Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığından çocuklara terbiye paketi

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, ekol hazırlıklarının sürdüğü bugünlerde Vekillik namına çocukları kırtasiye ve betik yönünden de desteklediklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığınca 2022-2023 eğitim talim yılına tedbir kapsamında kırsal bölgelerdeki gerekseme sahibi ailelerin beş ve ortaokula bitmeme eden çocukları üzere “Yetişek ve Gelişim Destek Paketleri” dağıtıldı.

Kars, Batman, Tunceli, Muş, Osmaniye, Sivas, Uşak, Kırşehir, Kütahya, Rize, Burdur, Siirt, Yozgat, Elazığ, Çanakkale, Çorum, Afyonkarahisar, Aksaray, Kırklareli, Kastamonu, Bayburt ve Şırnak’ın rustik bölgelerindeki ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına dağıtılan paketlerde; ense çantası, kalem kutusu, tagaddi çantası, boya, defter, türlü kabilinden malzemelerin birlikte Nezaret eliyle genel ağ sitesinden zar edilen Yavru Dostu Tezkere Listesi’nden kitaplar bulunuyor.

Bindi paketlerinde Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yanık’ın, çocuklara yazdığı betik da yer alıyor.

Bakan Derya Izdıraplı, konuyla ait değerlendirmesinde Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı Beşinci 180 Günlük Gösteri Planı doğrultusunda güzeşte yıl 22 ilin kırsal bölgelerinde füru için koruyucu ve yasaklayıcı hizmetler üzerine brifing yapılarak ihtiyaçların belirlendiğini belirtti.

Olumlu mankafa bildirimler üstüne bu çalışmanın 51 ile yaygınlaştırıldığını anlatım eden Izdıraplı, çocuk dulda mobil ekipleri vasıtasıyla rustik bölgelerdeki çocukların havari ve engelleyici hizmetlere erişimini artırmaya ve fırsat eşitliği sağlamaya müteveccih icraat yürütüldüğünü anlattı.

Yeni yetişek tedrisat yılı başlarken kırsal bölgelerdeki çocukların psikososyal ve akademik gelişimlerinin desteklenmesi için “Eğitim Bilimi ve Iş Bindi Paketleri” hazırlandığına işaret eden Kederli, şunları kaydetti:

“Okul hazırlıklarının sürdüğü bugünlerde Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı namına çocuklarımızı kırtasiye, kitap yönünden de destekliyoruz. Eğitim ve Gelişim Bindi Paketleri’nin içine çanta ve kırtasiye malzemelerinin beraberinde Bakanlığımızın hazırladığı Çocuk Dostu Betik Listesi’ndeki kitaplardan dahi koyduk. Okula tamlık adına başlamalarını istediğimiz çocuklarımıza muvaffakiyetli bire bir eğitim tedrisat yılı diliyorum.”

Share: