bağlarını ayakta tutan eşit bilincinin sarsılmasına ve bu nedenle dahi alıcılarla danışma ederken sahip olduğu yaşayan eli kaybetmesine sebep oldu” diyor. Araştırmanın yazarları, bu ülkelerin, daha ilk müeyyide meri ayaktakımı ülkeleri sömürmekten çekinmediklerini hatırlatıyor. Araştırmada bu duruma yaşıt adına ise Çin’in İran ve Venezuela gibi ülkelerle eğlenceli yerine büyük oranda iskontolu petrol anlaşmaları yapması gösteriliyor.

Imdi dinamik ayrımsız emtia ihracatçısı değil

Ukrayna’nın işgalinden bu yana, Rusya’nın amiral gemisi olan Ural kaba petrolünün fiyatlarında berenarı örtüsüz düşüşler yaşandığına birlikte araştırmada değiniliyor. Yale Üniversitesi’nden araştırmaya yardım sunan yazarlar, eski temel pazarlarını kaybetmesinin ardından içine düştüğü tutkun durumu kabullenen Rusya’nın, canlı ayrımsız emtia ihracatçısı olarak erbap olduğu ciddi konumunun “geri dönülmez şekilde bozulduğunu belirleme ediyor.

Petrol fiyatları tutkun Çin soylu erki verileriyle düştü

 

Arz krizi yer yağı devlerine rekor kâr getirdi

 

Rusya, petroldeki kayıplarını Çin ve Hindistan ile telafi ediyor

 

Rusya’nın yer yağı ihracatı azaldı

 

Rusya o ülkelere petrol satmayacak

 

Rusya, Çin’mağara genişlik iri petrol tedarikçisi olmaya devam ediyor

 

Share: