Iye Ağbaba: Hepimiz, Birbirimizin İnancına, Siyasal Düşüncesine ve Kimliğine Ocumak Duymalıyız

CHP Genel Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’daki ‘şükür lokması ve aşure ikramı’ etkinliğinde, “Malatya, ayrımlı inançların, kültürlerin yaşadığı bire bir site. Hepimiz, birbirimizin inancına, politik düşüncesine ve kimliğine korku duymalıyız. Birbirimize çağrıştırmak değil, farklılıklarımıza ocumak fark etmek zorundayız” dedi.

Malatya Ali Kapısı Derneği, esbak şükür lokması ve alaca aş ikramı etkinliği düzenledi. Derneğin Çavuşoğlu mahallesinde mevcut binasının önündeki etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Saylav Ege Ağbaba, Malatya Büyükşehir Uray Başkanvekili Mehmet Çolak, Battalgazi Şehremini Osman Güder, Hars ve Turizm İl Müdürü Pahal Iri, MESOB Başkanı Celal Incitici, siyasi partilerin devlet başkanları, dernek ve ayn başkanları ile çokça sayıda vatandaş katıldı.

Şanlı Kapısı Firez ve Yardımlaşma Derneği’ne sınırlanmış Fena Hâlde Tasdik Abdal Cemevi’nin dedesi Muhsin Topalcengiz, şükür lokması ve aşure ikramına katılan herkese teşekkür etti. Malatya Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Mehmet Çolak ise “Aşure gününde bayağı manevi bire bir hava doğuyor. İnsanların ruhu ve bakışları elan birlikte güzelleşiyor. Allah hayırlarını kabul etsin” dedi.

“HZ. HÜSEYİN’İN KERBELA’DAKİ DURUŞU MAZLUMLARA İLHAM VERMEYE BITMEME EDİYOR”

Ege Ağbaba de kontak ve el birliği mesajları vererek şunları söyledi:

“Hakeza tıpkı günde hepimizi buluşturduğu için dedemize teşekkürname ederim. Aşure Ayı ayı, muhteşem benzeri kamer. Öncelikle şehidimiz Hz. Hüseyin ve 72 şühedasını anıyoruz. Hz. Hüseyin, bilcümle mazlumların esin kaynağıdır. Alevi ve bambaşka inançlara mensup insanların esin kaynağı olmuştur. Nerede benzeri hükümsüzlük, zulüm varsa insanlar, güçlünün uğrunda eğilmiyorlar. Bunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’daki duruşuna borçluyuz. Yezid’in değme makule zenginliği Hz. Hüseyin’e sunmasına rağmen fideist gereği dal eğmedi, öldürüleceğini kasten ölüme gitti. O günkü duruşu, hala dünyanın farklı coğrafyalarında mazlumlara esin vermeye devam ediyor. Bugün tığ, aynı şevket ve ülke isek burada Hz. Hüseyin’in duruşuna borçluyuz. O duruşu sabah yeli düzlük Mustafa Kemal Atatürk emperyalizme, iktidara, saraya dal eğmediği üzere bugün bir aradayız. Onu birlikte rahmetle andığımızı afişe etmek istiyorum.”

Ağbaba, “Malatya, farklı inançların, kültürlerin yaşadığı tıpkı site. Hepimiz, birbirimizin inancına, politik düşüncesine ve kimliğine gocunmak duymalıyız. Birbirimize yaklaşmak değil, farklılıklarımıza tevakki etmek tatmak zorundayız” dedi.

Yapılan duanın arkası sıra alaca aş ikramı yapıldı.

Share: