İzmirli dalgıçlar “arasız besmele” öncesi “fantom ağ” temizledi

İzmir’de tıpkısı grup balık adam, denizlerde av yasağının sona ereceği 1 Eylül öncesi farkındalık kurmak amacıyla denizdeki faal yaşamını hırçın etkileyen ve “hayalet apışlık” olarak isimlendirilen balıkçı ağlarını temizledi.

Deniz ve çöz sularda avcılık esnasında kopan, kaybolan yahut infirak edilen av araçları arada sırada yıllarca birer “fantom ağ” adına ekosistemi zılgıt ediyor.

Fantom ağlar, av baskısı oluşturup akarsu canlılarının tahaffuz ve beslenmelerini pahal etkiliyor, iktisadi zararlara, göç yolları ve habitatın bozulmasına, nesli zılgıt altındaki türlerin beis görmesine ve kasaba kirliliğine etken olabiliyor.

Son yıllarda plonjon turizminin çekicilik merkezlerinden biri haline gelen Karaburun ilçesindeki dalgıçlar dahi denizlerde av yasağının sona ereceği 1 Eylül öncesi bu soruna dikkati sarmak üzere çalışma yaptı.

Dalgıçlar, bulaşan taşımacılığında kestirmece 40 yıl İzmirlilere hizmeti eden ve 2016’de dalış turizmine katkı ve yapay resif oluşturulması üzere batırılan “Alaybey” vapurunun çevresindeki fantom ağları temizledi.

Akarsu altındaki ağlar biricik biricik kesildikten bilahare sıradan aynı balıkçı teknesine makbuz. Ekiplerin yaptığı 2 saatlik himmet sonucu 50 metre uzunluğundaki ağ imha yapılmak amacıyla balıkçı barınağına götürüldü.

Balıkçılara uyarılar

Dalış eğitmeni Hamdullah Aras, AA muhabirine, Karaburun’un plonjon turizmi açısından rastgele sabık yıl elan dahi tanındığını söyledi.

Deniz dibindeki fantom ağların bahir ekosistemi açısından son mertebe dokuncalı olduğuna meni fail Aras, değme yıl bunları temizlemeye çalıştıklarını dile getirdi.

Yıl süresince mahsus dönemlerde bu ağları topladıklarını, bu el dahi 1 Ilkgüz öncesi farkındalık rekzetmek amacıyla hakeza tıpkı hareketlilik planladıklarını rapor fail Aras, belli dönemlerde saffet yapmalarına rağmen bölgede çokça sayıda hayalet ağ bulunduğuna dikkati çekti.

Aras, “Balıkçıların, sert kayalıkların, batıkların olduğu yerlere apışlık atmamaları gerekiyor. Henüz derinlerde plonjon yapılamadığı için oradaki fantom ağlar vücut boyu avlanmaya devam ediyor. Bence az buçuk elan bilinçlenmesi gerekiyor balıkçıların. Bunları biz temizliyoruz, bu yuvaları gine açıyoruz ama bunlar ulaşabildiğimiz yerler. Aslında ayrımsız yandan öz bindikleri dalı kesiyorlar. Zira bir yerde tıpkısı daha balık avlayamayacaklar.” dedi.

Çalışmaya katılanlardan Berkay Eryeriçer dahi bire bir zamanda Uluslararası Atlantik Ton Balıklarını Koruma Komisyonu (ICCAT) gözlemcisi olduğunu rapor etti.

Eryeriçer, şunları söyledi:

“Zaman ağları ayrımsız balon yardımıyla çıkarttık. Önceki balonu ağa bağladık, daha bilahare yolladık. Yukarıdaki arkadaşlarımız bile zıkkım yukarıya toparladılar. Bu ağlar doğaya, çevreye, akarsu altı dirilik ve ekosisteme oldukça beis veriyor. Takkadak ekosisteme değil balıkçılara da bire bir şekilde kötülük veriyor. Balıkçılar bilmedikleri yere ağlarını attıklarında ağlarını denizde bırakıyorlar ve bu ekosistemi oldukça üzücü etkiliyor.”

Fantom ağların deniz ekosistemine etkisi

Iye Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. İlker Entelektüel, hayalet ağların ilaç alınmadığı takdirde çok vahim teessürat oluşturabilecek boyutta olduğunu dile getirdi.

Kaybolan av araçlarının kontrolsüz avcılık yapmaya bitmeme ederek doğaya kötülük verdiğini vurgulayan Ziyalı, “Av sezonu başlıyor, bu anlamda fantom apışlık konusuna ilgi etmemiz geçişsiz. Çünkü gırgır yahut trol zehir koptuğunda tıpkı bölgenin üzerini örtüyor ve orasını balıklar için kullanılmaz ağıl getiriyor, altında artan canlıları de öldürüyor. Antrparantez balıkçı, ağını parçaladığı evet da av aracını kaybettiği anda onun yerinin nerede olduğunu agâh. Bunun kooperatiflere yahut Bakanlığın ait birimlerine bildirilmesi halinde devletin buradaki av araçlarını tenzil, habitatı himaye şeklinde ayrımsız projesi ya birlikte ayrımsız eylemi olabilir.” dedi.

Share: