İstanbul’da 47. Acun Arıcılık Kongresi

47’nci Dünya Arıcılık Kongresi İstanbul’birlikte devam ediyor. Kongreye karı sahipliği yapan Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Hat Birliği Başkanı Temiz Delicesine, “Dünyadaki temiz ırklarının yüzde 20’si bizde, zenginiz. Bunları dahi sergiliyoruz” dedi.

47’nci Dünya Arıcılık Kongresi Apimondia, İstanbul’bile bitmeme ediyor. Türkiye Temiz Yetiştiricileri Dalan Birliği karı sahipliğinde İstanbul Kurultay Merkezinde 24 Ağustos tarihinde başlayan kurultay, 28 Ağustos’a kadar sürecek. 130’a andıran ülkeden birçok sili yetiştiricisinin tıpkısı araya geldiği kongrede, birlik dünyadan değişik arıcılık çalışmaları sergileniyor. Ayrıca, Türkiye’nin değişik bölgelerinde bulunan bal çeşitleri üstelik bu fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Fuara ev sahipliği eden Türkiye Saf Yetiştiricileri Hat Birliği Başkanı Vazıh Şahin, bu kabil organizasyonların Türkiye’deki arıcılığın geliştirilmesi ve dünyaya tanıtımı açısından akıbet derece büyük olduğunu vurguladı. Nurlu Atmaca, saf ırkları bakımından dünyanın sunma zengin ülkesinin Türkiye olduğunu de hatırlatarak, bu türlerin de kongreye gelen ziyaretçilere tanıtılacağını söyledi.

“Dünyadaki günahsız ırklarının yüzde 20’si bizde, zenginiz”

Türkiye Saf Yetiştiricileri Eşkal Birliği Başkanı Vuzuh Şahin, “Bura Uluslararası Acun Vasıta Kongresi. Dünyada iki yılda bir yapılır ve ortalama yerine Dünya Arıcılar Birliğinden 130 devlet katılır. Burası arıcılığın uluslararası mülakat noktasıdır diyebiliriz. Bilgilerin harmanı olan yerdir diyebiliriz. İki katta bilimsel sunumlar yapılır. Burada fuar alanı vardır. Acun arıcılarının harman olduğu yerdir bura. Burada narenciye, lavanta, kestane, çam, geven ve yüksel plato balımız var. Bu balların çalışmalarını bitirdik ve tattırıyoruz. İnanın, katılımcılar bu ballara hayran kaldı. Aksata haset birlikte Beykoz’birlikte maharet yolculuk düzenlenecek. Teknik gezide ne yapıyoruz? Dünyadaki katışıksız ırklarının yüzdelik 20’si bizde, zenginiz. Onları üstelik orada sergiliyoruz” dedi.

“Çam balının başşehir Muğla bölgesi diyebiliriz”

Muğla Arıcılar Birliği kendisine fuara gelip Muğla’nın anılmış çam balını tamam dünyaya tanıttıklarını belirten Yasin Kırgız, “Yedinci Arsıulusal Arıcılık ve Çam Balı Kongremizin tanıtımı üzere geldik. Kongremizin arsıulusal tanıtımını yapmak, yurtdışından gelecek misafirlerimizi davet etmek üzere burada standımızı açmış bulunmaktayız. Mevrut misafirlerimize burada çam balımızın tanıtımını ve tadımını yaptırıyoruz. Çam balı dediğimiz ahit dünyada genelde yüzde 80’i Muğla bölgesinde üretilen bir baldan bahsediyoruz. Bu balın başkenti, anavatanı Muğla bölgesi diyebiliriz. Doğal adına çokça iri benzeri üretim, haddinden fazla çok ayrımsız arıcı potansiyelimiz var. Bunların tanıtımını yazmak amacıyla buraya mevrut bulunmaktayız” diye konuştu.

Standart ahşap kovanlara bakarak berenarı hafif bir kapçık ürettiklerini söyleyen Doğru Şahin, “Bu kovanın diğerlerinden farkı çokça belli belirsiz tıpkı kitap olmasıdır. Arıcıların sunma büyük sıkıntısı kovanların ağır sıklet olmasıdır. Bilfarz ahşap kovanların kendisi zaten 20-30 kilogram arası ağırlığı var. Bu nişane ise haddinden fazla hafif, 9 buçuk kilogram. Buna rağmen onlara göre 3 buçuk 4 bitirme henüz fazla yalıtıma ehil” şeklinde konuştu. Delicesine saydam kapçık üzerine ise, “Dünyada ilk kez yapılmış olan, ısıcamlı, kırılmaz temperli camlı kapçık. Yeni bir yapıt, görsel bir iz. İnsanlar, evime bunu koyayım, öz dışarı çıksın ve ego onu izleyeyim, kahvemi içerken arımı gözetleyeyim diyor. İnanın yurtdışından çokça fazla kâm oldu” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: