İstanbul’da teröre karşı ‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’

İstanbul’birlikte Medya Platformu Derneği ve MİSMED Içtimai Iletişim Araçları Derneği işbirliğiyle ‘Genç Erkek Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştayın açılış konuşmasını özne DÜRÜST Parti Nevşehir Mebus Mustafa Bitirmiş, “”HDP çocukların dağa kaçırılmasında bire bir istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti” dedi.

Diyarbakır’dahi bölücü terör örgütünün dağa kaçırdığı evlatlarını kabul etmek amacıyla HDP iklim binası uğrunda posta tutan ailelerin duruşu akademik emek konusu oldu. Bu çerçevede İstanbul’de Medya Platformu Derneği ve MİSMED Toplumsal Medya Derneği işbirliğiyle ‘Zürriyet Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Terörizme karşı duran ilk eş hareketinin dünyaya ifşa etmek için organize edilen çalıştayın 1. ve 2. oturumları gerçekleştirildi. Annelerin başlattığı hareketin akademik düzeyde ele alındığı çalıştay’ın Nevşehir Milletvekili Mustafa Kurnaz ve Bitlis Aziz Üniversitesi’nde Toplum Bilimi Bölümünde Akademisyen Doç. Dr. Kesat Palabıyık yaptı. Küşat konuşmalarının peşi sıra Ahmet Durkaya’nın moderatörlüğünde ‘Toplumsal Hareketin Yeni Öznesi: Evlat Nöbeti Aileleri’ mevzulu 1. Celse başladı. Oturumda konuşmacı kendisine Çarkıt AK Partili Mebus Mehdi Eker, Gazeteci Orhan Miroğlu, Fatma Gülşen Cömert ve Mahmut Bıyıklı katıldı. 1. Oturumun peşi sıra Dayanıklı Sakınç moderatörlüğünde ‘Çocuk Nöbeti Aileleri: Sosyal Düzentileme ve Duygusal Düzentileme’ mevzulu 2. celse başladı. Oturumda dil cambazı namına Zeynep Türkoğlu, Betül Soysal Bozdoğan, Doç. Dr. Veysel Aldanmaz ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu katıldı.

“HDP çocukların dağa kaçırılmasında aynı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti”

Çalıştayın küşat konuşmasını fail DÜRÜST Öğür Nevşehir Mebus Mustafa Kurnaz, “Zaman İstanbul’bile Çalıştayımız var. Diyarbakır Annelerimizin düz ve alımlı direnişinde hem sosyolojik hem akademik hem da medya ayağı kendisine kuşkusuz destek sağlayabiliriz. Bu işi bütün bu arada elbet yürütebiliriz onu tartışmak üzere buradayız. Tabi bu tamlık Türkiye’nin değeridir. İnşallah bilcümle bu arada Diyarbakır annelerimizin desteği ile beraber İçişleri Bakanımızın katkıları ile bu arada tamlık terör örgütlerini inşallah bu ülkeden söküp atacağız. Tabi burada Diyarbakır annelerimizin harbi direnişi haddinden fazla yüce notlar çıkardı. Tıpkısı tanesi de özellikle tek HDP Mebus çocuğunun yahut zengin çocuklarının dağda olmadığını ağız ağıza acayip ve gariban Doğu’birlikte kim vatandaşlarımızın çocuklarının olduğu tayin edildi. Allah’a hamdolsun bu aynı hızla azalıyor. Çünkü Diyarbakır Annelerimiz yalnız evlatlarını kurtarma değil, dağa çıkma ve kaçacak çocukları da kurtarmak amacıyla aynı götürüm ve duruş sergiliyorlar. Biz da onlardan minnettarız. Türkiye terörle mücadele çokça yetişkin 2 öz sağladı. Hem TSK, hem MİT hem da Güven güçlerimizin koordineli gayretleri ile beraber evcil ve milli unsurların kullanması tekrar politik hayatiyetli iradenin yıldırı örgütüne soluk aldırmaması. İkincisi ise Diyarbakır annelerimizin alelhusus Kürt halkının bir eylemi aynı direnişi ortaya imdi. Nedeniyle Diyarbakır anneleri şunu haykırdılar. Terör örgütü çocuklarımıza taş yüreklilik ediyor, bizim çocuklarımızın geleceğini çalıyor, bizim çocuklarımızı öldürüyor. Bu haykırışlarda şu cins ortaya çıktı. HDP çocukların dağa kaçırılmasında bire bir istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti. Biz onlara minnettarız” şeklinde konuştu.

Toplamda 6 celse namına planlanan ‘Çağa Nöbeti Çalıştayı’ akşama kadar muayyen aralarla bitmeme edecek. – İSTANBULShare: