İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Gümüşhane’de anıldı

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 86.yıldönümünde Gümüşhane’bile düzenlenen programla anıldı.

Gümüşhane Firez Merkezinde düzenlenen ve Mareşal Fark Etmek Toplumsal Ulum Lisesi vasıtasıyla hazırlanan izlence ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün valör ve önemiyle ilişik mütekellim okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Abdulkadir Belletici, Akif’in yaşayışıyla, duruşuyla İstiklal Şairi sıfatını fazlasıyla adalet etmiş “abide” bire bir adam olduğunu söyledi.

Anadolu topraklarının şairleri hükümdar, sultanları şair kılan, kudretin kelamdan ve kalemden neşet ettiği fazlalaşan topraklar olduğunu kaydeden Çalıştırıcı, Türk milletinin mayasının şiirle yoğrulmuş tıpkı millet olduğunu belirterek, Mehmet Akif Ersoy’un gerektiğinde kalemiyle gerektiğinde selamıyla gerektiğinde birlikte mavzeriyle vatanını savunan istiklal aşığı bir âdem olduğunu dile getirdi.

Akif’in eserleri, vaazları, makaleleri, savaşımcı kişiliği ile milletin kalbinde hükümdarlık kurmuş tıpkı karakter abidesi olduğunu dile getiren Koç, 63 almanak çileli ömründe Akif’in hiçbir devir erinç, mevki, tumturak, san peşinde koşmadığını ve itici tıpkısı şita gününde gençlerin omuzun ebediyete uğurlandığını anlatım etti.

Programda henüz bilahare meslek öğrencileri eliyle hazırlanan oratoryo ve temsil gösterisi sahnelendi. Programı eşi Sibel Taşbilek’le takip fail Vali Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve gayrı protokol üyeleriyle ihtifal programını gerçekleştiren öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti. – GÜMÜŞHANE

Share: