Kanada Faziletkâr Mahkemesi yatılı kilise okulu mağdurlarının sorun başvurusunu reddetti

Kanada Faziletli Mahkemesi, leyli kilise okullarında hayatta mütezayit mağdurların sav başvurusunu reddetti.

Ottawa yakınlarındaki St. Anne’s Leyli Kilise Okulundan hayatta kalan tıpkı grubun, federal hükümetin kurbanlar amacıyla tazminatı belirlerken temel alması gereken kocaman kanıtları sakladığı iddiası ile başvurduğu Erdemli Murafaa, davayı reddetti.

Yerli gruplar beyninde tepkiye ve hayal kırıklığına neden olan karar, devletin yatılı kilise okullarına ilgili elinde bulundurduğu resmi kayıt ve delillerin kamuoyuna açıklanmasını de engellemiş oldu.

Hayatta kalanların hangi garip mali ödence alacağı; Kanada federal hükümeti, leyli kilise okullarından kurtulanlar, yerlilere ilgili dal kuruluşlar ve kiliseler arasında 2006 yılında imzalanan Yatılı Kilise Okulları Ahenk Anlaşması ile belirlenmişti.

Yatılı kilise okullarından kurtulan mağdurlar, federal hükümetin, tazminatlara değişmeyen verirken esas alması gereken suistimal belgelerini saklayarak anlaşmayı ihlal ettiğini savunuyor.

Hukuk mücadelesi 2014’te başladı

Yaklaşık 60 davacı, 2014’te ödence sürecinin benzeri parçası kendisine ceza davalarının transkriptlerini, polisten mevrut soruşturma raporlarını ve bala istismarı ile ilgilendiren ülfet davalarını açıklamadığı için federal hükümete alın hukuk mücadelesi başlatmıştı.

İlk olarak Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesinde başlayan ülfet mücadelesinde mahkeme, yerli grubun savunması sonucu 2014’te 12 bin 300 sayfalık kayıtların yayınlanmasına karar vermiş, evcil kadro ise vesaik üzerinde oynandığını gelecek sürmüştü.

Yerli grupların resmi vesika ve kayıtların açıklanmasına dair ısrarlı mücadelesine ilk arşivlerin yandığı cevabını veren federal hükümet, elan bilahare binlerce dosyanın bulunduğu belgelerin varlığını kabul etmişti.

Kanada tarihinin yer büyük bala istismarı

“Kanada tarihinin genişlik şişman çocuk istismarının yaşandığı düz” yerine kabul edilen yatılı kilise okullarının ilki, 1880’lerin başında açıldı ve sonuncusu üstelik 1996’de kapatıldı.

150 binden fazla yerel çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği bu okullarda, çocukların balaban bölümü karabaş, rahibe ve başka öğretmenler eliyle fiziksel, cinsî ve ruhsal şiddetle istismara uğradı.

Ülkede 2010’dahi kurulan Kaynak ve Harmoni Komisyonunun kayıtlarına güzeşte istismarların birlikte bazen çocukların üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı belirlendi.

Kanada Federal Hükümeti, binlerce çocuğun açlık, antipatik ve çor sonucu hayatını kaybettiği yatılı kilise okullarında yaşananlar üzere mağdurlardan resmen özür dilemişti.

Share: