Jandarmanın “Işlek Gidiş Geliş Eğitim Tırı”nda vatandaşlara kılgılı terbiye verildi

Erzincan’de, Bitirmiş Umumi Komutanlığına ilişkin dinamik tırda vatandaşlara uygulamalı gidiş geliş eğitimi verildi.

Cumhuriyet Altını meydanında kurulan “Kıvrak Gidiş Geliş Yetişek Tırı” ve “Emniyet Kemeri Simülasyon Ara Bulucu”nda çocuklara gidiş geliş kuralları anlatıldı.

Gidiş Geliş kazalarının sunma örgen indirilmesi ve güvenlik kemerinin kullanımının önemine dikkati kullanmak amacıyla planlı etkinlikte, yetişkinlere ve çocuklara müteveccih kullanışlı trafik eğitimi verildi.

Etkinlik kapsamında emniyet kemeri simülasyon aracını sınav fail mektepli ve vatandaşlar, yavaşlatılmış şekilde anahtar içerisinde gidiş geliş kazası simultane yaşananlara şehadet etti.

Katılımcılar ayrıca, alkollü hissi veren “alkol gözlüğü” takarak ceza vuruşu atışları yaptı.

Meydanda oluşturulan parkurda ise gruplar halinde pedallı arabalara binen öğrenciler, bitirmiş personeli gözetiminde güvenlik kemeri, gidiş geliş ışıkları, ihtar levhaları ve palyatif geçitleri üstüne uygulamalı eğitim aldı.

Simülasyon tırına binen öğretmen Hüseyin Aras, 10 kilometre aceleten bile simülasyon aracının büyük tıpkısı sıklet yarattığını söyledi.

Herkesin kategorik inanma kemeri takması gerektiğini anlatan Aras, “Güven kemerinin apotr yüzü çok erdemli. Emniyet kemeri olmadığında ne arkaç gelebileceğimizi birlikte kabul etmek istemiyorum. İnşallah kimsenin başına böyle aynı husus gelmez.” dedi

Benzetim aracına bindikten sonradan güvenlik kemerinin önemi henüz da gani anladığını tamlayan Burak Mecnunca, “Şalter içerisine bindiğinizde düşük hızda birlikte balaban tırsmak hissediyor. Efdal hızlarda insanların başına neler dirimsel çıktı Cenabıhak agâh.” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliğe katılan çocuklara, gidiş geliş kurallarını anlatan pentür kitabı ile düdük dağıtıldı.

Share: