Kars’ta Çükündür Üreticileri Yükselen Istihsal Maliyetinden Yakınıyor

TACETTİN DURMUŞ

Kars’ta çükündür ekimi eden çiftçiler, “Şeker Hastalığı pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor amma şu anda maliyetler çokça fiyatlı. Şeker pancarı şu anda matbua ve motorin girdileri çokça pahalı olduğu amacıyla az çok masraflı oldu” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci bugün Kars’a gelerek, şeker hastalığı pancarı alım fiyatının ton başına bin 450 TL olduğunu duyurdu.

Kars’ın Akyaka ilçesine sadık Karahan Köyü’nde çükündür ekimi özne Cengiz Öztürk, geçtiğimiz sene yaşanan susuzluk dolayısıyla masraflarını üstelik ödeyemediğini belirterek, özellikle süt tevessül etmek amacıyla özge girdileri karşılayamadıklarını söyledi. Pancar ektiği tarlasında 1 Teşrinievvel itibariyle söküme başlayacağını belirten Öztürk, Kars’a serencam 2 aydır baran yağmadığı üzere sulama maliyetinin üreticilerin belini büktüğünü dile getirdi.

“ŞU ANDA ÇOK ZARARDAYIZ”

Girdi fiyatlarını karşılayamadıklarını de söyleyen ekinci Cengiz Öztürk esbak şunları söyledi:

“Şeker Hastalığı pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor amma şu anda maliyetler çok pahalı. Şeker Hastalığı pancarı şu anda matbu ve motorin girdileri çok fiyatlı olduğu üzere berenarı masraflı oldu. Sayın Bakanımız birlikte bize izah yapacaktı. Açıklama bekliyoruz. Ayak Tabanı denk kurtarmıyor. Pancarımızı akarsu motorlarıyla suluyoruz ve mazot alamıyoruz. İki aydır baran yağmıyor. Güzeşte yılda kuraklık oldu. Bu yılda yaz başı şok gür yağdı ama serencam dönemlerde 2 aydır bizim buralara baran yağmadı. Bu nedenle masraflarımız haddinden fazla çok oldu. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızdan ayrımsız izah bekliyoruz. Biz şu anda haddinden fazla zarardayız. Geçtiğimiz sene kuralık vardı ve rekolte fiyatı kendisine 420 teklik verilmişti. Çokça düşüktü. Filhakika hiçbir karımız olmadı. Paranın üstelik değeri zayi olduğu amacıyla herhangi bir husus pahalandı. Aldığımız parayı fakat mazota ve borçlarımıza verdik. Bu yılda ayak tabanı fiyatı 800 teklik yaptılar. Ama motorin, matbu, tılsım ve çocuk haddinden fazla pahalı olduğu üzere kurtarmıyor. İnşallah dolgunca tıpkısı izah bekliyoruz.”

TARIM BAKANI 1.450 TL YERINE AÇIKLADI

Tarım Bakanı Kirişci bile zaman Kars’a gelerek valiliğin ardından Şeker Fabrikası’na geçti. Kirişci burada ayak tabanı fiyatını şöyle açıkladı:

“2022 yılı zaman alımları üzere da küsurat girdi maliyetlerine ve pahalılığa alın çiftçilerimizi destek olmak adına muktezi çalışmaları zaman bakımından tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker pancarı alım fiyatını, ton başına 1400 TL yerine açıklıyoruz. Iyi, uğurlu olsun. Ayrıca pancar istihsal kotasını tümler üreticilere, ton başına 50 TL kota ikmal primi üstelik arttırma yerine verilecektir. Böylece şeker pancarı çalım fiyatı, yüzde 245 artışla ton başına 1450 TL olmuştur. Kalburüstü olsun.”Share: