Kadınlar Günü’ne özel açılış

Kadınlar Günü’ne hususi açılış

Atakum’de ‘Özgecan Kadın Müzakere Merkezi’ açıldı

SAMSUN – Samsun Atakum Belediyesi aracılığıyla 8 Mart Dünya Amele Kadınlar Günü’nde “Özgecan Eş Danışma Merkezi” açıldı.

Atakum ilçesi İstiklal Mahallesi’nde mevcut Özgecan Avrat Danışma Merkezi üzere küşat töreni düzenlendi. Törende konuşan Atakum Belediye Reisi Av. Cemil Deveci, “Özgecan, dinç aynı kızımız. Kadına yol kültürünün mağduru oldu. Küçük Asya’da Atatürk’ün Cumhuriyeti’nde kadınlar şiddete uğruyor. Özgecan, ona cebin direnişin simgesi. Burada açtığımız Özgecan Karı Konuşma Merkezi birlikte onun altyapısını oluşturacak olan, kıygın olan kadınlara bakım sunacağız. Atatürk’ün Cumhuriyeti’ne avrat hakları 1930’lu yıllarda geldi. Türk Kentlileşmiş Kanunu da kadına hangi hakkı vermişse o noktadan zaman direniş günü zar edin” dedi.

“Türk kadınının tarihi muhteşem”

Başbuğ Deveci, 8 Mart Dünya Amele Kadınlar Günü’nün, Konfedere Milletler’in bizatihi verdiği bire bir gün olmadığını anlatım ederek, “Dünyayı yönetenlere bu kararı verdiren avrat direnişleri. 8 Mart, kadının bire bir başarısıdır. Kadınlar neyi elde etmişlerse alınlarının teriyle ve bileklerinin gücüyle elde etmişlerdir. Türk kadını ne hakka sahipse bunu özlük mücadelesiyle kazanmıştır. Türk kadınının tarihi bence şanlıdır, tarihinizle övünün. Çocuklarımızın geleceği çok aydınlık değil. İşsizlik yüzdelik 25’lerde. Türk kadınlarını yeni baştan fariza bekliyor. Kuva-yı Milliye, Rum insanının kültürünün açığa kullanılmış, siyasallaşmış, sloganlaşmış iki kelimelik tıpkı cümlesidir. Ama bu kelimenin içerisinde istiklal, savaşım, hürriyet, Cumhuriyet Altını ve acun lideri Mustafa Eksiksizlik Atatürk vardır. Cumhuriyet Altını’in ikinci yüzyılında kadının özgür ve özgür olduğu, şiddete uğramadığı, hayatın değme alanında var olduğu kullanılmamış ve dallı güllü tıpkı Cumhuriyet Altını oluşturacağız. Bura bir açılış değil benzeri uğraş gününün başlangıcı. Dahi evvel etap kenti, Atatürk’ün ‘Benim doğduğum site’ dediği şehir Samsun’dan ve adını atasından alan Atakum’dan başlanıyor. Hem Samsun hem de Atakum olunca hepimizin sorumluluğu artıyor. O nedenle sizleri alanlara, meydanlara ve mücadeleye nida ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmanın peşi sıra kurdele kesilerek açım gerçekleştirildi. Açılışa Komutan Cemil Savran’nin eşi Av. Gülay Sarban dahi katıldı.

Sarsıntı felaketi unutulmadı

8 Mart Acun Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilecek açım programında depremzedeler da unutulmadı. Yer Sarsıntısı felaketinde hayatını kaybedenler üzere tıpkısı nüsha çınar ağacı abide olarak gestalt bahçesine dikildi. Depremden etkilenen 11 ili temsilen de ayrımlı türde çiçek toprakla buluşturuldu. Küşat, kurdele kesimi ve gato kesiminin ardından sona erdi.

Share: