Karı sahipleri sözleşmeleri 2 Temmuz’a erteliyor

Kira artışlarına getirilen yüzde 25’lik çizi 10 Haziran’de uygulamaya girdi. 1 Orak Ayı 2023 yılına büyüklüğünde sürecek düzenlemenin haziranda başlaması dolayısıyla ikinci öğün şümul buyurmak istemeyenlerin haziranda süresi gelen yeni icar kontratlarını 2 Temmuz’a erteliyor. Dünya’dahi Leyla İlhan imzasıyla düzlük kayran habere göre, bazı aile sahiplerin ticari ünitelerde olduğu kabilinden konutta bile hava parası talep etmeye önceden, gayrimenkullerini elan erdemli fiyatla kiraya vermek için bulunan kiracıyı boşaltma etme yoluna gidiyor. Uygulamayla alay malay kayıtdışılığın artacağı, mahkemelerdeki kiracı ev sahibi davalarının yoğunlaşacağı uyarısı yapılıyor.

“hava parası devreye girdi”

Düzenlemenin 10 Haziran’birlikte başlayıp 2 Orak Ayı 2023’birlikte bitecek şekilde uygulandığını söyleyen İstanbul Taşınmazlar Brokerları Kooperatifi (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Uca Özcan, “Dolayısıyla demin girenler gelecek yılda yüzde 25 oranıyla itilaf yapacak. Bu nedenle eskimemiş kontratların ati sene birlikte yüzde 25’ten etkilenmemesi amacıyla 2 Temmuz’a erteliyorlar” dedi. Ayrıca işyerlerinde olduğu üzere hava parası kadar uygulamaların birlikte devreye girdiğini anlatan Özcan, “Tahliye taahhütnameleri gibi çalışmalar elan aşkın uygulanıyor. Bu yapılması gereken tıpkısı şeydi. Fakat bir tane bire bir konuttan geliri olanların bu kapsamda kalmasının günahı hangi. Bu nedenle aranjman önü arkası düşünülmeden mamul” diye niteleyerek niteledi. Sınırlamadan hava bundan sonra kiranın ongun bire bir yatırım olmadığını düşünenlerin evini satışa çıkaracağını, bunun bile satılık konut sayısını artacağını dile getiren Özcan, “Ancak bu konutlar bile faziletli fiyattan satılacağı gine yüksek rakamdan kiraya verilecek. Dolayısıyla bu de kira sorununa hal mümteni. Evlerini satanlar ise Portekiz kadar ülkelere gidip eş satın matlup. Şimdiden bunu duymaya başladık” dedi.

“Bu hareket 3’üncü konu haberlerine kadar gider”

Uygulamayı değerlendiren TURYAP Umumi Müdürü Eksiksizlik Karadağ da, sahadaki emlakçılarla konuştuklarında düzenlemenin uygulanabilir bulunmadığını söyledi. “Düzenlemeye belki kiracısından kıvançlı olan dolgunca oruçlu bir sözleşme onay verecek, ancak büyük hizip çoğalma amacıyla hangi yapabilirim mücadelesi verecek” diyen Karadağ, “Icar tayin davalarında artışa bozukluk olacak. Bağıl kendini yaşayan bulan, ‘ben korkuturum, taciz ederim’ şeklinde kendinde adalet bulanlar nedeniyle 3’üncü konu haberlerine kadar bu aksiyon gidebilir” dedi.

Mülk sahiplerinin mağdur olmamak yerine kayıt dışı paralarla mağduriyetini gidermeye çalışacağına özen çeken Karadağ, “Sülale sahipleri resmi yerine yüzde 25 artırıp, düşüncesiz kalanını vasıta dışı algı. Kiracı üstelik ‘taşıt dışı şu kanaldan ödemeler yaptım’ deyip ülkü yoluna gidebilir. Mahkemelerdeki kira davaları artacak. Nedeniyle mevcut soylu erki şartlarda bu düzenleme yegâne başına bire bir çözüm olamaz. Henüz şişman kamusal sorunlara misil anahtar” yorumunda bulundu. ‘Kiracıyla beslemek hesabına evimi satar, paramı alıp döviz, değerli envestisman yaparım, düzey korumalı hesaba koyarım’ diyenler olacağını kaydeden Karadağ, fakat bunların sayısının açılan fırtınalı davalar büyüklüğünde yoğun olmayacağını söyledi.

Yurt Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz üstelik, uygulamanın hukuki boyutlarını anlattı. Düyun Kanununun 344. Maddesini geçici bap ile değiştiren düzenlemesi ile TÜFE 12 aylık değiş oranı hesabına 10.06.2022- 01.07.2023 beyninde icar çoğalma oranının yüzdelik 25 olacağını kaydeden Kiraz, “Mevcut sözleşmesi devam fail kiracılar açısından 10 Haziran ve 30 Haziran beyninde yenileme dönemi mevrut kamu kiracılara iki kat yüzdelik 25 tavan sınırlaması uygulanacak. Bu çok nazik bire bir eşitsizlik. İvedilikle bakir benzeri aranjman yapılarak kanunun yürürlük tarihi önce konuşulduğu üzere 01.07.2022-01.07.2023 olmalıdır” diye niteleyerek konuştu. 2023 yılının 1 Orak Ayı’una kadar yenileme dönemi gelmiş tam kiracıların yüzdelik 25, sonrasında uzama dönemi gelmiş mecmu kiracıların ise TÜFE 12 aylık değişim oranı kapsamında artıracaklarını kaydeden Kiraz, “Bu noktada dizge hangi şekilde ne dönemde çoğalma yaparsa yapsın 2024’te artık çarkıt uygulama şekli olan TÜFE 12 aylık değiş oranı kapsamında artış yapacak” dedi.

İlanlar yüzdelik 2 azaldı, kiralar yüzdelik 1 arttı

Emlakjet Genel Müdürü Tolga İdikat, almanak kira kontratı zam oranına peş sınır getiren açıklamadan bu yana kiralık ilan adetlerinde gücük sürede yüzde 2 azalma gözlemlediklerini söyledi. “10 Haziran’dan bu yana kiralık ilanlarda görülen azalmanın para sahiplerinin kiralık ilanlarını izansız çekmesi yerine kıymetlendirmek türlü” diyen İdikat, şöyle konuştu: “10-14 Haziran arasında Türkiye’üstelik averaj arzu edilen kiralık ev fiyatlarında yalnızca birkaç günde yüzde 1’lik artış görülüyor. Zımnında eskimemiş regülasyon eş sahiplerini kiralama fiyatlarını belirlerken elan yüksek meblağları arzu etmeye yönlendirebilir. Ancak şimdilik dünyalık sahiplerin komutan ve kiralama kararlarını askıya aldı gibi görünüyor. Mülklerin fiyatlarını tespit etmek üzere piyasayı gözlemlediklerini aritmetik ediyoruz” diyerek konuştu.

Ev sahiplerinden kiracılara tahliye davası

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mehabetli Güvenç Kiraz, kâin düzenlemeden emlak sahiplerinin çok aheste şekilde rahatsız olduklarını söyledi. “Çevre enflasyonunu yüzde 100’ad üstünde, TÜFE oranı de yüzde 73 ve TÜFE 12 maaş değişim oranı bile yüzde 39,33’ken, bu oranın az daha yarısının icar zammına uygulanacak olmasını hem doğru bulmuyorlar hem üstelik Anayasaya uymaz görüyorlar” diyen Kiraz, “Bu noktada sonuç 1 haftada çok aheste şekilde hane sahiplerinin kiracılarını boşaltmak istediklerini görüyoruz. Özellikle gerekseme cihetiyle tahliye gerekçesine dayanıldığını ve hatta mülklerini kiracılı bire bir şekilde satarak bakir malike bu durumu bellemek istediklerini görüyoruz” dedi.

Icar sorununa ‘çöpçatanlı’ çözüm

 

İş yeri kiralarına ense çizik amacıyla aynı kâm birlikte ATO’dan

 

İstanbul’birlikte icar toprak kayması!

 

Kira artışına cızık devrede! 1 sene değişmeyecek

 

Share: