Kanada’da Başbakan’a yavuklu tehditte bulunan sanığa 60 gün ocak hapsi cezası

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya seçim çalışmaları üzere gittiği Cambridge kentinde namzet tehditte mevcut maznun, 60 gün eş hapsi cezasına mahkum edildi.

Ontario Eyalet Mahkemesinde görülen davada Yargıç Craig A. Parry, Başvekil Trudeau’yu ölümle tehdit fail Thomas Dyer’ı 60 dolaşma koşullu familya hapsi cezasına çarptırdı.

Dyer, bu süre süresince evinden dirimlik ihtiyaçları üzere müsaade alarak çıkabilecek, 12 kamer boyunca kontrollü boşaltma şartlarına bağımlı olacak ve inanma birimlerine imza verecek.

Hâkim Parry, kararı açıklarken bu tehditlerin demokratik seçme sürecinde sebep olabileceği potansiyel durumların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, Thomas Dyer’ın sosyete hizmetlerinde 100 saat çalışmasına birlikte hükmetti.

Ne olmuştu?

Başbakan Trudeau, 21 Ağustos 2021’da intihap çalışmaları üzere Toronto yakınlarındaki Cambridge kentine gitmiş, seçim otobüsünden inerek halkın arasına karıştığı sırada karşıt görüşteki gruplardan sözlü sataşmalar ergin, protestolar esnasında Thomas Dyer’ın Trudeau’yu ölümle yıldırma ettiği kameralara yansımıştı.

Tansiyonun artması üzerine Trudeau’nun dulda ekibi, Başbakan’ı aracına bindirmiş ve kentteki program bozma edilmişti.

Kanada Krallık Süvari Polisi RCMP, Dyer’ı gözaltına almış ve içtimai iletişim araçları hesaplarında bu konuda kullandığı tekmil materyalleri dava dosyasına tutamak olarak koymuştu.

Yargıç, cezayı ehliyetli bulmadı

RCMP’nin soruşturmasından sonraları mahkemeye derk eden davanın başlangıcında müddeiumumilik ve defans makamı, 2 bin Kanada doları ve 18 kamer denetimli azadelik cezasında anlaştı.

Tarafların anlaştığı cezayı ehliyetli bulmayan Hâkim Parry, “mal cezasının, göreve aday olan ayrımsız politik şahsı zılgıt etmenin ciddiyetine dayalı ehliyetli aynı kaygı vermeyebileceğini” belirterek, Dyer için 60 dönem ev hapsi ve gayrı cezalara hükmetti.

Parry, karar verilirken yaptığı açıklamada, “Bu, kısık ayrımsız suçtu. Daha göreve gelmemiş benzeri politikacının kampanya durağında (kıya) işlenmiş olsaydı bati olurdu. Bu, ülkemizdeki sunma faziletkâr rütbeli latif yetkiliye yani kerem başkanımıza cebin işlendiği için çok henüz ağırbaşlı olurdu. Benzeri dalgayı başlatmak üzere benzeri can gerekir ve tıpkı güç her ayağa kalkıp kollarını salladığında diğerlerinin strateji etmesi ve benzeri dalganın ortaya çıkması riski vardır. Bu davada bahis konusu yanlışlık, hoppadak muayyen ayrımsız kurbana yani Justin Trudeau’ya karşı değil, seçim sürecinin işleyişine cebin ayrımsız suçtur.” dedi.

“İfade özgürlüğü hakkını kullandığını hissettiği sırada tutuklandı”

Dyer’ın avukatı Nicholas Wansbutter de savunmasında, “Müvekkilim, rapor özgürlüğü hakkını kullandığını hissettiği tam tutuklandı. Tutuklandıktan, mahkemeye verildikten ve yaptıklarının üzerinde düşündükten bilahare herhangi birine tehditte bulunmanın ve politik tıpkısı şahsı yıldırma etmenin ve gizil namına davranışlara müdahalenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu anladı.” ifadelerini kullandı.

Share: