İzmir, Denizli, Ziyalı ve Manisa’da adli sene açılış törenleri yapıldı

Ege Bölgesi’ndeki adliyelerde 2022-2023 Adli Yılı açılışı nedeniyle törenler düzenlendi.

İzmir Adliyesi önünde yapılan törende Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, İzmir Adli Mahkeme Kararı Türe Komisyonu Başkanı Oktay Ekip ve İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, yaptığı konuşmada adaletin tecellisi üzere fedakarca fariza özne bilgili, savcı, avukat ve adliye personelinin bakir adli yılını kutladığını belirtti.

Adli yılın açılışında sorunların dile getirildiğini, çözüme revan yolda empatinin çok kocaman olduğunu kaydeden Öztürk, “‘Biz avukat olsaydık ne düşünürdük, hangi yapardık’ veya avukat arkadaşlar üzere de ‘biz hakim, müddeiumumi olsaydık hangi yapardık’ diyerek düşünelim. Birbirimizi anlamaya çalışalım. Yargının ana unsurlarıyız. Birbirimizden ayrımız namevcut. Birlikte çalışacağız ve bu adaletin tecellisini icat etmek birlikte bildirme şişman görevimiz olacak.” dedi.

İzmir Adli Şiddet Doğruluk Komisyonu Başkanı Oktay Grup bile geçmişe bakıldığında yargısal zindelik olarak haddinden fazla fazla gelişme hatim ettiklerini belirterek, “İzmir Adliyesi özel tıpkısı adliye. Burada çalışmak ayrımsız imtiyaz. Çelenk koyarken Atatürk büstü altında yazan meze, ‘Hak, seçme soy kuvvetin üstündedir’. Bu mottoyu aklımıza yazarak bu düsturla fariza yapalım.” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel de konuşmasında avukatların yaşadığı sorunlar ve hal önerileriyle ait değerlendirmelerde bulundu.

Denizli’deki merasim

Denizli Adliyesi önündeki törende ise Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Hisse Senedi Bölükbaşı, Rüşvet Mahkemesi Başkanı Ersin Körpınar ve Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Bölükbaşı, konuşmasında bakir adli yılın kamu hız teşkilatına aynalı olmasını diledi.

Hakim ve müddeiumumi olmanın tek cılız olmadığını, sorumluluklarının farkında olduklarını ifade eden Bölükbaşı, “Hiç bayağı tıpkı iş yükü altında değiliz. Binlerce dosyaya icra vekili bilgili ve müddeiumumi meslektaşlarımız var. Bunlar vesile değil, elbette ki bunları çözmesi müstelzim yine bu cesamet. Bu çözüm yöntemlerini da bulacaklar ve çözülecek. Tığ hakim ve müddeiumumi olarak haddinden fazla beklenti içine girmeyiz, istemeyiz dahi.” diye konuştu.

Törene Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Keder, Pamukkale Belediye Reisi Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ile şiddet mensupları ve avukatlar katıldı.

“Vicdan sahibi hukukçular adaletin yeryüzü iri güvencesidir”

Manisa’bile dahi Doğruluk Sarayı Bahçesi’nde düzenlenen törende konuşan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Mehabetli Ulu Yılmayan, yıpranmamış adli yılın hayırlara açkı olmasını diledi.

Yılmaz, tarih boyunca türe ve adaletin tesisi üzere devletler kuran Türk milletinin, adaleti cemi vatandaşlarının yer tabiatıyla hakkı yerine gördüğünü belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti dahi bu ana üstüne düz yazı edilmiştir. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘bağımsızlık, ati, hürriyet her madde adalette vardır’ sözü cumhuriyetin inşa edildiği anlayışın özetidir. Ülkemizin birliği, hayat ve kardeşliğinin sonsuza çatışma sürmesi üzere arı sili, vicdan sahibi hukukçular adaletin arz iri güvencesidir.” dedi.

Manisa Barosu Başkanı Beklenti Rona birlikte adli yılın açılışının kendileri amacıyla muhteşem bir devir olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Özgür, yaşayan ve adil bire bir yargının tesisi hepimiz amacıyla güvencedir. Kusur, aksaklık ve yanlışlıkların söylenmesi ve düzeltilmesi bilge-müddeiumumi-avukat üçlüsündeki beherglas unsurun ve nihayette hepimizin görevi ve sorumluluğudur.”

Törene Manisa Doğruluk Komisyonu Başkanı Akan Yıldız Mutlu, daire müdürleri, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Görgülü Adliyesi uğrunda planlı törende ise Okumuş Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Entelektüel Adalet Komisyonu Başkanı Önder Kürşat, Görgülü İdare Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün ve Aydın Baro Başkanı Anıl Muhteşem, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törende Eker, Kürşat ve Muhteşem günün önemine ait konuşmalar yaptı.Share: