Karşıyaka Yapı Bostanlı, ‘Ateş Çemberinde İzmir’ Sergisi ile Açıldı

Karşıyaka Belediyesi’nin “Yapı Bostanlı” adıyla ilçeye kazandırdığı sergievi, CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi’in katılımıyla “Ateş Çemberinde İzmir-İşgalden Kurtuluşa” sergisi ile açıldı.

Bostanlı Şehitler Bulvarı üzerindeki kıvrım park yeri binasının çatısında oluşturulan Yapı Bostanlı, CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Hususi’in katılımı ile geri açıldı. Müstakil Özel, Karşıyaka Şehremini Cemil Liva ve eşi Öznur Tugay’ın birlikte serginin küratörü Aybala Yentürk ve katkı sunan Nejat Yentürk’le alay malay serginin açılış kurdelesini kesti. Sergiye öz arşivinden seçilen ışık, belge, gazete, pusula ve haritalarla yardım sunan Nejat Yentürk, katılımcılara sergi için vukuf verdi.

“DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA”

CHP Takım Başkanvekili ve Manisa Saylav Bağımsız Hususi, ilişki ve kardeşlik vurgusu yaparak şöyle konuştu:

“Bu sergide emeği geçen ve bu evire çevire anları katılmak amacıyla burada bulunan herkese haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Çok vahim tıpkısı program var, bugün buraya gelirken ‘Herkes herhangi bir yere çağırır amma Cemil Liva bire bir yere çağırıyorsa orada çıkmak gerekir’ hissiyatı içindeydim ve geldiğimde de gördüm. Şehremini’mızın rapor ettiği kabil, gelişigüzel şeyin yıl dönümü değerlidir amma işgalden kurtuluşun 100. yılı güvenilmez anlamlıdır. Elde mevcut elan önce bilinmeyen bilgileri, belgeleri, fotoğrafları 100. yılda paylaşıyor doğmak, böyle benzeri sergiyi kente ve ülkeye kazandırıyor kalkmak çok değerlidir. Bostanlı’birlikte bire bir süpermarket çatısının hakeza ayrımsız erek amacıyla fark edilmesi ve tıpkı sergiye dönüştürülmesi yüce aynı domestik idarecilik yeteneğidir. Onun üzere Karşıyaka Belediyesi’nin eksiksiz çalışanlarına, bilhassa Belediye Başkanı’mız Cemil Liva’a çokça teşekkürname ediyor, kendisini tebrik ediyorum.”

“BU YIL 9 EYLÜL’Ü BAŞKA KUTLUYORUZ”

Karşıyaka Şehremini Dr. Cemil Tugay, bu yıl 9 Eylül’ün alelacayip duygularla kutlandığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bulunduğumuz kayran Bostanlı ve şehrin öncü alanlarından birindeyiz. Sanata, kaliteye açgözlü; medeniyeti zaten faal amma bu yönde tesisleşmeleri hasretli insanlarımız amacıyla bu alanı oluşturmuş olmak yalınç amma yaratıcı benzeri fikirle başlayan süreçti. Burayı böylesine güzel tıpkısı alana muhavvil tekmil çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Biz 9 Ilkgüz’ü değme sene kutluyoruz, İzmirliler üzere benzeri bayramdır ancak 100. yılda hepimiz haddinden fazla elan yoğun manevi duygularla kutladık, bu nedenle yaptığımız temas aktivitenin manevi yönü çokça güçlüdür. ve hepimiz üstelik ayrımsız şeyi ayırt ettik; ülkemizde benzeri şeyler hatalı gidiyor. 100 yıl ilk atalarımızın çok acılar çekip, o acılarla uğraş edip aşağı haddinden fazla kahramanca ayrımsız savaşla ülkemizi kurtaranların, sahne ettiği ülkede mi yaşıyoruz diyerek sorduğumuzda ‘hayır’ cevabını verebilecek tıpkı durumdayız. Şunu ayırt etmeliyiz; tığ, o dönemlerde yaşanan seçme şeyi umum bilmiyoruz ve alanında bilirkişi kişilerden öğrenmeye ihtiyacımız var.”

“SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Iri mücadeleler ile kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması amacıyla herkesin muhteşem sorumlulukları olduğunu tamlayan Başkan Tugay, şöyle konuştu:

“Türk milleti kahramandır, Türk milleti namına saldırmayan kimseye hiçbir şey yapmamıştır. Halas Savaşı mücadelesinde Anadolu’da insanlara yapılan işkenceler, zulümler o kadar ağırdır ki… Tığ, böylesine cani bir işgalden, ülkemizi parçalamaya etkin o emperyalizmden bizi kurtaran insanlara hak ettikleri saygıyı gelişigüzel ant, temas yerde izhar etmek zorundayız. Bilmemiz müstelzim gerçekleri bilmeli ve unutmamalıyız, sonrasında bağımsız tıpkı Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi kadar kızıl olduğunu, onu korumak üzere değme birimizin konusunda sakıt sorumluluklar olduğunu hatırlamalıyız. Emeği sabık herkese çok teşekkürname ediyorum.”

KARŞIYAKA BELEDİYESİ ÜSTLENDİ

Serginin küratörlüğünü üstlenen derlemci ve araştırman Aybala Yentürk ise şunları söyledi:

“Milli mücadeleye başlangıç koymuş ve bu uğurda fert vermiş olan herkese duyduğum vefa borcunu biraz olsun ödeyebildiysem ne mutlu bana. Bu serginin tıpkı eksantrik önemi elan var. O de tasarımından kurulumuna kadar yalnızca Karşıyaka Belediyesi tarafından üstlenilmiş olmasıdır. Belediye Komutan’ımız Sayın Cemil Tuğgeneral’ın inancı ve destekleriyle hayata geçirdiğimiz bu serginin gelişigüzel köşesinde arkadaşlarımın özverili çabaları var; kendilerine tıpkısı posta çıktı teşekkür ederim. Antrparantez haddinden fazla zer ocak arşivleriyle bize katkıda kâin Yengi Falay ve ailesi ile Toplama Karagözlü ve ailesine da teşekkür ederim. Amerika’dan bize elini uzatan Karşıyakalı koleksiyoncu Yavuz Çorapçıoğlu’na, İstanbul’dan Murat Yeğin ve İnönü Vakfı’na de teşekkürlerimi sunuyorum”

Katılımcılar, konuşmaların peşi sıra Nejat Yentürk eşliğinde sergiyi gezdi, sergide yer düz asar karşı bilgelik edindi.

NEJAT YENTÜRK’ÜN KOLEKSİYONUNDAN

Keskin Çemberinde İzmir Sergisi, Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının ardından 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in Yunanistan yoluyla işgal edilmesiyle başlayan Milli Mücadele ve kurtuluş sürecini kapsıyor. Nejat Yentürk koleksiyonu ve arşivinden seçilen ışık, vesika, ceride, pusula ve haritalar eşliğinde hazırlanan serginin odaklandığı asıl başlıklardan birini, Yunan ordusunun engelleme süresince Gün Batısı Anadolu’üstelik meydana getirdiği tahribat ve zulümler ile Türk tarafının yaşanan olayları dünya kamuoyuna suç duyurusu çabaları oluşturuyor. Osmanlı ve Ankara hükümetleri ile Türk aydınlarının bu amaçla hazırladığı propaganda yayınları, sergide şanlı saha tutuyor.

HİÇ BİLİNMEYEN BELGE VE FOTOĞRAFLAR

Biberli Çemberinde İzmir sergisi, 2022 Ilkgüz ayının, İzmir’in işgalden kurtarılışının beraberinde, tarihin gördüğü bildirme şişman yangınlardan biri sonucunda bulunmayan oluşunun 100. yıl dönümü olduğuna üstelik ilgi çekiyor. ve ziyaretçileri, sıklıkla zihinleri çalışır eden “İzmir’i kim yaktı” sorusuyla ilişkin tevakkuf etmek hesabına, üzerinde it canlı birkaç konuşulan, antrparantez metanetli çokça kişinin habersiz olduğu Nazik Saldırı sonrasında ansız çekilen Yunan ordusunun Günindi Anadolu’da yaktığı köy, kasaba, şehirler ve buralarda uyguladığı beyin almaz çabukluk üstünde düşünmeye çağırma ediyor. Bu bağlamda sergide düz sunulan belgesel niteliğindeki foto ve filmler asır geçmiş yaşanan feci olaylara şahitlik ediyor. Çoğu çap arşivlerinde bile bulunmayan, varlığından agâh olunduğu halde görülmemiş doküman ve fotoğraflara yer veriyor olması de serginin aynı sair büyük özelliği namına gösteriliyor.

KARŞIYAKA’DA YAŞANAN OLAYLAR

Sergide, işgal ve kurtuluş günlerinde Karşıyaka’da yaşanan tarihi olaylara dahi saha veriliyor. Yunan kralı Konstantin ve maiyetindekilerin Karşıyaka’birlikte konaklaması, Türk ordusunun önünden kaçan Yunan askerlerinin Karşıyaka üzerinden kaçışları, 10 Ilkgüz 1922 günü Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Karşıyaka’ya gelişi ve burada konaklaması bu olayların başlıcalarından.

Sergide ayrıca, Yengi Falay ve ailesinin arşivinden Fahrettin Altay’ın İzmir yangını sırasında çektiği fotoğraflar ile kullandığı fotoğraf makinası ve Kurtuluş Savaşı’nda esir sakıt Palikarya general Trikupis’e ilgilendiren kamçı birlikte ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Toplama Karagözlü ise anneannesinin 9 Eylül üzere zat elleriyle diktiği alem ile sergiye ulama sağlıyor. Sergiye arşiv ve koleksiyonları ile katkıda bulunanlar beyninde Prof. Dr. Zor Çorapçıoğlu, Erek Baskın, İnönü Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı ve Şişli Atatürk Müzesi bulunuyor.

11 ARALIK’A KADAR AÇIK

Küratörlüğünü koleksiyoncu ve araştırman Aybala Yentürk’ün üstlendiği serginin tasarım ve kurulum süreci sırf Karşıyaka Belediyesi eliyle gerçekleştirildi. 11 Ara 2022 tarihine büyüklüğünde belirgin kalacak olan Çığlık Çemberinde İzmir Sergisi, pazartesi günleri aut değme devir 10: 00-18: 30, perşembe günleri ise 10: 00-20: 00 saatleri beyninde ücretsiz namına mülakat edilebilir.Share: