Kars’ta havaların serinlemesiyle cirit oyunu atları dörtnala sahaya sürüldü

Kars’ta havaların serinlemesiyle ciritçiler atlarını dörtnala sahaya sürmeye başladı.

Türklerin Itidalli Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları uğraş oyunu yerine aşina ata sporu, yörede havaların yunak olmadığı ilkbahar ile bağ bozumu ve kışın kar üstünde oynanarak yaşatılmaya çalışılıyor.

Havaların serinlemesiyle ahırlardan çıkardıkları cirit atlarını sahaya süren Sarıkamış ilçesindeki köylüler, istinas antrenmanlarının arkası sıra incelmemiş olan atın sakatlanmaması için aralarında bodur kesiksiz hukuk maçları yapıyor.

Atların ağır depolamasının peşi sıra ekimde cirit maçlarının başlayacağı yörede, sporcular şita boyu de kar üstünde kıyasıya mücadelelerine devam edecek.

“Detaylı bir süredir atlarımız içerideydi”

Kars Kafkas Atlı Spor Kulübü Başkanı Selçuk Başkaya, AA muhabirine, köylerde spor kulüpleri kurarak ağababa sporu ciridi yaşatmak için ceht sarfiyat ettiklerini söyledi.

Şita aylarında evcil ve yabancı bir nice turistin bölgeye gelerek cirit izlediğini anlatım eden Başkaya şöyle konuştu:

“Ciridimizi literatür çok fazla yapamıyoruz, sonbaharda havalar biraz soğuduğu amacıyla atları çıkarıp idman yaptırıyoruz, maç yapıyoruz. Antrenmanlara başladık, devamını bile getireceğiz. Teferruatlı tıpkı süredir atlarımız içerideydi. Ciridi köylüler da özledi. Atlarımızı sezona ferah alıştırmak için antrenmanlara devam edeceğiz.”

Sporculardan Küçümseme Özbaş birlikte ciride özlem kaldıklarını ve sonbaharın gelmesiyle atları idman için sahaya sürdüklerini anlattı.

Sıcak hava nedeniyle atları antrenmana çıkartamadıklarını dile getiren Özbaş, “Haftada 2-3 el alıştırma yapıp atların formlarını yerine getireceğiz. Kış geliyor ve kışın cirit oyunu çok çekişmeli geçiyor, bunun üzere de atın çokça sağlam olması geçişsiz kim oynadığın oyundan beğeni alabilesin.” diye niteleyerek konuştu.Share: