İSTANUBUL-?MEME KANSERİ TARAMA BAŞVURULARI PANDEMİ ÖNCESİNE BAKARAK YÜZDELIK 10 AZALDI?

2018 ve 2020’dahi Amerikalı Amansız Hastalık Derneği’nin 120 bin sayrı üstünde yaptığı çalışmalarda, meme kanseri tarama başvurularında pandemi öncesi döneme göre yüzdelik 10 azalma tayin edildi. Pandemi döneminde ise bu azalmanın yüzde 70’leri bulduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, ‘Aşama 1 ve adım 2 meme kanserinde otama şansımız yüzde 95-99’a büyüklüğünde çıkabiliyor. Yani az daha tama mümasil otama şansımız var ancak basamak ilerledikçe bu şansımız azalıyor. Bu nedenle, pandeminin bile arama altına alındığını kabul ederek, rutin tarama programlarına tekrar vira etmek gerekmektedir’ dedi.

Journal of the American Medical Association (JAMA) Open Network’te yayınlanan bire bir çalışmada pandemi döneminde meme kanseri taramalarının azaldığı ortaya konuldu. Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’nda bu konunun önemine değinen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden Umumi Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, taramanın çokça majör olduğunu ve pandemi döneminde başvurularda yaşanan azalma zımnında yüzde 10’luk tıpkısı pestil grubunun, meme kanseri tanısını elan doğacak evrede alma riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

’40 GÖZYAŞI ÜSTÜ SEÇKIN KADIN NASIL MAMOGRAFİ ÇEKTİRMELİ’

Orta gözyaşi kadınlarda meme kanseri riskinin henüz çok olduğunu belirten Doç. Dr. Kartal, meme kanserindeki ilgi çeken istatistikleri anlattı:

‘Meme Başı kanseri dünyada bildirme kesif tanıdık amansız hastalık olmasına karşın kansere ilişkin yaşam kayıplarında akciğer kanserinden bilahare gelerek ikinci sırada saha alıyor. Kadınlarda çokça henüz çok görülmesine karşın erkeklerde bile yaklaşık binde bir oranında ortaya çıkabiliyor. Meme Başı kanserinin Türkiye’birlikte görülme oranı, Amerika ve gayrı ülkelerde görülme oranlarıyla paralel ilerliyor. Herhangi Bir 8 kadından biri meme kanserine yakalanma riski bulunan. Bicik kanseri, kadınlarda bildirme kalın 55-60 yaş aralığında görülüyor. Ancak bunun dışında değme yaş grubunda bile görülme riski bulunan. Bu nedenle, altını çizerek söylüyorum hele 40 yaş üstü değme kadının kesinlikle mamografi çektirmesi gerekli.’

PANDEMİNİN BICIK KANSERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Pandemi döneminde tarama başvurularındaki azalmanın günümüzü de huysuz etkilediğinin altını çizen Doç. Dr. Kartal, konuyla ilişik şöyle konuştu:

‘Birçok farklı araştırı ile pandeminin meme kanseri üzerindeki etkilerini gözlemledik. Hem kliniğimizde hastalarımızla yaptığımız gözlemler hem üstelik arsıulusal dergilerde yayınlanan icraat var. Pandeminin başladığı 2019 ve 2020 döneminde hastalar taramaya gelmedi. Gerçekte pandemi döneminde biz hekimler birlikte hastalarımızdan evgin ahval olmadıkça, sınırlı kalmadıkları sürece hastaneye gelmemelerini istemiştik. O ant hepimizin gündemi pandemi olduğu üzere teşhis ve tedaviyi covid-19’a ayırmıştık. Bu süreçte başvuru sayısında tahminî yüzdelik 70’lere varan tenakus oldu. Kontrollü aynı şekilde istediğimiz geri çekilme gerçekleşmişti. Pandemi koşullarının iyileşmesiyle pandeminin etkilerini henüz sık görmeye başladık. 2018 ve 2020’da Amerika’dahi 120 bin marazlı üzerinde yapılan çalışmalarda, bicik kansere tarama başvurularında pandemi öncesine bakarak yüzdelik 10 eksilme tespit edildi.’

MEME KANSERİ TARAMALARININ AZALMASI NEYE SEBEP TAMAM?

Bicik kanseri taramalarının azalmasının birçok olumsuzluğu üstelik yanı sıra getireceğini belirten Doç. Dr. Kartal, ‘Tarama üzerinde bu kadar durmamızın sebebi bicik kanserini er evrede nüfuz etmek istememiz. Nedeniyle yüzde 10’luk benzeri sökel grubunun meme başı kanseri tanısı er evrede konulacakken mutedil yahut istikbal evrede konmuş olacak. Evre 1 ve kademe 2 meme başı kanserinde tedavi şansımız yüzdelik 95-99’a büyüklüğünde çıkabiliyor. Yani az daha tama mail otama şansımız var ancak basamak ilerledikçe bu şansımız düşüyor. Yüzde 95’lerden yüzde 60-70’lere varan tıpkı ansız çekilmeden bahsedebiliriz’ dedi.

‘PANDEMİ KORKUSUYLA BICIK KANSERİ VE TARAMA KORKUSUNU BİRLEŞTİRİP HASTANELERE GELMEMEZLİK YAPMAYIN’

‘Pandemi korkusuyla bicik kanseri ve tarama korkusunu birleştirip hastanelere gelmemezlik yapmayın’ diyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kartal, şu açıklamalarda bulundu:

‘Pandemi koşulları hem bakanlığımızın hem de dünyanın uyguladığı keyif politikaları sonrasında taharri altına makbuz. Pandemi koşullarını oranla arama altına aldık. Zımnında önceliğimiz gine meme kanseri ve amansız hastalık taraması oldu. Özellikle Bicik Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’nda hastalardan ricamız, elan esbak rutin tarama programlarına bitmeme etmeleri, bu programa gelmemiş 40 gözyaşi üstü kadınların ise meme başı kanseri taraması üzere katiyen sağlık kuruluşlarına başvurmalarıdır. Şunu unutmamalı ki; meme başı kanseri bundan sonra otama edilebilir, önlenebilir ve komplikasyonlarının önüne geçilebilir benzeri kanser türüdür. Bu yüzden meme başı kanserinde tığ kanserden değil geç kalmış hastalardan korkuyoruz. Geç dinmek, meme başı kanserinde tedavi sürecinde haddinden fazla elan dağ sonuçlar alınmasına sefer açıyor.’

Share: