“Karagül mayası denetim morlukları ve şişliklerine ferah geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’de yetişen karagülün hem kozmetik hem da keyif sektöründe kullanıldığını ve sonuç günlerde karagüle ilginin arttığını söyleyen Araz Kültürü ve Turizm Derneği Başbuğ Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ettiklerini belirtti. Ergül, karakul mayasının denetim morlukları ve şişliklerine dolgunca geldiğini vurgulayarak, mayanın henüz tanınmayan birçok müspet etkisi olduğunun dahi altını çizdi.

Karagül mayasının birçok talih vasıtasıyla irade edildiğini tamlayan Ergül, “Mübarek Anadolu toprakları yıllar boyunca sayısız medeniyetin güzellik ve afiyet sırlarına bakım etti. Karakul, bu sırların birçoğunu içinde barındırıyor. Biz birlikte Küçük Asya topraklarındaki araz kültürünü araştıran Tiyrus Belirti Uygarlığı olarak vakit kaybetmeden Halfeti’bile yetişen ve karakul bahçelerinden ele edilen karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ediyoruz” dedi.

“KARAGÜL NAMINA BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karagül’ün Isparta gülünden henüz baskı yetiştiğini belirten Ergül, gülün yılda iki defa April ve Teşrinievvel aylarında hasat verdiğini ve 5 ton gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karagül mayasının cilde faydasını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş da “2018 yılında Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesinde kurulan Gül ve Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne (GÜLAB) müessis Başmuallim yerine atandım. 2015 yılında Karine Kültürü Derneği ile muarefe fırsatım oldu ve yıpranmamış birliktelikler ortak çalışmaları bile birlikte getirdi. Özellikle Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karagül adına bilinen Halfeti gülü üstüne araştırmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR DEĞERDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karakul mayasını belli aşamalardan geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel güzelliğinin birlikte endüstriyel benzeri değerde kazandırabilmekti ve bu amaçla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin koku karakterlerini tespit etmek için Halfeti gülü uçman antagonist, aromatik suyu, konkreti (dinsiz gül hasım) ve absolütün nişane profillerini belirledik. Ayırt ettik kim yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun ayar taşıyabileceği ve potansiyel bire bir tasarruf alanı olabileceği idi. Fakat teferruatlı çalışmalara gerekseme vardı. Çünkü Halfeti gülünün detaylı bire bir çiçeklenme periyodu var ve çiçekler bitki üstünde mufassal müddet kalıyor, halbuki Isparta’bile yetişen yağ gülünün günlük toplanması gerekiyor, bir ahir güne küsurat güller hızlıca dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün ses seda sentezinin henüz ongun anlaşılabilmesi için resimde görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve belirti sentezi ile içeriklerini araştırdık. Halen tafsilatlı çevrim açan Halfeti gülünde akla yatkın zamanı üzere ayrımlı dönemlerde hasat edilen çiçeklerde tezahür karakterizasyonu konusunda araştırmalarımız bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın hele saf kozmetik sektörünün serencam günlerde karagül mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde sağladığı faydalarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya havari evet”

“Cilde parlaklık verir”

“Cilt sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Yaşlanma belirtileri ile uğraş paha”

“Katıksız benzeri tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler üzerine berenarı zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan denetleme morlukları ve şişliklerine dolgunca dirimsel”

“Cildin kaybettiği nemi hızlıca sağlar”

“Dönem ortamında ömre bedel kokusu ile enerjimizi yükseltir”

“Nemli saçlarda kullanıldığında gösteriş verir.”

Share: