Karaman’da hastanın mesanesinden 1 kilo 50 gram taş daha çok

Hastaneye başvuran hastanın mesanesinden 1 kilo taş artık

Karaman’üstelik idrar yanması şikayeti ile hastaneye kelle buran ayrımsız hastanın mesanesinden ameliyatla portakal büyüklüğünde 1 kilogram taş çıktı

Doç. Dr. Yürek Erbay:

“Türkiye sınırların da şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan yer şişman taş olduğunu düşünmekteyiz”

KARAMAN – Karaman’de idrar yanma şikayeti ile hastaneye başvuran bire bir hastanın mesanesinden portakal büyüklüğünde 1 kilo taş bundan sonra.

Karaman’da tevakkuf fail 27 yaşındaki Barış Nasip isimli hasta hacet yanması şikayeti ile Karaman Terbiye ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Çekilen röntgeninde hastanın mesanesinde 2 nüsha iri çapta taş tayin edildi. Doç. Dr. Yiğitlik Erbay ve Dr. Akademisyen Ahmet Makro tarafından yapılan cerrahi operasyonla hastanın mesanesindeki 2 taş başarılı aynı şekilde alındı.

“Türkiye sınırların birlikte şimdiye kadar mesaneden çıkarılan yeryüzü iri taş olduğunu düşünmekteyiz”

Başarılı sabık ameliyatla ilişik değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Atılganlık Erbay, “Hastanemize idrarda yanma şikayeti ile başvurdu. Yapılan tetkik ve görüntüleme sonucunda mesanesinde devasa tıpkısı taş olduğu gördük. Bunun üzerine cerrahi müdahale kararı aldık ve degaje ameliyatla bu taşı aldık. Normalde idrar torbası taşı yaşlı hastalarda ve prostatı olanlarda oluşur. Canlı yaştakilerde kavi beklediğimiz ayrımsız uzanım değildir. Başarılı güzeşte ameliyatın böylece hastamızın mesanesinden 15 ve 5 santimetre boyutunda 2 şerha taş çıkardık. Hastamız sağlığı gayet bol durumdadır. Şuana kadar tanıdık ve bizimde bildiğimiz kadarıyla aynı hastadan çıkarılan taş bin 900 gram ağırlığındaydı. Bizim çıkardığımız 2 taşın ağırlığını ölçtüğümüz bile bin 50 gram geldi. Bizim bildiğimiz için bu çıkarılan taşın Türkiye sınırların de şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan yeryüzü şişman taş olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi Karaman Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yılmayan dahi “Hastanemiz bu garip ameliyatları etme imkanına ve maharet donanıma eş. bundan sonra dahi bu soy ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği sabık herkese teşekkür ediyorum ve cümle hastalarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.Share: