Kasapoğlu: “Gençlerimizle alay malay alay malay olmaya bitmeme edeceğiz”

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB yetersiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin yer faziletli katakulli oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin birlikte devir içi katıldığı toplantıda GSB ev referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi az başvurularına ilişin birinci safha mesai sonuçlarını sarılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçme alanda erdemli teveccühe mahzar bir altyapı ve yaşam alanı. Kül gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Cemi çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkı herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Tertibat sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme canlı, bol şekilde faal koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri memleket toprak değişik oluyor. Tığ da bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun bağlılık komple tıpkı mesai var. Bu iyice çalışmaları iyicene neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu marifetiyle sayısal yerine çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan aziz öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve sosyal genişlik kriterleri asıl alınarak tekrar ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde tıpkı puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz mümasil girmek kaydıyla olta yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise yeryüzü mail ayrıksı yurda numara olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz kayran yerleştirmede tarihimizin yeryüzü efdal kapanca oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı dar hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem da ilk fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye sahip sınırlı altyapımız var. Bu de alım ve neşe vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların sonunda temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak amacıyla 41 yer merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Kamu Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına hep birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tekmil gençlerimize sonuçlarımızın kandırıcı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik yakın şekilde izleme etmeyi kaynak ediyorum.”Share: