İstanbul startup yatırımlarında Avrupa’da dördüncü

Etap yatırımları, 2022’nin ikinci çeyreğinde ivinti kesti. Bu yılın ikinci çeyreği, 2021’mağara ayrımsız döneminden bu yana bildirme az yatırım yapılan çeyrek altın oldu. Bu yıl ikinci çeyrekte 79 envestisman turunda 114 milyon dolar yatırım yapıldı. Etap yatırımlarının çeyreklere göre dağılımına bakıldığında Getir’in mega yatırımı (555 milyon dolar) çıkarıldığında geçen sene ikinci çeyrekte, 205 milyon dolar yatırım yapılmıştı. 2020’nin ikinci çeyreğinde ise yalnızca 29 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık yatırım miktarının üzerinde yalnızca 2 anlaşma vardı. Bunlar Param Group ve Rubibrands’in aldığı yatırımlar oldu oldu.

Startups.watch’un etkinlikle açıkladığı verilere bakarak, 2022 evvel yarısında toplamda 140 yatırım turunda 1 milyar 393 milyon dolar yatırım yapıldı. Tekrar Getir’in mega yatırımları çıkarıldığında güzeşte yıl ekosistemde 601 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı, bu yılın evvel yarısında da 625 milyon dolar envestisman yapıldı.

Yılın önceki yarısında mecmu yatırımın yüzde 90’ını oluşturan 1 bilyon 252 milyon dolar, hoppadak 6 girişime yapıldı. Bunlar sırasıyla; Getir (768 milyon dolar ), Dream Games (255 milyon dolar), Insider (121 milyon dolar), Spyke (50 milyon dolar), Param Group (Açıklanmadı) ve Rubibrands (23 milyon dolar).

Envestisman büyüklüğü açısından; bakkal teslimatı, oyun, yapay zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi yılın evvel yarısının sıcak konularıydı. Envestisman adedi açısından; fintech, SaaS, AI, oyun ve e-ticaret öne imdi. İlk yarıda 23 fintech envestisman aldı. Sonuç dönemdeki regülasyonlar yardımıyla neşelilik faal fintech dikeyi bir zamanda yeryüzü haddinden fazla aşama kurulan dikeyler beyninde meydan aldı.

Baziçe sektöründe envestisman anlamında ikinci çeyrekte yavaşlık olsa de ilk devre yıla bakıldığında rekorlar tazelendi. Türkiye’dahi geçmiş yarıyılda 13 baziçe girişimi toplamda 333 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımlar bazında Türkiye İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’in üstünde 1. tam düzlük aldı. Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, baziçe sektörünün bölünerek büyüdüğünün, girişimlerde çalışmanın aşama ekosistemini pekâlâ elan dolgunca yerlere getirdiğinin yeryüzü gani örneği Peak olduğunu vurgulayarak, “zamanında Peak’bile etkin 80 dirilik elan sonradan 65 hamle kurdu. Bunlardan 28’i oyun girişimi oldu” dedi.

Türkiye Süper Yığın’teki yerini korudu

Türkiye, yılın önce yarısında Getir’mağara aldığı yatırımlarla Avrupa’birlikte Hollanda, Estonya, Avusturya’nın üzerinde Süper Tomar’teki (1 milyar doların üstünde yatırım) yerini korudu. Sabık sene Şampiyonlar Ligi’hangi çıkan, Fransa ve İngiltere ise Süper Kütle’e mankafa döndü. Şampiyonlar Ligi’nde yalnızca İngiltere kaldı. İstanbul ilk devre yılda Avrupa’bile Londra, Paris, Berlin’in ardından sunma çok yatırım yapılan 4’üncü site oldu. Oyun yatırımları anlamında ise Avrupa’birlikte 1’inci tam kayran aldı ve Londra, Oslo, Helsinki ve Stockholm’nam üstünde saha aldı.

Eş girişimciler rekor kırdı

İlk nısıf yılda 140 yatırımın 36’sında avrat müteşebbis vardı. Bu akıbet 5 yıldaki sunma efdal oran oldu. İlk nısıf yılda kurulan girişimler incelendiğinde ise girişimlerin çabucak yüzdelik 15’i avrat girişimciler eliyle kuruldu. Sabık sene eş girişimcilere toplamda 66 milyon dolarlık envestisman yapılırken, bu sene bu rakam 208 milyon dolara bundan sonra. Umumi yatırımların süresince dahi avrat girişimcilerin payı yüzdelik 26’ya artık. Hande Çilingir’mağara kurucusu olduğu Insider, bu yıl 121 milyon dolar yatırım aldı. Karı girişimcilerin olduğu şirketler arasında arz çok yatırım yapılanlar Spy ke Games, Space Runners, Revel Games, Düşyeri, Vispera, Kidly, Wellbees, Gösterişsiz IK ve Bolt Insight oldu. (Acun / Selenay Yağcı)

Türkiye Avrupa’nın 5. büyük startup pazarı

 

Türkiye’dahi startup’ların aldığı yatırımlar 1,5 milyar dolara ulaştı

 

İsveçli startup şirketi, elektrikli uçan araba tasarladı

 

Türk startuplar 2021’dahi 1,5 bilyon dolar envestisman aldı

 

Zenginlerin yıpranmamış envestisman hedefi startuplar

 

Share: