Karye dirim merkezi çadıra kuruldu, asıl ve çocuklara moral oldu

Köy hayat merkezi çadıra kuruldu, asıl ve çocuklara maneviyat oldu

KAHRAMANMARAŞ Sakarya İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce Kahramanmaraş’ta kurulan çerge kentte oluşturulan karye dirim merkeziyle, depremzede anneler ile çocukları hem eğlenirken hem bile öğrenme fırsatı buluyor.

Depremin şekil üssü Kahramanmaraş’ta Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü’hangi kurulan oba kente destekler sürdürülüyor. Bu çerçevede deri kente Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce köy hayat merkezi kuruldu. Depremden etkilenen anneler ve 3-6 yaş arasındaki çocukların günlük ilk kânun geçirmesi yerine kurulan merkezde hem tevakkuf hem birlikte öğrenme fırsatı bulunuyor. Anneler ahali sanatları, Kur’zaman-ı Verimli okuma, tel kırma, havlu, dolma, kanaviçe kabilinden etkinliklerle ara geçirirken, dallar ise gösterici çiziyor, boyama yapıyor, düşünce oyunları oynuyor, arkadaşlarıyla geçenek geçiriyor.

Çadır kentte kurulan karye yaşam merkezi karşı bilgiler veren Sakarya İl Milli Terbiye Müdür Muavini Saz Şairi Özkaya, Mili Eğitim Bakanlığı’nın ‘Köy Dirim Merkezi Projesi’ kapsamında ve il himayesinde cıvıltı gösterdiklerini ifade ederek “Burada yetişkinlere yönelik kurslar açtık. Bununla beraber anneler 3-6 yaş arasındaki çocuklarıyla bu arada okul öncesi öğrencileriyle benzeri araya geliyorlar, buradan hizmet alabiliyorlar. El sanatları, Kur’dakika-ı Bonkör kıraat ve farklı alanlarda kurslar verilirken ayrıntılar için üstelik burada ekol öncesi öğretmenleri vasıtasıyla etkinlikler düzenleniyor. Bunları üstelik bire bir ortamda yapmış oluyorlar” dedi.

“Bir Nice faaliyeti gönüllü öğretmenler ve uzmanlar eşliğinde sunmaktayız”

Yapılan karye dirim merkezinde özellikle okul öncesi eğitimin çok önemsendiğini belirten Özkaya, “Tığ de depremzede vatandaşlarımızın okul öncesi çağındaki çocuklarını burada bu hizmetten mahrum kalmaması namına onlara burada gelişimlerine yardım sağlayacak birçok aktiflik ve faaliyeti fahri öğretmenler ve uzmanlar eşliğinde sunmaktayız” açıklamasında bulundu. Karye dirim merkezinde sunulan hizmetin süresi için üstelik hikmet veren Özkaya, herhangi bir ahit sınırının olmadığını ve hangi kadar sürmesi gerekiyorsa o büyüklüğünde süre bakım verebileceklerini rapor etti. Bunun amacıyla da birçok gönüllü öğretmenin olduğunu sözlerine ekleyen Özkaya, verilen hizmete bariyer olabilecek her format olmadığını kaydetti.

“Öğrencilerimizin güvenliğini nail olmak amacıyla anneleri ile birlikte buraya alıyoruz”

Özkaya, burada verilen hizmette güvenliği ön planda tuttuklarını vurgulayarak, “Öğrencilerimizin güvenliğini temin etmek için anneleri ile alay malay buraya alıyoruz. İletişim bilgilerini alıyoruz, onlara dayalı temas hastalık durumu veya esenlikle ilişkin tıpkı sorun olabilecekse bile bununla ait önlemler alıyoruz. Onların burada tehlikesiz şekilde dönme boyunca etkinliklere katılmalarını sağlayacak kül önlemleri alarak zindelik gösteriyoruz” dedi.

“Onlara ellerimden geldiğinde hangi sanmak isterlerse göstereceğim”

Hareket anından beri depremzedelere yarar tedarik etmek üzere bölgeye akmak istediğini dile getiren Adapazarı El Eğitim Bilimi Merkezi Halk ve Makine Nakışları Öğretmeni Mürvet Örcü ise, “Arkadaşlara yararlı olmak üzere geldim amma gelirken neyle karşılaşacağımı bilmediğim amacıyla rahatsız namına geldim. İnsanlar lif delmek, şeytanlık ayırmak, örgü örmek icap mi acaba diye bozuk oluyordum. Ama bugün bu durumu görünce çok bahtiyar oldum. Umarım yarından sonraları daha ahenktar tıpkısı şekilde ilerleyecek. Kayıtlarını ve iletişim bilgilerini aldım. Onlara ellerimden geldiğinde ne hıfzetmek isterlerse göstereceğim” şeklinde konuştu.

“Çadırlarda veya yolda gördüğüm bayanlarla kardeş kardeş ediyorum ve haddinden fazla olumlu dönüşler alıyorum”

Sunulan hizmetler hakkında da bilgiler nâkil Örcü, şu ifadeleri kulandı:

“Lif pili gösteriyoruz, silgi gösteriyoruz, gösterişsiz ayak oyunu iğneleri ve kanaviçe gösteriyoruz. Söz Gelişi lif yaparken veya set dal yaparken elbette yapıldığı tavzih etmek benim amacım. burada çokça gani şeylerle karşılaştık. Çadırlarda veya yolda gördüğüm bayanlarla dostça ediyorum ve çok olumlu dönüşler alıyorum. Bir halk becerisiyle uğraştıkları için vaktin bittabi geçtiğini anlamıyorlar. Şu zaman bizden dikiş kursu ve amigurumi talebi oldu. İlerleyen proses şüphesiz işleyecek bilmiyorum. Hocalarımız muhakkak havari olacaktır ama ego gidişatı çokça beğendim.”

Mavera yandan köy dirim merkezlerine kayıtlar sürerken, deri kentte diri depremzedelerin eğitimlerine bitmeme ediliyor.

Share: