Iştirak avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

ESIR Hak Bakanlığı, şirketin sakat umumi sekreteri ve şirketler hukuku müdürü Esasen Levoff’un “5 yılı havi tıpkı kamuya açıklanmamış bilgiye dair ticaret düzenine katıldığını itiraf ettiğini” belirtiyor.
Levoff, Küçük Ay 2011 ile Nisan 2016 ortada Apple hisselerini alıp kıymak için şirket üzerine kamuya sarih sıfır bilgiler kullandı, Apple’ı ve hissedarlarını dolandırdı ve mukannen işlemlerde kısaca 227 bin dolar yarar ederken diğerlerinde yaklaşık 377 bin dolarlık zarardan kurtuldu.

Independent Türkçe’de vadi düzlük habere göre buna katma namına Levoff, Apple’ın koca başkanıyken şirketin taslak üç mahiye ve yıllık vergi materyalleriyle Bir Devletler Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarını inceleyip ele düzlük Kamuyu Tavzih Komitesi’nden bilgi alabiliyordu.

Hak Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Levoff, Apple’ın algı açıklamalarından önceki iştirak hisselerini satın alma ve koca kararlarına yan verebilmek üzere Apple hakkında içeriden edindiği bilgileri suiistimal etti. Apple belli başlı bir mali çeyrek altın için aktif ciro ve açık fayda paylaştığında Levoff, şişman miktarlarda gelişim satın alıyor ve çevre haberlere tepki gösterince fayda kaldırmak için satıyordu.

Iş Hacmi ve kemiksiz fayda beklenenden düşük olduğundaysa Levoff balaban miktarlarda Apple hissesi satarak güç zararlardan kurtuluyordu.

Levoff, “karartma dönemleri” ile ilgilendiren kısıtlamaları (kamuya açık sıfır bilgilere cemaat kişilerin muamelat yapmasına ait yasaklar) bile göz ardı etti ve şirketin mezuniyet bilgisi olmadan tekraren muamele yaptı.

Levoff, karartma süresi sona erene kadar Apple hisseleri almalarının yahut satmalarının yasaklandığını kısıtlamaya tabi başka kişilere bildirdikten bilahare biraz defa karartma süresi ortamında işlem yaptı.

Levoff’un bu yıl 10 Kasım’birlikte hâkimiyet üst. Ayyarlık suçları üzere maksimum ceza 20 sene delik ve 5 milyon dolar para cezası.

Apple, The Independent’ın kıymetlendirme talebine daha cevap vermedi.

KÖLE’de Apple çalışanlarından evvel sendika üyeliği

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a ülkü açıldı

 

Apple çalgı ve oyunları 8 milyar doların üstünde gelir getirecek

 

Share: