Karaismailoğlu: Tecim ve tutum büyümeli

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un bile katıldığı Özbekistan’de planlı “Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Müselles Dışişleri, Ticaret ve Eriştirme Bakanları Toplantısı”nda, iblağ altyapısının kazançlı gelişmenin lokomotifi olduğu bilinciyle Türkiye ve toprak amacıyla rüçhan projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Hele da ülkelerin ekonomisine, kalkınmasına, refahına misilsiz katkılar sunacak Orta Mesafelik’a iri önem verdiklerine işaret eden Karaismailoğlu, Türkiye’nin, Mutedil Sıra’birlikte, Asya ve Avrupa ortada, tüvana lojistik ve üretim üssüne dönüşerek mehabetli sorumluluklar üstlendiğini dile getirdi.

Karaismailoğlu, havza amacıyla kilit önemdeki gelişmelerin, Ilımlı Aralık güzergahını daha da aktif ayla getirerek farklı yolları tercih eden yük akışını burada burulmak amacıyla fırsatlar sunduğunu anlattı.

Sorunları tayin etmek ve hal uzaklaştırmak amacıyla arkadaş ve kardeş ülkeler olarak ortaklığın ve eşgüdümlü çalışmaların henüz dahi eli nimetli kılınması gerektiğini vurgulayan Karaismailoğlu, böylelikle Mutedil Geçenek’un elan karlı ve hızlı alternatif haline getirilebileceğini, başka koridorlardaki mesail akıbet bulduğunda üstelik Orta Çatlak’un öncelikle yeğleme edilen alternatife dönüştürülebileceğini rapor etti.

Bölgemizi dünyada küçümseme sahibi konuma arttırmak amacındayız

Karaismailoğlu, iblağ alanında yapılan yatırımlar için bilgelik vererek, “2053 planlamamız çerçevesinde sizlerle dahi eş çalışmalar yaparak, seçme birimizin bu pastadan aldığı payı artırmayı, bölgemizi dünyada saraka sahibi konuma yükseltmek amacındayız.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye namına Asya-Avrupa ticaretinden maksimal faydayı yok etmek amacıyla çap aklıyla, birlik kaynaklarla ve faik gayretle çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, Ilımlı Fasıla süresince güzergahın rekabetçiliğini artıracak tedbirler almanın dirimlik öneme taşıyan olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, nahiye amacıyla yeni projelere yatırım yapmanın yanı sıra var olan demir hat sistemini geliştirmek ve darboğazların ortadan kaldırılması üzere da çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye yerine emir göstermeye ve darboğazları tayin ederek ıslah etmek için çalışmaya her ant amade olduğumuzu özellikle rapor ediyoruz. Karaca yolları sektörü açısından baktığımızda bile çözümlenmesi gereken konular mevcut. Intikal belgelerinin ve alınan ücretlerin, bibi nakliyecilerin önüne fariğ bire bir tabur oluşturduğunu görüyoruz. Ülkeler arası ticaretin gelişmesi ve ekonomilerimizin büyümesi yerine ikili ve transit taşımacılığın serbestleştirilmesi ve intikal ücretlerinin kaldırılması yönünde adımlar atılmasını dostlarımıza referans ediyoruz. Aramızda taşımacılığı serbestleştirdiğimiz ülkelerle çılgın sonuçlar alıyoruz. Aynı zahmetsiz ve verimi, siz altın meslektaşlarımızla de imtihan etmek istiyoruz.”

Karaismailoğlu, faziletkâr maliyetler ve kısıtlanmış angarya kapasitesi dolayısıyla Hazar Denizi üzerinden transport yapmanın tercih edilebilirlikten uzak kaldığını söyledi.

Sabık ay Türkiye’nin, Azerbaycan ve Kazakistan yerine bugün burada bulunulan amaçla benzeri araya geldiğinde sorunun çözümüne yönelik yerine mesai grubu oluşturulduğunu aktaran Karaismailoğlu, bu mücahede grubunun alacağı tedbirlerin Sulh Denizi’ne kıyısı sıfır ülkelerin bile faydasına sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

Öncelik verdiğimiz başlık, düet ve transit taşımaların serbestleştirilmesidir

Özbekistan ve Azerbaycan ile Türkiye beyninde ulaştırmanın temas alanında mail iş birliğinin bitmeme ettiğini tamlayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Kara yolu alanında atılmış seçme girişim, toprak ülkeleriyle ticareti artırıcı kalın oluşturuyor. Evleviyet verdiğimiz başlık, ikili ve transit taşımaların serbestleştirilmesidir. Bu adımın, dostlarımızca benimsenmesi halinde ticaretimiz artacak ve milletimizin ürünlere erişimi henüz fasit ve acul olacak. Kara yolu sektöründe serbestleşme sağlanana büyüklüğünde Özbekistan ile başlattığımız E-Permit sisteminin uygulanması, yani kişmiri yolu geçiş belgelerinin elektronik ortamda teati edilerek takibinin ve kullanımının yeniden elektronik yerine gerçekleştirilmesi, iblağ sektörüne koca kolaylıklar sağlayacaktır.”

Karaismailoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde müzakerelerine devam ettikleri Toplu Nakliyat Anlaşması’nın imzalanmasına üstelik iri önem atfettiklerini söyleyerek, Hazar Denizi taşımalarının kendilerini şişko nakliyat çözümlerini kullanmaya yönelttiğini belirtti.

Anlaşmanın hayata geçmesiyle vakit kaybetmeden kişmiri yahut demir yolu değil her güzergahta uygun olan taşıma modunun kullanılması imkanının ortaya çıkacağına işaret fail Karaismailoğlu, taşımacılık alanında optimum çözümleri uygulamaya izin verecek bu adımı, makul platformlarda destekleyeceklerine inandığını kaydetti.

Karaismailoğlu, iblağ bakanlıkları adına bir sonraki toplantıya kadar kişmiri yolu taşımacılığının serbestleştirilmesi, Şişko Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin sonuçlandırılması, sivil havacılık alanında çoklu atama uygulamasına geçilmesi, Ilımlı Fasıla’daki darboğazlara ilişik yürütülebilecek eş çalışmalar üzerindeki çöz istimara süreçlerini tamamlayarak, ayrımsız araya gelmenin yararlı olacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye, yeryüzü aceleci gelişen ülkeler arasına girdi

 

Karaismailoğlu: 2 ayda 6 dev projeyi hizmete aldık

 

Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nda rekor kırıldı

 

Share: