Kashkari: Enflasyonda zaferden haddinden fazla uzaktayız

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, orak ayı ayında bitiren fiyatlarında artma beklentilerin gerisinde kalsa üstelik Fed’in ürem artırımlarına bitmeme etmesi gerektiği görüşüne merbut olduğunu söyledi.

Tıpkı resesyona kat açsa de Fed’in bu yılın sonuna kadar 150 temel puan elan repo artırmasını ve Getiri artırımına 2023 yılında bile devam etmesi gerektiği görüşünü tekrarlayan Kashkari, “Fed, para şişkinliği karşısında zafer car etmekten haddinden fazla uzakta” diyerek konuştu.

Temmuz kocaoğlan para şişkinliği rakamlarının peşi sıra mütekellim Kashkari, Fed siyaset faizinin sene sonuna büyüklüğünde yüzde 3,9 ve 2023 sonuna kadar yüzde 4,4 olması gerektiği görüşünün değişmediğini tekrarladı.

Artan faizlerin ekonomiyi acele bir şekilde resesyona itebileceğinin bilincinde olduğunu rapor fail Kashkari, “mümasil gelecekte” bire bir duraklık ortaya çıkabilir, fakat bu bizi enflasyonu yüzdelik 2 seviyesine vurdumduymaz getirmekten alıkoymamalı” dedi.

Fed’in gelecek yıl getiri indirimlerine başlayabileceği yönündeki piyasa beklentilerini da değerlendiren Kashkari, “Bu beklentiler gerçekçi değil. Enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefine akıllıca giden bir yolda olduğuna kandırma olana büyüklüğünde faizlerin indirilmesi olası değil” diye konuştu.

Fed’den faiz artırım beklentisi değişti

 

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

 

FED’in delimsirek tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden eleştiri ürem açıklaması

 

Share: